Slovak

Festivaly a koncerty na záver sezóny: Oslavujte, kým je ešte sneh

"Snowbombing Party" v Mayrhofen

"Snowbombing Party" v Mayrhofen

Copyright: snowbombing.com/ TVB Mayrhofen

Viaceré zábavné podujatia k záveru sezóny sa pomaly stávajú kultom v mnohých alpských lyžiarskych strediskách. Počet fanúšikov rozličných festivalov na snehu a live koncertov na vrcholkoch hôr v Rakúsku, Švajčiarsku aj v Taliansku každý rok narastá. A niet sa čo čudovať, vedľa hrejivého slnečného svitu, potešenia z jemného jarného firnu a lákavých nízkych cien skipasov priťahujú návštevníkov aj mnohé zvučné mená svetových hudobných hviezd. Prinášame vám tipy na tradičné, ale aj na celkom nové najzaujímavejšie eventy, ktoré vás čakajú ešte pred koncom tejto zimy.

 

Športové, hudobné, kultové - sprievodca po najlepších alpských podujatiach


Alpe di Siusi/Dolomity, južné Tirolsko: Swing pod Schlernom
Už jedenásty raz pozývajú obce a horské chaty v okolí Alpe di Siusi na alpský hudobný festival s názvom "Swing on Snow", tento rok sa koná v týždni od 20. do 27. marca. Hudobný program je atraktívny, nevšedný a pestrý: Hans Tutzer & Karin Nakagawa predvedú kombináciu tradičnej japonskej a juhotirolskej hudby s početnými improvizáciami, zatiaľ čo skupina Neoländler zo Švajčiarska poteší poslucháčov hrou na veľké množstvo hudobných nástrojov, od brnkacej harfy cez basu až po citar. Britký jazz spustí v podaní sedemčlennej talianskej kapely Tiger Dixie. Ďalšími účinkujúcimi budú členovia Aluna Quartetu - a chýbať samozrejme nebudú ani slnečné jarné zjazdovky a jedinečná panoráma Dolomitov (Tel. 0039/0471/709600, www.seiseralm.itwww.swingonsnow.com). 

Sölden/Tirolsko: Elektronický a multi-športový festival
V Söldene frčia rôzne párty po celú zimu. V apríli však doslova jedna akcia strieda druhú. Na jar roku 2012 odštartovala v Söldene nádherná tradícia koncertov "Electric Mountain Festival", po minulých ročníkoch, kde excelovali hviezdy ako David Guetta alebo DJ Antoine sa tento rok 9. apríla predstaví na vysokohorskom pódiu pod holým nebom Nervo, Alle Farben, Watermät, Younotus či Rudy MC & Shany. Sölden sa na dva dni stane hlavným centrom DJov v Alpách. Veľké mená žánru Electric Dance Music pritiahnu do Ötztalu stovky fanúšikov. V rámci festivalu môžete vďaka kombinovanej vstupenke striedať lyžovanie na perfektných söldenských zjazdovkách a párty-maratón - schválne, čo vás unaví viac (Tel. 0043/57200200, www.soelden.com). 

Ischgl/Tirolsko: Všetko pripravené na superstars
Až päť podujatí organizuje v apríli lyžiarsky resort v Ischgli pri príležitosti záverečného mesiaca lyžiarskej sezóny. Zavítať môžete na vrcholnú športovú udalosť, akou je "World Rookie Finals" od 6. do 10. apríla, na kulinársky festival "Sterne Cup der Köche" 10. a 11. apríla, na kombinovaný lyžiarsko-gastronomický event "Ski WM der Gastronómia" 13. a 14. apríla - všetci návštevníci sa však môžu tešiť takisto na špičkové hviezdy, účinkujúce na Idalpe. Na veľkonočnom Top of the Mountain predstaví na veľkonočný pondelok kapela Silbermond pesničky zo svojho najnovšieho albumu "Leichtes Gepäck". 24. apríla potom pozýva Samnaun na švajčiarskej strane na jedinečné vystúpenie nemeckého rapera Cro, presláveného vďaka maske pandy, ktorú pri koncertoch stále nosí na hlave. Záverečný kultový festival Top of the Mountain potom 30. apríla ponúkne koncert britskej rockovej kapely Muse, ktorá vo februári získala ocenenie Grammy za svoj aktuálny album "Drones". Zakrepčiť si môžete napríklad pri olympijskom hite "Survival" (Londýn 2012), "Starlight" či "Psycho" (Tel. 0043/50990100, www.ischgl.comwww.samnaun.ch). 


