Slovak

Kam za snehom: Desať osvedčených tipov, kde si v apríli zalyžujete

Val d'Isere ponúka vďaka vysokej nadmorskej výške dlhú zimnú sezónu

Val d'Isere ponúka vďaka vysokej nadmorskej výške dlhú zimnú sezónu

Copyright: facebook Val d'Isere

Hoci má v apríli väčšina slovenských lyžiarskych stredísk po sezóne, aprílová lyžovačka má veľa výhod. Dôležité však je naďabiť na tú pravú lyžiarsku oblasť, kde sú napriek jarným teplotám a slnečným lúčom stále dobré podmienky na lyžovanie.

 

✎ V tomto článku sa dočítate 


– Aké sú výhody lyžovania v apríli

– Kde sa v apríli lyžuje

 

 

Aké sú výhody lyžovania v apríli?

Je to predovšetkým dobrá cena, teda ak sa nechystáte na lyžovačku práve počas Veľkej noci, ktorá tento rok vychádza na druhý aprílový týždeň.. Hotely a penzióny v rámci boja o zákazníkov často v jarných mesiacoch znižujú ceny pobytov alebo ponúkajú zaujímavé balíčky obsahujúce okrem stravy aj skipasy v cene. Ďalšou výhodou je nepochybne menší počet lyžiarov na svahoch a s tým súvisiace kratšie rady pri vlekoch, a teda viac času na samotné lyžovanie.

V apríli sa zvyčajne môžeme spoľahnúť na nádherné slnečné počasie a dlhšiu otváraciu dobu vlekov. Aj keď kvalita snehu počas apríla či mája nemusí byť taká dobrá ako uprostred zimy, husté sneženie nie je v Alpách ani v apríli nič nezvyčajné.

Kľúčom k úspešnej jarnej lyžovačke je teda práve len správna voľba lyžiarskeho strediska. Prinášame vám prehľad desiatich najvychýrenejších lyžiarskych oblastí v Európe, kde sa vám aprílová lyžovačka bude stopercentne veľmi páčiť.

 

Lyžiarske stredisko Livigno je zvyčajne otvorené až do začiatku mája a snehu tu je dostatok až do záveru lyžiarskej sezóny. V ostatných dvoch rokoch ležalo ešte v apríli na zjazdovkách nad Livignom viac ako dva metre snehu. Livigno sa nachádza v 14 kilometrov dlhej doline a ponúka 115 kilometrov zjazdoviek pre všetky typy lyžiarov. Každý rok sa sem vracajú spokojné rodiny s deťmi, avšak vďaka množstvu náročných čiernych zjazdoviek sa tu dobre zabavia aj ambiciózni skúsení lyžiari. Vychýrené sú aj tunajšie snowparky, rovnako ako početné neupravované terény pre lyžovanie v hlbokom snehu. A v ponuke nechýbajú ani upravované bežecké okruhy. Pre každého je tu čosi, a všetkému kraľuje tunajšia famózna gastronómia - lahodným pokrmom tunajších reštaurácií, bufetov a barov neodoláte ani pred úplným záverom sezóny. Najmä keď využijete obľúbenú každoročnú akciu Skipass Free, v rámci ktorej k ubytovaniu vo vybraných hoteloch a apartmánoch získate skipas úplne zadarmo.

Lyžovačka v Livignu  - © Samuel Confortola

Lyžovačka v Livignu

Copyright: Samuel Confortola

 

Lyžiarska oblasť Espace Killy je otvorená až do začiatku mája (a je z hľadiska výšky snehovej pokrývky na konci sezóny jedným z najistejších miest. Výhodou Val d'Isère sú severné svahy. V Tignes zase lyžiari lyžujú na ľadovci Grande Motte (3400 m.n.m.), ktorý umožňuje stredisku až deväť mesiacov trvajúcu sezónu! Sieť 300 km zjazdoviek láka rodiny aj freeriderov.

Jedna z 11 kabínkovych lanoviek vo Val d'Isère  - © NUTS.FR / OT.VAL D'ISÈRE

Jedna z 11 kabínkovych lanoviek vo Val d'Isère

Copyright: NUTS.FR / OT.VAL D'ISÈRE

 

Val Thorens je najvyššie položené lyžiarske stredisko v Európe a súčasne jedna z najbezpečnejších destinácií, pokiaľ ide o množstvo snehu v závere sezóny, a to až do mája. Val Thorens je súčasťou obrovskej lyžiarskej oblasti Tri údolia, ktorá zahŕňa 600 km zjazdoviek, pričom väčšina zjazdových tratí leží v nadmorskej výške nad 2000 metrov. Bonusom je miestny ľadovec, na ktorom sa kedysi lyžovalo aj cez leto. Vo Val Thorens si môžete byť istí, že zjazdovky bude ešte aj v apríli pokrývať dostatočná vrstva snehu, tohtoročná sezóna sa tam končí až 3. mája!

Val Thorens  - © Val Tho Tourism

Val Thorens

Copyright: Val Tho Tourism

 

Rakúskemu regiónu Arlberg čo do množstva snehovej pokrývky jednoznačne kraľuje St. Anton, ktorý ponúka možnosť lyžovania od konca novembra až do záveru apríla. Množstvo severne orientovaných svahov zaručuje dobré snehové podmienky napriek usilovnému jarnému slnku. Na jar sa však dá lyžovať aj na južných svahoch, a to vďaka technickému snehu, ktorý v dostatočnej vrstve pokrýva aj slnkom vyhriaté svahy. Toto nádherné letovisko ponúka jedny z najlepších podmienok pre freeriderov v Európe (pozor však na lavínové riziko!) a tiež širokú škálu apres-ski možností.

