Slovak
Mnohametrové masy snehu na ľadovci Tasman Glacier na Novom Zélande

Mnohametrové masy snehu na ľadovci Tasman Glacier na Novom Zélande

Copyright: Ski the Tasman

Bratia Grimmovci v tom mali jasno: Sneh vyrába Pani Zima (na Slovensku samozrejme Perinbaba), ktorá žije na Hohe Meißner. Táto hora sa nachádza v Hessenskej vrchovine a je jej najvyšším vrcholom. Zatiaľ čo za čias bratov Grimmovcov tu možno panovala ľadová klíma, najvyhľadávanejším cieľom milovníkov zimných športov však tento kraj rozhodne nezostal. Dnes môžete odložiť rozprávkové knižky a pri hľadaní miest s najhlbším snehom pátrať radšej v databázach meteorologických ústavov, ako to urobil autor tohto článku.


Najviac zasnežené miesta na svete


Nemecko

Nemecký "snežný pól" je Zugspitze, najvyššia hora v krajine, vysoká 2962 metrov. Výšku snehu však meteorologická stanica nemeria na veternom skalnatom vrchole, ale v lyžiarskom stredisku, na Zugspitzplatt v cca 2650 výškových metroch. Najhrubšiu vrstvu snehu tu namerali 2. apríla 1944, kedy snehová perina dosiahla 8,3 metra, pričom bežne tu hodnoty dosahujú štyroch až piatich metrov. Pôsobivé sú tiež úhrny množstva nového snehu, ktorý v tejto jedinej ľadovcovej oblasti v Bavorsku napadne počas zimy. V posledných 25 rokoch to bolo v priemere kumulatívne 18,65 metra, v zime plnej lavín - 1998/99 - to však bolo až 27,5 metra! Na celom svete existuje len niekoľko málo lyžiarskych stredísk s tak veľkým množstvom snehu.

Na úpätí Zugspitze, v lyžiarskom stredisku Garmisch-Partenkirchen snehová situácia vyzerá trochu inak. Miesto konania pretekov Svetového pohára uvádza kumulatívne menej ako dva metre nového snehu za rok. Kto túži po idylke v prostredí snehom zapadanej horskej dedinky, kde by sa mohol prechádzať po lesoch stonajúcich pod ťarchou snehu, mal by sa vybrať radšej do Balderschwang. Táto horská obec ťaží zo svojej polohy neďaleko Bodamského jazera na severe Allgäuských Álp. Kombinácia blízkosti vodnej plochy spolu s usporiadaním zemského povrchu pred sedlom Riedberg spôsobuje orografické zosilnenie zrážok, vďaka čomu tu ročne priemerne napadne okolo sedem metrov snehu, v zime 98/99 to bolo cez dvanásť metrov.

Vďaka tomu napadne na Balderschwang (1.044 m.n.m.) ešte viac snehu ako na najvyšších vrcholoch nemeckej vrchoviny. Ich rebríčku dominuje od roku 1998 Brocken im Harz s 530 centimetrami kumulatívneho ročného sneženia. Na druhom mieste nasleduje Große Arber v Bavorskom lese s 496 centimetrami. Bronz putuje s viac ako štyrmi metrami na krušnohorský Fichtelberg.

Napadaný sneh sa mimochodom nemeria ako rozdiel medzi vrstvou snehu, ktorá bola na mieste včera, a celkovým množstvom. Na meranie je vyhradená konkrétna plocha, z ktorej je každé ráno úplne odstránený sneh napadaný za predošlý deň. Takto nemôže dôjsť ku skresleniu kumulatívnych výsledkov v meraní.

Galéria

Mnohametrové masy snehu na ľadovci Tasman Glacier na Novom Zélande - © Ski the Tasman
Mellau/Damüls - © Ludwig Berchtold /Vorarlberg Tourismus
Zugspitze 20.02.2014
Lyžovanie na Novom Zélande - © Ski the Tasman

Zobraziť všetko

Rakúsko

Na sneh najbohatšie miesto v Rakúsku je Damüls v oblasti Bregenzského lesa na západe Rakúska. Vďaka 930 centimetrom kumulatívneho ročného opadu snehu tu často masa snehu siaha až po strechy. Pre Schröcken (1263 m.n.m.) v rovnakom regióne eviduje rakúsky Ústredný meteorologický ústav dovedna 916 centimetrov snehu ročne. Vleky v Schröcken však dopravujú lyžiarov až do sedla Hochtannberg v 1676 m.n.m. A tam napadne za zimu až jedenásť metrov nového snehu. Rakúskou meteostanicou s najväčším množstvom snehu je Sonnblick (3100 m.n.m.) vo Vysokých Tauroch: v rokoch 1971 až 2000 tam napadlo v priemere 22,66 metra. Rekordný záznam však uvádza kumulatívne 31,12 metra, pričom najhrubšia nameraná snehová pokrývka dosahovala 11,9 metra. Len štyri kilometre odtiaľto sa nachádza lyžiarsky areál na ľadovci Mölltal.

