Ak nás niektorá časť lyžiarskeho priemyslu napĺňa radosťou, sú to jednoznačne lyžiarske topánky, čiže lyžiarky. Ide o súčasť výstroja, ktorú by si mal aj príležitostný lyžiar radšej kúpiť, ako požičiavať. Nové a čoraz väčšie možnosti formovania lyžiarok úspešne lákajú k nákupu aj najväčších držgrošov. Mať vlastné lyžiarky na mieru je trendy a cool a navyše je to záruka pohodlia a bezpečia počas lyžovačky. Na veľtrhu ISPO v Mníchove sme starostlivo preskúmali aktuálnu ponuku všetkých výrobcov lyžiarskej obuvi, aby sme vás mohli informovať o najnovších trendoch a inováciách.

1. Formovanie lyžiarok je nevyhnutné, nie už iba voliteľné
Každý výrobca už ponúka nejaký spôsob tvarovania či formovania lyžiarok. Škrupina, manžeta, vnútorná topánočka - každý menší predajca aby si teraz do obchodu nasťahoval pece a nástroje na formovanie priamo na pľaci... Nie, vážne - doteraz bolo dosť ťažké nájsť v obchodoch skutočne dobre padnúcu topánku, nehovoriac o problémoch lyžiarov s nohami mimo bežný štandard. Tento rok však bol koncept formovania lyžiarok väčšinou neoddeliteľnou súčasťou výrobku. Pre nákupuchtivých zákazníkov to znamená, že dobrá rada je aj naďalej dôležitá. Spoluprácu so špecializovanými obchodmi berú výrobcovia dosť vážne.


2. Kto vyrába tie najlepšie alpin/tour všestranné topánky?
Kým v minulom roku boli najväčším trendom veľmi ľahké lyžiarky na skialp a ski-tour, tento rok pokračujú výrobcovia v hľadaní dokonalej kombinácie ľahkosti a flexibility s dobrým výkonom pri zjazde. Takmer všetky značky robia v tomto smere pokroky, kombinujú úsporu hmotnosti zo ski-tourových topánok s dobrými štvorklipsnovými lyžiarkami, osvedčenými pri zjazde aj pri chôdzi, s váhou sa dostávajú na 1500 až 1800 gramov na jednu topánku. Cieľovú skupinu tvoria fitnes skialpinisti, ktorí sa pred alebo po práci vyberú na krátky výstup na kopec a zase ho zídu, no väčšinu nových modelov možno pohodlne použiť aj na freeride alebo na zjazdovkách. A Flex Index 130? Žiadny problém.


3. Komfort na vzostupe
Na zjazdovkách však nestretnete len vrcholových športovcov. Väčšina lyžiarov preto v obchodoch nehľadá lyžiarky so stotridsiatkou flexom, ale jednoducho vhodné, pohodlné a dobre padnúce topánky. Kto má dosť peňazí, môže sa vo výbere orientovať aj podľa dizajnu. Čoraz dôležitejšie sú pre výrobcov špeciálne dámske lyžiarske topánky so špecifickou výškou a manžetou, prispôsobenou ženským lýtkam, pozornosť väčšiny značiek sa sústredí najmä na pocit komfortu, aby sa lyžiar cítil pohodlne aj pri dlhšej pauze medzi lyžovaním alebo na apres-ski párty. Hoci tento segment nie je tak sexy ako super športové freeridové topánky, jeho význam pre trh je nespochybniteľný.