Slovak
Teploty klesajú, sneh prichádza

Teploty klesajú, sneh prichádza

Copyright: Viperagp - Fotolia.com

Až doposiaľ pripomínal november skôr jar, no to sa teraz zásadne zmení. V závere tohto týždňa meteorológovia očakávajú konečne nízke teploty a hojné sneženie. To samozrejme teší nielen nás, ale najmä prevádzkovateľov lyžiarskych stredísk naprieč Európou, ktorí netrpezlivo vyhliadajú trvácnejšie mrazy, aby mohli spustiť svoje zasnežovacie systémy. Kde sa lyžuje už teraz, kde budú čoskoro otvárať sezónu a kde bude v najbližších dňoch najviac snežiť, to všetko sa dozviete v našich snehových správach.

 

Veľké Openingy v Rakúsku

V Rakúsku zatiaľ nepadol žiadny nový sneh, zlepšenie už je však na ceste. Predpoveď vyzerá pozitívne, okrem výrazného ochladenia sa očakáva tiež sneženie, a to aj v nížinách.

Momentálne ponúka lyžiarom a snowboardistom vyžitie na snehu deväť lyžiarskych stredísk, napríklad Kitzsteinhorn (do 50 cm snehu na zjazdovkách), Sölden (do 72 cm) či ľadovec Stubai (do 80 cm). Na Stubai je v prevádzke 15 zjazdoviek a 18 vlekov. Najviac snehu stále hlásia zo svahov Hintertuxu - 110 cm, z Pitztalu potom 96 cm. V Obertauern museli kvôli nedostatku snehu preplánovať začiatok sezóny, po novom je stanovený na 26. november. Deň potom sa uskutoční veľký Skiopening s koncertom, na ktorom vystúpi Culcha Candela. Ďalším významným lyžiarskym rezortom je Ischgl, kde by sa malo začínať 26.11.2015. Ešte pred koncom novembra by sa malo začať lyžovať aj v ďalších veľkých strediskách ako je Mayrhofen, Zauchensee, Zell am See-Schmittenhöhe alebo Hochfügen.

Snehová predpoveď pre rakúske strediská


Andermatt-Sedrun a Corviglia posunuli dátum spustenia vlekov do prevádzky

V Švajčiarsku tiež zatiaľ žiadna zmena, lyžuje sa v Zermattu (do 110 cm snehu) či v Saas-Fee (do 68 cm), v Gstaade na ľadovci je sprístupnených osem kilometrov zjazdoviek. V stredisku Engadin St. Moritz zostáva naďalej otvorená Diavolezza, avšak zjazdné sú len tri kilometre zjazdoviek. Corviglia a Corvatsch-Silva Plana ohlásili štart najskôr od 28. novembra.

Lyžiarska sezóna bola nateraz odložená aj v Engelberg-Titlis, najnovší odhad hovorí o 25. 11. Ak všetky predpovede počasia vyjdú, vyzerá to ako celkom reálny plán. Ohlásená víkendová prevádzka (21.-22.10.) v areáli Skiarena Andermatt-Sedrun musela byť tiež odvolaná pre zlé snehové podmienky. Štart sezóny tu prebehne 27.listopadu. Vďaka prichádzajúcej zmene počasia však môžeme v najbližších dňoch a najmä počas posledného novembrového víkendu očakávať oveľa viac otvorených lyžiarskych stredísk.

 Snehová predpoveď pre švajčiarske strediská


V Taliansku spustí lavínu otvárania stredísk posledný novembrový víkend

Cervinia-Breuil (do 110 cm snehu), Val Senales (do 75 cm) a Solda (do 50 cm), to sú tri talianske strediská, kde sa lyžuje. Ide však samozrejme len o čiastočnú prevádzku, napríklad v Solde je upravených 6 zjazdoviek, v Cervinii iba tri. Práve tam by sa však už zajtra mohli tešiť z takmer pol metra čerstvého snehu. Ak bude podobne štedrá snehová nádielka aj v ďalších dňoch, dá sa očakávať masívne otváranie ďalších obľúbených talianskych rezortov.

Snehová predpoveď pre talianske strediská

 

Výhľad počasia na ďalšie dni

Radujte sa, bude snežiť! Ako sme písali TU, meteorológovia sa zhodujú, že počas piatku a soboty ovplyvní počasie rozsiahly studený front a zima zasiahne nielen Alpy, ale aj slovenské hory. Severozápadne prúdenie vlhkého a studeného vzduchu prinesie predovšetkým v západných Alpách silné sneženie a silný vietor. Vo Francúzsku a v Švajčiarsku očakávajú dokonca skutočné zimné búrky a prívaly snehu až do jedného metra! Východné Alpy zasiahne studený front o niečo neskôr, silné sneženie príde pravdepodobne počas soboty a hlavne potom nedele. Ak sa predpovede nemýlia, v oblastiach okolo Arlbergu a Ischglu by malo napadnúť okolo pol metra snehu. Chladný charakter počasia by sa mal udržať aj po začiatku budúceho týždňa, nasledovať by mali aj ďalšie zrážky v podobe snehu.


Snehová predpoveď pre slovenské strediská

 

Cez víkend si do snehu budeme môcť písať odkazy aj my na Slovensku...  - © G. K. - Fotolia.com

Cez víkend si do snehu budeme môcť písať odkazy aj my na Slovensku...

Copyright: G. K. - Fotolia.com

Reklama

Reklama

Reklama