Prašan v St. Anton  - © St. Anton Tourism

Prašan v St. Anton

Copyright: St. Anton Tourism

 

Obergurgl je najvyššie položená tradičná tirolská dedina v Rakúsku. Vďaka vysoko položeným zjazdovkám je jedným zo zaručených tipov na jarnú lyžovačku, aj keď sa nenachádza na ľadovci. Ak hľadáte očarujúce prostredie a stredisko s množstvom snehu, potom je Obergurgl jedna z najlepších možností. V Obergurgl si zalyžujete do 26. apríla 2020.

Vysoká nadmorská výška Obergurgl-Hochgurgl zaručuje dostatok snehovej pokrývky aj v apríli.  - © Obergurgl Tourism

Vysoká nadmorská výška Obergurgl-Hochgurgl zaručuje dostatok snehovej pokrývky aj v apríli.

Copyright: Obergurgl Tourism

 

Ďalším naším tirolským tipom je Ischgl, kde sa toho roku lyžuje až do prvého mája. Ani toto stredisko neleží na ľadovci, za dobré snehové podmienky v jarných mesiacoch vďačí rezort svojim severne exponovaným svahom a ich vysokej nadmorskej výške – všetky zjazdovky okrem tých, ktoré vedú priamo do údolia, sa nachádzajú v nadmorskej výške nad 2000 metrov. V Ischgli nájdete aj jeden z najlepších snowparkov v Alpách a rozľahlé plochy pre jazdu mimo zjazdovky. Už legendárne sú každoročné koncerty Top of the Mountain, najväčšie jarné podujatie v Alpách.

Nočný Ischgl  - © Eric Beallet

Nočný Ischgl

Copyright: Eric Beallet

 

Verbier

Tento dobre položený švajčiarsky lyžiarsky areál je tiež vychýrený pre svoje dobré snehové podmienky na konci sezóny. Aj keď vo Verbier majú prevahu najmä južné svahy, vysokú snehovú pokrývku sa tu darí udržiavať vďaka efektívnemu technickému zasnežovaniu. Priaznivé snehové podmienky ponúkajú aj svahy miestneho ľadovca Mt-Fort. Vo Verbieri je koniec sezóny naplánovaný na 3.5.2020.

Verbier  - © Verbier Tourist Office

Verbier

Copyright: Verbier Tourist Office

 

Zermatt je najväčšie ľadovcové lyžiarske stredisko na kontinente, a niet sa teda čo čudovať, že sezóna tu trvá celých 365 dní v roku. Na svete je len málo lyžiarskych stredísk, ktoré ponúkajú lyžiarom ešte väčšiu istotu snehu. Slávny švajčiarsky rezort investoval do nového zasnežovania, ktoré umožňuje vyrábať sneh aj pri plusových teplotách. V zime sa táto vychytávka samozrejme nevyužíva, no môže dobre poslúžiť najmä v letných mesiacoch v prípade, že by na ľadovci nebol dostatok prírodného snehu. 

Jarná lyžovačka v Zermatt  - © Michi Portmann

Jarná lyžovačka v Zermatt

Copyright: Michi Portmann


 

Lyžiarske stredisko Pontedilegno - Tonale je súčasťou rozsiahlej lyžiarskej oblasti Adamello Ski, ktorá ponúka sieť 100 kilometrov vzájomne prepojených zjazdoviek na rozmezí najnavštevovanejších talianskych provincií Trentino a Lombardie. Tonale sa môže pýšiť výrazne vyššou nadmorskou výškou (okolo 1900 m.n.m.), ako aj priamym spojením s ľadovcom Presena, ktorý je tiež súčasťou Adamelo Ski. Zjazdovky v priesmyku Tonale sú ako stvorené pre začiatočníkov a rekreačných lyžiarov, nachádza sa tu množstvo širokých modrých autostrád. Pontedilegno oproti tomu ponúka viac červených a čiernych zjazdov v nižšej nadmorskej výške, s dojazdom okolo 1100 m.n.m. - tunajšie zjazdovky sú oproti Tonale zvyčajne takpovediac vyľudnené. A tiet trate majú ďalšiu výhodu - svahy v Pontedilegno majú severnú orientáciu, a tak sú zjazdovky aj po obede zmrznuté a pekne pevné.

Tonale - dole do hotelového mestečka vedie množstvo zjazdoviek  - © Tomasz Wojciechowski

Tonale - dole do hotelového mestečka vedie množstvo zjazdoviek

Copyright: Tomasz Wojciechowski

 

Francúzska lyžiarska oblasť Paradiski ponúka na jar fantastické poloprázdne trasy v nadmorskej výške až do 3250 m, od lesných zjazdoviek až po široké svahy na ľadovci, kde lyžujete doslova nad oblakmi. Na lyžiarov tu čaká dokopy 425 km zjazdoviek. Dôležité však je vybrať si niektorú z vyššie položených dedín – tak budete môcť zísť na lyžiach zo zjazdoviek priamo až pred hotel.

La Plagne  - © Beatrice Koumanov

La Plagne

Copyright: Beatrice Koumanov

Galéria

Val d'Isere - © facebook Val d'Isere
Lyžiar na sedačkovej lanovke v Livignu - © Mottolino Fun Mountain Facebook
Slnko a čerstvý sneh - Tignes - © Tignes/Facebook
Pontedilegno-Tonale - © Pontedilegno-Tonale Facebook

Zobraziť všetko

Reklama

Reklama

Reklama