Lech am Arlberg/Vorarlbersko: Nostalgická tanečná párty
Hudobný festival "Tanzcafé Arlberg" roztančí počas prvých dvoch aprílových týždňov všetkých návštevníkov slnečných terás aj tienistých barov v Lech aj v Zürs, bude znieť swing, boogie, jazz aj Big Band. Nostalgický jazz sa stretne so svižným elektro-bítom, moderné popové pesničky budú striedať melódie zašlých časov, na jednom mieste sa stretnú lyžiari a milovníci hudby. Začiatok prebehne 3. apríla v Oberlechu za zvukov big bandu a hlasu nezameniteľnej Fatimy Spar. Večer v Cottage Clube ovládne rakúska kráľovná retra Marla Blumenblatt. Festival potrvá až do 16. apríla (Tel. 0043/5583/2161-0 (Lech), Tel. 0043/5583/2245 (Zürs), www.tanzcafe-arlberg.atwww.lech-zuers.at). 


Alta Badia/Dolomity, južné Tirolsko: Retro-Párty 
Cez víkend 2. a 3. apríla sa v Alta Badia v juhotirolských Dolomitoch odohrá druhý ročník úspešného retro podujatia. Staré dobré časy a veľa romantiky budete môcť zažiť na zjazdovkách ako aj v celom údolí. V sobotu večer budú všetky miestne lokály pripravovať program so zameraním na konkrétne historické obdobie. Každý bar a každá reštika bude patrične vyzdobená, bude ponúkať gastronomické menu z daného obdobia a chýbať nebude ani hudobný sprievod, samozrejme tiež dobový. Aj horské chaty budú ponúkať menu a špeciality "zlatých čias". Nostalgia bude vládnuť ja nedeľným lyžiarskym pretekom na zjazdovke La Para: Zúčastniť sa môže ktokoľvek, kto bude mať na nohách staré lyže. Skvelú zábavu sľubuje aj slávnostné udeľovanie cien v Après-Ski-Bare L'Murin, kde sa budú v rámci módnej súťaže hodnotiť a oceňovať najoriginálnejšie kostýmy (Tel. 0039/0471/836176, www.altabadia.org, prihlášky na preteky lavilla@altabadia.org). 

Snowbombing Párty - Mayrhofen  - © snowbombing.com/ TVB Mayrhofen

Snowbombing Párty - Mayrhofen

Copyright: snowbombing.com/ TVB Mayrhofen

Mayrhofen/Tirolsko: Ibiza na snehu
Kým v tradičných horských chatách a na uliciach pod holým nebom sa odohrajú rozličné horúce a upotené oslavy a párty, v Mayrhofene bude kraľovať "Snowbombing". Tento rok v termíne od 4. do 9. apríla. Z malej akcičky pre zasvätených, kde sa pred 17 rokmi stretli DJovia z Británie, Holandska a Belgicka, sa postupom času stalo veľké medzinárodné podujatie, na ktorom sa už objavili aj také hviezdy klubovej scény ako The Prodigy, Andy C, Bastille, Fatboy Slim, jungle, Skepta, Slaves, Jamie Jones, Netsky Live či Oliver Heldens. Milovníci hudby, fanúšikovia snehu a prívrženci slnečných lúčov mieria do údolia Zillertal, kde im super pocit "Ibizy na snehu" navodí aj tohtoročný víťaz Brit-Awards, Dizzee Rascal (Tel. 0043/5285/6760, www.mayrhofen.at). 

