Ski and snowboard enthusiasts from around the world:

We have been proud to provide you with free access to snow reports, resort guides and more, and we are beyond grateful for your readership and contributions to our community over the years.

Unfortunately given the changing media landscape, Mountain News Corporation has experienced financial declines in recent years. With additional economic challenges from the COVID-19 pandemic now facing our business, it is not financially viable to continue operating.

Mountain News Corporation and our OnTheSnow and Skiinfo websites will be shutting down. We will explore the possibility of selling, partnering, or contributing assets to another media outlet if there is an opportunity to allow for a consistent or enhanced online experience. For inquiries about Mountain News Corporation, please email Feedback_OTS@mountainnews.com.

We want to thank our loyal employees for their tireless work over the years to bring great information to all of you. We take comfort knowing that our collective passion for the sport of skiing and snowboarding will certainly live on.

We’ll see you on the mountain.


– Mountain News Corporation

Slovak

Testujeme lyžiarske strediská: V Adamello Ski sa na snehu zabaví naozaj každý

9. február 2016 | Tomasz Wojciechowski

Správy z regiónu: Pontedilegno-Tonale, Taliansko

Strediská v tomto článku: Temù - Pontedilegno Tonale, Pontedilegno - Tonale, Ghiacciaio Presena

Tonale - dole do hotelového mestečka vedie množstvo zjazdoviek

Tonale - dole do hotelového mestečka vedie množstvo zjazdoviek

Copyright: Tomasz Wojciechowski

100 kilometrov zjazdoviek a nádherná panoráma Dolomít Adamello-Brenta patrí k najväčším prednostiam lyžiarskej oblasti Adamello Ski, ktorá sa nachádza na hranici medzi Tridentskom a Lombardskom. Pred dvoma týždňami sme tento lyžiarsky komplex navštívili a pozreli si podrobnejšie tamojšiu zimnú ponuku.


Sneh (takmer) zaručený

Musíme uznať, že lyžiarsky výlet do Talianska je v tejto sezóne celkom riskantný podnik. Ako už sme vás viackrát informovali v našich snehových správach, zima tento rok Taliansko tvrdohlavo obchádzala. Veľa lyžiarskych stredísk trpelo doteraz veľkým nedostatkom snehu. Aj my sme ešte na začiatku januára s obavami sledovali zatravnené miesta zjazdoviek na mnohých talianskych webkamerách. Našťastie v druhom januárovom týždni prišiel dlho očakávaný sneh, čo lyžiarske podmienky výrazne zlepšilo. Navyše tiež klesla teplota (počas nášho pobytu teplomery ukazovali až -15°C), a tak bolo možné spustiť snehové delá.

Tonale - nízke teploty umožnili znova spustiť snehové delá a technické zasnežovanie. - © Tomasz Wojciechowski

Tonale - nízke teploty umožnili znova spustiť snehové delá a technické zasnežovanie.

Copyright: Tomasz Wojciechowski

Naše obavy boli napokon zbytočné. Je fakt, že keď sme míňali holé skaly, zelené lesy a slnkom zaliate svahy, pripomínalo nám to skôr jar ako stred zimy, no posledných pár kilometrov pred naším cieľom bolo naozaj bielych. To vďaka relatívne vysoko položenému stredisku Tonale, ktoré sa rozkladá vo vysokom horskom priesmyku, oddeľujúcom Tridentsko (alebo Trentino, ako chcete) od Lombardska, v nadmorskej výške okolo 1900 m. Aj keď v posledných niekoľkých sezónach nebol v Taliansku so snehom problém (a keď už, tak skôr s jeho nadbytkom), tohtoročný nedostatok je tiež skôr anomália. Stručne povedané: Kto si chce vychutnať legendárne talianske slnko na zjazdovkách a bojí sa, aby mal na čom lyžovať, je pre neho Adamello Ski ideálna voľba.

Po predošlom snežení zostali v uliciach Tonale veľké haldy snehu. - © Tomasz Wojciechowski

Po predošlom snežení zostali v uliciach Tonale veľké haldy snehu.

