Slovak

Snehové správy: Zima a sneženie aj v nížinách, vo viacerých lyžiarskych strediskách sa začína lyžovať

Vo francúzskom Tignes v polovici októbra silno snežilo.

Vo francúzskom Tignes v polovici októbra silno snežilo.

Copyright: Facebook Tignes

V posledných dňoch krátko, avšak miestami dosť silne snežilo vo viacerých častiach Rakúska i Nemecka. Mierny odvar tohto októbrového sneženia sme zaznamenali v pondelok aj na Slovensku - na Východe, na Orave a pod Tatrami napadlo okolo 5 cm snehu a slabý snehový poprašok zaznamenali aj viaceré miesta na Strednom Slovensku. Prvé snehové vločky si v Rakúsku našli cestu dokonca aj do nížin, sociálne siete zaplavili fotky prvých snehuliakov a cestári na rakúskych dialniciach - ako každý rok - zaspali a skoré sneženie ich zastihlo nepripravených. Hoci aspoň v nížinách by mali ešte nejaký čas trvať jesenné mierne teploty, zima už tento týždeň v Európe prvýkrát zaklopala na dvere.


Nový sneh ako darček presne na deň otvorenia sezóny na Kitzsteinhorne

V Rakúsku sa začala vo štvrtok 15. októbra lyžiarska sezóna na Kitzsteinhorne v Kaprunu. A presne vtedy napadlo počas 48 hodín 20 cm čertvého snehu. Výška snehu tak stúpla na 60 cm a nateraz je upravených 10 km zjazdoviek - perfektné podmienky na prvú víkendovú lyžovačku!

Aj v ostatných ľadovcových strediskách v Rakúsku zaznamenali husté sneženie. Sölden nahlásil v posledných dňoch dovedna 50 cm a Stubai 43 centimetrov čerstvého snehu. Na ľadovci Stubai leží na 9 otvorených zjazdovkách až 60 cm snehu. Najviac snehu v Rakúsku udáva v súčasnosti ľadovec Hintertux s 110 cm, nasleduje Pitztal s 92 cm. Ešte počas októbra, presnejšie 24.10. otvorí svoje brány lyžiarska oblasť v Kitzbüheli na víkendové lyžovanie, od 31. októbra by potom mala začať nepretržitá prevádzka.

► Aktuálne snehové správy: Rakúsko


Prvé neľadovcové stredisko otvára vo Švajčiarsku

V sobotu 17. októbra sa vo Švajčiarsku otvorí prvé neľadovcové lyžiarske stredisko, Diavolezza v Engadinu. Aj tam v posledných 48 hodinách snežilo, a tak by začiatku lyžiarskej sezóny nemalo nič stať v ceste. Lyžiarske trate už sú otvorené v Saas-Fee a samozrejme aj v Zermatte. Zermatt hlási aktuálne 5 cm čerstvého snehu, v Saas-Fee dovedna za posledné dni napadlo vyše 20 centimetrov.

► Aktuálne snehové správy: Švajčiarsko

Galéria

Vo francúzskom Tignes v polovici októbra silno snežilo. - © Facebook Tignes
LIvigno, 15.10.2015 - © Carosello 3000 Skiarea Livigno Facebook
Ľadovec Kaunertal - © Pitztaler Gletscherbahn GmbH&CoKG
Passo Stelvio, 15.10.2015 - © Passo Stelvio Webcam

Zobraziť všetko

Silné sneženie v noci na dnes v Taliansku

V Taliansku sa takisto tešia z nového snehu. Kým vo štvrtok večer v dolinách silno pršalo, v noci na dnes, 15. októbra, sa zrážky zmenili na snehové. Snežilo aj na ľadovci Val Senales v Južnom Tirolsku, odkiaľ ráno nahlásili 20 cm čerstvého snehu. Výška snehovej pokrývky tak stúpla na 85 cm. Vo Val Senales je nateraz pre lyžiarov sprístupnených 5 zjazdoviek a niekoľko kilometrov upravených bežeckých stôp. Dobré snehové podmienky ponúkajú aj zjazdovky v Passo Stelvio, upravených je všetkých 6 zjazdových tratí, na ktorých leží až do 200 cm snehu.

► Aktuálne snehové správy: Taliansko

 

Prvá francúzska lyžiarska lastovička vzlietla

Francúzske lyžiarske strediská sa už tradične so spustením lyžiarskej sezóny neponáhľajú, aj tu sa však nájde miesto, kde si lyžiari môžu zalyžovať. Volá sa Tignes, ľadovcový rezort, otvorené sú tu zatiaľ 4 zjazdovky (12 km tratí), obsluhované piatimi vlekmi a lyžuje sa na snehovom podklade do 70 cm. 

► Aktuálne snehové správy: Francúzsko

 

Predpoveď na ďalšie dni v Alpách

Vo štvrtok očakávajú meteorológovia v západných aj východných Alpách opäť snehové zrážky, na severe Álp klesne snehová línia miestami pod 1000 m.n.m. V piatok sa vo vysokohorských oblastiach západných Álp očakáva až do 50 cm čerstvého snehu, na Arlbergu do 20 cm, smerom na východ snehová línia stúpa a intenzita zrážok sa znižuje. Kým v noci na piatok by malo byť v severných Alpách prevažne sucho, v piatok ráno môže prísť spolu s nízkou oblačnosťou ďalšie sneženie a dážď. V sobotu sa predpokladajú skôr občasné prehánky v severovýchodnej časti Álp, teploty mierne stúpnu. 

Snehová predpoveď pre európske ľadovcové lyžiarske strediská

Reklama

Reklama

Reklama