St. Anton am Arlberg/Tirolsko: Nalaďte sa na kultový pretek "Weiße Rausch" 
V St. Anton am Arlberg sa víkend 8.-10. apríla ponesie plne v duchu soulu, blues, funku a jazzu: Živé koncerty v uliciach mesta aj v areáli lyžiarskeho strediska sú súčasťou trojdňového festivalu ladeného do južanského štýlu, s podtitulom "New Orleans meets Snow". Vrcholom tohtoročného programu je sobotňajšia bluesová noc s Blues Bandom Markusa Lindera a s kráľom pohody z New Orleans, Chuckym C. Vyzerá to ako ten najlepší spôsob, ako sa naladiť na legendárne lyžiarske preteky "Weiße Rausch", ktoré sa konajú 18. apríla. V pretekoch s hromadným štartom z Valluga odštartuje naraz všetkých 555 lyžiarov, snowboardistov a bežkárov, pred nimi leží deväť kilometrov dlhý zjazd do St. Anton, na ktorom klesnú o 1350 výškových metrov. Najrýchlejší pretekári dorazia do cieľa počas siedmich minút a pár sekúnd, lepší priemer je kdesi medzi jedenástimi a osemnástimi minútami (Tel. 0043/5446/22690, www.stantonamarlberg.com). 


Obertauern/Salzbursko: Lyžiari hľadajú poklad
Záver sezóny s "Gamsleiten-Kriterium" 9. apríla bude isto vzrušujúci - po bujarej párty, plánovanej ne 8. apríla, na ktorej sa budú žrebovať lístky a štartovacie čísla sa lyžiari aj účastníci žúrky stretnú na druhý deň na obľúbenej zjazdovke Gamsleiten 2 a pustia sa do hľadania pokladu. Po svahu bude rozmiestnených (a dômyselne skrytých) 30 truhlíc s pokladom, avšak iba v jedinej nálezca objaví kľúč k hlavnej výhre - k osobnému automobilu BMW X4 (Tel. 0043/6456/7252, www.obertauern.com). 

Párty v Obertauern  - © Tourismusverband Obertauern

Párty v Obertauern

Copyright: Tourismusverband Obertauern


Kitzsteinhorn/Salzbursko: Grill & Chill vo večnom ľade
Tradičný jarný "Kitzsteinhorn Frühlingsfest" sa tento rok koná od 29. apríla do 1. mája, a chýbať nebude zábava na širokých voľných ľadovcových svahoch, Freestyle-Action v snowparku, testovanie úplne nových lyží a boardov - modelov budúcej sezóny a uvoľnená atmosféra s živou hudbou na slnečnej terase. Športová čerešnička na torte je "Banked Slalom", snowboardový pretek na čas, kde pretekári prechádzajú cez bránky na trati vyznačenej v rôzne vyvýšených žľaboch. A čo sa ešte patrí robiť na jar? Samozrejme sa znova začína grilovacia sezóna! A preto aj na Kitzsteinhorne rozvonia neodolateľná vôňa výborného grilovaného mäska, podávaného so studeným pivkom či sladkými koktailmi (Tel. 0043/6547/8700, www.kitzsteinhorn.at; www.zellamsee-kaprun.com). 

Graubünden: Horský EDM festival s vyše 50 účinkujúcimi
Festival Arosa Electronica bude od 13. do 20. marca v Graubünden hostiť zvučné mená elektronickej hudby ako sú André Hommen, Karotte, Animal Trainer, Jimi Jules, Ray Okpara, Sabb či Doctor Dru a množstvo ďalších. Vrchol celého podujatia bude Openair Alpenblick, na ktorom si všetci lyžiari-vyznávači EDM zaručenej prídu na svoje. Viac info: Arosaelectronica.com

St.Moritz: Engadin hore nohami
Fanúšikov elektronickej tanečnej hudby poteší tento rok už tretíkrát St. Moritz Music Summit, v rámci ktorého sa medzi 16. a 20. marcom predstavia medzinárodne uznávaní DJs priamo v lyžiarskom stredisku St. Moritz. V Salastrains to bude hučať ako v úli, tešiť sa môžete na live DJ sety, ale hrať sa bude aj v horských chatách Paradiso a Alpina a skutočnú party so všetkým, čo k nej patrí zažijete počas dňa aj vo Sternbaru. Vo večerných hodinách bude vrava pokračovať v Pacha Ibiza, kde na vás pod názvom Ministry of Sound bude čakať treba Dr Alban - a vaše apres-ski bude úplne perfektné. (Info: Musicsummit.ch)