Švajčiarsko

Najviac zasnežené miesto Švajčiarska je Braunwald s 876 centimetrami za rok. Ani Arosa s 723 centimetrami na tom nie je zle. A akonáhle sa človek vyberie do vyššie položených alpských stredísk, kumulatívne ročné úhrny len rastú. Napríklad v St. Bernard bolo medzi rokmi 1961 a 1990 namerané v priemere 1653 centimetrov nového snehu za rok. Reč je teda o 16 a pol metroch! Tamojšie lyžiarske stredisko bolo kvôli snehovým bariéram prístupné až v júni. Sezónu to skrátilo natoľko, že toto malé lyžiarske stredisko muselo nadlho zatvoriť. Od konca osemdesiatych rokov ale prívaly snehu vo Švajčiarsku výrazne zoslabli. V Zermattu, v Adelboden aj v San Bernardino išlo v období 1981-2010 v porovnaní s rokmi 1961-1980 o rozdiel takmer 20 percent. V San Bernardino napadlo namiesto 646 cm len 522 cm, v Adelboden klesla kumulatívna výška snehu z 524 na 422 centimetrov. Stále takmer rovnaké množstvo snehu napadlo len v sedle Bernina Pass - asi osem metrov. Tunajšie lyžiarske hory Lagalb a Diavolezza sú vďaka častému čerstvému snehu veľmi obľúbené najmä medzi freeridermi.

Nórsko

Mimo Alpy je zvyčajne stávkou na istotu oblasť nórskych fjordov. Na Ålfotbreen, vysokej 1300 m.n.m. bolo zaznamenaných až 49 metrov snehu za rok. Zhruba 20 až 30 metrov zvykne byť kumulatívne aj v letných lyžiarskych strediskách Stryn a Folgefonna - v tomto prípade však ide o neoficiálne hodnoty. Ako "najzasneženejšie miesto Európy" uvádza nórsky patentový úrad obec Røldal v západnom Nórsku, kde kumulatívna výška snehu ročne dosahuje 12 metrov. Zrážky sa nemerajú priamo v obci, ale o niekoľko sto metrov vyššie, v rovnomennom lyžiarskom stredisku.

USA

Na svete sa však nájde ešte zasneženejšie miesto ako Røldal. Napríklad Alta v americkom štáte Utah, kde ročne v priemere napadne 12,9 metra snehu. Merania prebiehajú už po 110 rokov, v posledných rokoch to bolo v priemere 13,3 metra a doterajší rekord padol v zime 1982/83, kedy napadlo kumulatívne až 23 metrov! A tunajší sneh je aj kvalitný: Čerstvo napadaný sneh tu obsahuje len niečo málo cez osem percent vody. A ešte suchší sneh je v Big Sky v Montane. Tamojší sneh prezývajú Cold Smoke (chladný dym). Jeden kubík čerstvo napadaného snehu váži iba 41 kilogramov! Na porovnanie: Jeden kubík vody váži 1000 kg. Snehová pokrývka v Big Sky je teda takmer z 96 percent zo vzduchu!

Vďaka Pacifiku je sneh na západnom pobreží amerického kontinentu skutočne oveľa viac vlhký, no z rovnakého dôvodu padá v obrovských masách: Rekordmanom v najväčšom množstve čerstvého snehu za sezónu je Mount Baker v štáte Washington. V zime 1998/99 tu napadlo 28,96 metra snehu - podľa Guinessovej knihy rekordov ide medzi lyžiarskymi strediskami o svetový rekord! Priemerne v Mount Baker napadne viac ako 18 metrov a vrstva snehu dosahuje v zime bežne 4,75 m. Veľa snehu padá aj inde pozdĺž amerického pacifického pobrežia. Na vrcholovej stanici strediska Alyeska na Aljaške namerali v posledných 15 rokoch kumulatívne v priemere 18,26 metra za rok (2011/12 až 24,8 metra), v kalifornskom Squaw Valley okolo dvanástich metrov.

Japonsko

To všetko však nič nie je proti fantastickým masám snehu, na ktoré sú zvyknutí vo večne zasneženej "yukiguni", v slovenčine "Krajine snehu". Tá sa nachádza na západnej strane hlavného japonského ostrova Honšú. Chladný vzduch, ktorý sem prúdi z neďalekého Sibíru cez vody Japonského mora prináša veľa vlhkosti a naráža na tŕčiace končiare viac ako 3000 metrov vysokých japonských Álp. Tie vyžmýkajú z obťažkaných bielych mrakov aj tú poslednú snehovú vločku. Výsledok: Neuveriteľných 30 až 38 metrov nového snehu za zimu. Čísla sú to naozaj bájne, už preto, že v tých najzasneženejších regiónoch neexistujú žiadne oficiálne meteorologické stanice - tieto oblasti sú jednoducho neobývateľné. Stanica s najväčším nameraným snežením stojí v letovisku Sukayu Onsen na severe Honšú v nadmorskej výške 890 metrov. A oficiálne čísla odtiaľto uvádzajú kumulatívne najmenej 1764 centimetrov nového snehu ročne.

Nový Zéland

Západné pobrežia magicky priťahujú sneh aj v iných častiach sveta. V novozélandských Alpách, ktoré sa týčia takmer 4000 metrov nad Pacifikom, sa na ľadovcových poliach hory Mount Tasman nazbiera až 100 metrov nového snehu za rok. Na štart zjazdovky Tasmanglacier, dlhej viac ako 25 kilometrov vás dostane jedine lietadlo - hoci by tu aj vleky boli, úplne by zapadali snehom.

 

Reklama

Reklama

Reklama