Copyright: Tomasz Wojciechowski

Dve strany mince

Lyžiarsky región Adamello Ski sa skladá z dvoch stredísk: Vysoko ležiaceho Tonale a z Ponte di Legno, situovaného asi 10 km západne. Obe strediská sa radikálne líšia, a tým sa vzájomne dokonale dopĺňajú! Hoci v Tonale nie je núdza o zaujímavé a dlhé červené a čierne zjazdy, toto miesto je skôr vyhľadávané pre svoje početné široké a veľmi ľahké zjazdovky pre začiatočníkov, od tých najkratších a takmer plochých svahov až po niekoľkokilometrové modré diaľnice. Len ťažko nájsť lepšie miesto pre prvé "kroky" na lyžiach alebo na snowboarde.

V Tonale dominujú trasy pre začiatočníkov - © Tomasz Wojciechowski

V Tonale dominujú trasy pre začiatočníkov

Copyright: Tomasz Wojciechowski

Väčšina tunajších lyžiarskych vlekov sú moderné odpojiteľné sedačkové lanovky, bezpečné aj pre deti a neskúsených lyžiarov. Nám sa najviac páčila trasa v "údolí pašerákov" vo východnej časti strediska a tiež červené zjazdy na západnom okraji rezortu vrátane kultového zjazdu Alpino s dĺžkou 4,5 km. Mali sme šťastie, túto časť otvorili tesne pred naším príchodom, predtým tu nebol dostatok snehu.

Passo Tonale - © Tomasz Wojciechowski

Passo Tonale

Copyright: Tomasz Wojciechowski

Ďalším lákadlom Tonale je lanovka, ktorá premáva na ľadovec Presena (3069 m), odkiaľ sa otvára prekrásna panoráma. V tejto sezóne tu uviedli do prevádzky novú gondolu, ktorá konečne nahradila donedávna tu ešte strašiace staré lyžiarske vleky - doteraz jediný spôsob, ako sa dostať na vrchol ľadovca. Od tohto roka už je to však príjemná cesta.

Nová kabínová lanovka na ľadovci Presena - © Tomasz Wojciechowski

Nová kabínová lanovka na ľadovci Presena

Copyright: Tomasz Wojciechowski

Investície do novej lanovky výrazne zvyšujú atraktívnosť tohto miesta. Vyjsť hore stojí za to nielen kvôli výhľadu na okolité hory, aj tie pekné, pomerne strmé zjazdy po ľadovci sú lákavé. Zdatnejší lyžiari môžu zlyžovať až do dolnej časti po známej asi 3 km dlhej čiernej zjazdovke Paradiso. Aby ste zjazd zvládli, potrebujete dobré lyžiarske zručnosti aj riadnu kondičku.

Červená zjazdovka na ľadovci Presena - © Tomasz Wojciechowski

Červená zjazdovka na ľadovci Presena

Copyright: Tomasz Wojciechowski

Ponte di Legno je pravým opakom Tonale. Tunajšie trasy vedú v nadmorskej výške 2120-1121m, teda oveľa nižšie ako tie v priesmyku. Terénom dominujú dobre tvarované červené a čierne zjazdovky, vinúce sa ihličnatými lesmi. Aj napriek nižšej nadmorskej výške sme po celý čas nášho pobytu oceňovali veľmi dobré podmienky, ku ktorým určite prispieva aj to, že svahy v Ponte di Legno majú severnú expozíciu. Zjazdovky boli zmrznuté a pevné ešte aj popoludní. Táto časť regiónu Adamelo Ski má ešte ďalšiu výhodu. V porovnaní s Tonale sú svahy v Ponte di Legno v podstate prázdne. Na niektorých zjazdovkách sme boli úplne sami. Ideálne miesto pre ľudí, ktorí nemajú radi tlačenicu.

V nižšie položenom Ponte di Legno je momentálne sneh len na zjazdovkách. - © Tomasz Wojciechowski

V nižšie položenom Ponte di Legno je momentálne sneh len na zjazdovkách.

Copyright: Tomasz Wojciechowski

Obe strediská sú z objektívnych dôvodov prepojené zjazdovkami iba smerom na západ, teda z Tonale do Ponte di Legno, a takisto osemmiestnou kabínkovou lanovkou, ktorou sa môžete nechať vyviezť späť do vyššie položeného Tonale. V údolí smerom k Ponte je značená široká modrá zjazdovka, jednoducho zjazdná aj pre úplných začiatočníkov. Všetky deti, ktoré lyžujú na tejto zjazdovke, by sa mali zastaviť pri farme, kde chovajú psy využívané na psie záprahy. Táto milá zastávka sa nachádza hneď pri zjazdovke.