Galéria

"Snowbombing Party" v Mayrhofen - © snowbombing.com/ TVB Mayrhofen
Koncert Top of the Mountains v Ischgli - © TV Paznaun/Ischgl
Apres-ski párty v Obertauern - © Tourismusverband Obertauern
Dievčatá sa zabávajú - Sölden (Ötztal) - © Rudi Wyhlidal/Ötztal Tourismus

Zobraziť všetko

Crans-Montana: Párty od Matterhornu až po Mont Blanc
Žúrka v 2208 metroch: Od 7. do 10. apríla sa vo Wallis koná Caprices-Festival, kde prisľúbili účasť Maceo Plex, Tale of Us, Ricardo Villalobos a Sven Väth. Nech už si festivalovú atmošku budete vychutnávať na hornej stanici Violettes vo vysokohorskej nadmorskej výške, ale v Moone, čaká vás tak či tak nezabudnuteľný zážitok. Inovácia a elektronická muzika tu splynie do dokonalej harmonickej dvojice, ktorá vás položí na lopatky. www.caprices.ch

Hochzeiger-Pitztal: Keď sa oheň spojí s ľadom
Keď sa na snehu objaví oheň, môže z toho vzniknúť jedine impozantné predstavenie. 22. marca sa lyžiarske stredisko Hochzeiger-Pitztal premení na svet žiariaceho ľadu. Lyžiarska škola Hochzeiger predvedie grandióznu jazdu ohňa v rôznych lyžiarskych formáciách s horiacimi fakľami (podobnú poznáme zo slovenského Opaliska, však?), česká skupina Pyroterra ohúri návštevníkov pôsobivou pyrotechnickou a ohňovou šou. Heli Gold plánuje predviesť leteckú šou s kulisou "Hochzeigeru v plameňoch" - celý horský hrebeň bude práve na účely tohto predstavenia ožiarený. Chýbať nebude ani tanec Pistenbully a klasický ohňostroj. Apres-ski bude pokračovať v Schirmbare Hochzeiger, kde zábavu rozprúdia rôzni DJs. Občerstvenie zabezpečí reštika Zeiger. Ďalšie informácie: www.pitztal.com

Saas-Fee: Sprievod "Apres-Ski-Parade" na oslavu konca sezóny
16. apríla prejde cez Saas-Fee veľkolepý sprievod Apres-Ski-Parade, na ktorom sa budú podieľať horské chaty, reštaurácia Boccalino, Snowbar Black-Bull, Glaciersport, Hotel Bristol, reštika Zur Mühle, Hotel Mistral a The Snowpoint. Tento rok už po piatykrát dá lyžiarske stredisko všetku svoju plochu k dispozícii oslavychtivým lyžiarom, od lyžiarskej chaty Burgener až po Hotel Mistral. V lyžiarskom rezorte môžete v ten deň stretnúť aj špeciálny roztancovaný Pártymobil, ktorý bude križovať ulice aj stredisko a jeho plošina poslúži ako mobilný tanečný parket pre tanečnú súťaž. Takmer ako v Riu! Info: www.saas-fee.ch

 

Veľa zábavy na jarných oslavách v lyžiarskych strediskách, nech už si jar na svahoch užívate kdekoľvek!

 

Reklama

Mohlo by ťa zaujať

Snehové správy: Jar sa ešte nekoná, masy snehu v južných Alpách ©APT San Martino di Castrozza Facebook

Snehové správy: Jar sa ešte nekoná, masy snehu v južných Alpách

Extrémne husté sneženie ochromilo tento týždeň najmä oblasť južných Álp. V množstve talianskych a pyrenejských stredísk napadlo viac a...

Reklama

Reklama