Slovak

Lyže 2017: Dva najväčšie trendy v ponuke na budúci rok

25. január 2016 | Krista Crabtree, šéfka OnTheSnow Ski Test tímu

Nová kolekcia lyží Rossignol na rok 2017

Nová kolekcia lyží Rossignol na rok 2017

Copyright: Krista Crabtree

Či už počasie v nasledujúcej sezóne ovplyvní El Niño alebo nie, s novými lyžami si môžete dožičiť nezabudnuteľné zážitky z lyžovania v hociakých snehových podmienkach. Zatiaľ čo vy sa ešte tešíte z tohtoročných (alebo aj starších) lyží, výrobcovia už usilovne premýšľajú, ako vám v budúcnosti ešte viac vylepšiť lyžiarske zážitky. Predvádzajú úplne nové modely lyží, pozývajú novinárov na predvádzacie akcie, prezentujú sa na rôznych veľtrhoch športového výstroja, ale tiež renovujú a zdokonaľujú staršie modely lyží a vylepšujú možnosti, ako čo najviac tovaru dostať k čo najväčšiemu množstvu kúpychtivých lyžiarov.

Nemali sme doteraz príležitosť testovať jednotlivé modely, prinášame vám však zatiaľ stručný nástrel toho, čo sa dá od nových lyží pre rok 2017 očakávať. Viac vám prinesieme v ďalších dňoch počas konania medzinárodného veľtrhu ISPO v Mníchove a po jeho skončení.

 

1. Zníženie hmotnosti bez stráty výkonu

V tejto sezóne môžete mať pár lyží z materiálov, ktoré silne ovplyvňujú hmotnosť, ako napríklad z uhlíkových vlákien, ktoré znižujú váhu bez straty výkonu. Tento trend bude pokračovať aj v sezóne 2016/2017 a inovácie v materiáloch a konštrukciách umožňujú výrobcom stavať lyže ešte ľahšie a ešte stabilnejšie ako boli ich predchodcovia.

Nové produkty vlastne pomáhajú zmeniť všeobecne rozšírený názor, že "ľahké" znamená "slabšie" alebo "menej výkonné". Ľudia z lyžiarskeho priemyslu pochopili, že nie je žiadna hanba používať hmotnosť znižujúce technológie na všetkých lyžiach bez ohľadu na to, či sú určené ženám alebo mužom (aj keď špeciálne v dámskych lyžiach táto technológia urobila obrovské pokroky), výrobcovia už sú si vedomí, že aj muži si radi doprajú lyžovanie na ľahších lyžiach, ktorých používanie je tak veľmi neunaví.

Zaznamenali sme tieto dôležité trendy...

• Blizzard používa jednosmerné uhlíkové vlákna v Carbon Flip Core konštrukcii, čo redukuje hmotnosť lyže o 15 percent a súčasne zvyšuje stabilitu.

• Völkl pokračuje s technológiou 3D Ridge, ktorá posúva váhu do stredu lyže a vytvára tenký profil lyže nad hranami pre lepšiu priľnavosť a obratnosť lyže.

• Rossignol používa maticu z legovaného hliníka (Carbon Alloy Matrix), ktorá zlepšuje kvalitu uhlíkových vlákien - objaví sa aj vo vynovenom sedmičkovom rade - a napomáha pružnosti a vláčnosti.

• Technológia Air Tec Ti a technológia karbónovej špičky od Fischera zahŕňa ľahký uhlík v špičke spolu s frézovaným dreveným jadrom - oboje prispieva k zníženiu hmotnosti lyže.

• Salomon pre odľahčenie lyže takisto používa uhlík, ako aj strategicky frézované jadro.

• Head pokračuje vo využití grafénu v kombinácii s ďalšími ľahkými materiálmi, ktoré neznižujú výkon lyže.

• Nordica používa ľahké drevo z balzy, ktotré dobre tlmí nárazy a otrasy.

  - © Liam Doran
Copyright: Liam Doran

2. Čím užšie, tým lepšie

V tejto sezóne boli veľmi obľúbené užšie carvingové modely so šírkou medzi 88-92 mm, dobre sa predávali, aj keď lyžiari obľubujúci backcountry v alpských lyžiarskych terénoch zháňali aj lyže široké 98-108 mm pod viazaním (mimochodom, v tejto šírke bude v ďalšej sezóne na trhu nepreberné množstvo nových modelov).

Na 2016/2017 budú k dispozícii nové, užšie kolekcie lyží, ako aj väčší výber v šírkach...

• Armada pridáva do viacerých kategórií svojich lyží novú šírku a Line pridáva model Supernatural so šírkou 86 mm pod viazaním do inak dosť širokej série.

• Kolekcia Vantage X od Atomicu stavia na technológii Vantage a pridáva aj viacero nových šírok.

• Technológia Powerdrive od Dynastaru se zameriava na prirodzený flex a priľnavosť hrán pri modeloch so šírkou do 90 mm.

• Séria Curve od výrobcu Fischer má po novom "ladné" bočnice pre lepšie carvovanie, zatiaľ čo s carvingovým modelom Supershapes od Head sa dajú jazdiť aj preteky okresného formátu.

• Blizzard rozširuje kolekciu o nový rad Quattro s vysoko výkonnými modelmi.

• Séria Charger od K2 má šírky pod 80 mm, navrhnuté pre dobrý výkon na tvrdom snehu.

Galéria

Nová kolekcia lyží Rossignol na rok 2017 - © Krista Crabtree
Dynastar Mythic 87 - © Dynastar
Rossignol Sky 7 HD - © Rossignol
K2 Marksman - © K2

Zobraziť všetko

Reklama

Reklama

Reklama