Farma, kde chovajú psy, ťahajúce psie záprahy, sa nachádza pri modrej zjazdovke vedúcej z Tonale do Ponte di Legno a je veľkou atrakciou hlavne pre deti - © Tomasz Wojciechowski

Farma, kde chovajú psy, ťahajúce psie záprahy, sa nachádza pri modrej zjazdovke vedúcej z Tonale do Ponte di Legno a je veľkou atrakciou hlavne pre deti

Copyright: Tomasz Wojciechowski

Ďalším rozdielom, ktorý odlišuje obe časti lyžiarskej oblasti, je architektúra. Ponte di Legno je krásne staré mesto s pekným námestím a štýlovými penziónmi. Tonale svojím stavebným štýlom skôr trochu pripomína francúzske giganty, budované v Alpách v 70. rokoch, miestu dominujú veľké bytové domy. Nájdete tu dokonca aj typické vežiaky, ktoré do tunajšieho horského prostredia vôbec nepasujú. Najvyššie umiestnený rad budov v Tonale má však nespornú výhodu - možnosť spustiť sa na lyžiach priamo od hotela a na lyžiach sa do ubytovacieho zariadenia aj vrátiť. Zaujímavé - a dôležité - je aj to, že za izbu alebo apartmán v takej lokalite v Rakúsku by ste pravdepodobne zaplatili najmenej dvakrát toľko.

Nad Tonale sa rysuje impozantný hrebeň masívu Adamello-Brenta - © Tomasz Wojciechowski

Nad Tonale sa rysuje impozantný hrebeň masívu Adamello-Brenta

Copyright: Tomasz Wojciechowski

Detská lyžiarska škôlka

V Tonale pôsobí v sezóne detská lyžiarska škôlka, ktorá prevádzkuje aj detský klub, kde deti môžu tráviť čas pod odborným dozorom inštruktorov od 10.00 do 16.00 a rodičia si tak môžu vychutnať lyžovanie na náročnejších zjazdovkách (alebo Bombardino v horských chatách).

 

Tonale - chata Nigritella (2089 m) - © Tomasz Wojciechowski

Tonale - chata Nigritella (2089 m)

Copyright: Tomasz Wojciechowski

Zhrnutie:  Adamello Ski je ideálny lyžiarsky región pre rodiny alebo zmiešané party priateľov, kde sú začiatočníci, ako aj skúsení lyžiari. Každý z nich tu nájde zjazdovky, vhodné práve pre neho. Lyžiarska oblasť ponúka krásne výhľady aj dobre upravené a zasnežené zjazdovky. A keď niekomu tunajších 100 km zjazdoviek nestačí, môže si zakúpiť skipas s možnosťou lyžovania aj v okolitých strediskách Marileva či Madonna di Campiglio (je však potrebné myslieť na to, že v zasnežených dňoch môže byť prejazd autom z priesmyku do okolitých stredísk veľmi zložitý).

Galéria

Tonale - dole do hotelového mestečka vedie množstvo zjazdoviek - © Tomasz Wojciechowski
Tonale Presena - © Tomasz Wojciechowski
Adamello Ski - © Tomasz Wojciechowski
Tonale - nízke teploty umožnili znova spustiť snehové delá a technické zasnežovanie. - © Tomasz Wojciechowski

Zobraziť všetko

 

 

 

Reklama

Lyžovačka v Alpách - najlepšie tipy

Reklama

Reklama

Ski and snowboard enthusiasts from around the world:

We have been proud to provide you with free access to snow reports, resort guides and more, and we are beyond grateful for your readership and contributions to our community over the years.

Unfortunately given the changing media landscape, Mountain News Corporation has experienced financial declines in recent years. With additional economic challenges from the COVID-19 pandemic now facing our business, it is not financially viable to continue operating.

Mountain News Corporation and our OnTheSnow and Skiinfo websites will be shutting down. We will explore the possibility of selling, partnering, or contributing assets to another media outlet if there is an opportunity to allow for a consistent or enhanced online experience. For inquiries about Mountain News Corporation, please email Feedback_OTS@mountainnews.com.

We want to thank our loyal employees for their tireless work over the years to bring great information to all of you. We take comfort knowing that our collective passion for the sport of skiing and snowboarding will certainly live on.

We’ll see you on the mountain.


– Mountain News Corporation