Slovak

Nová lanovka na Zugspitze: Ďalšia gondola, ktorá láme rekordy!

17. júl 2015 | Skiinfo/OnTheSnow

Správy z regiónu: Nemecko

Strediská v tomto článku: Zugspitze

Veľkolepá nová vrcholová stanica na Zugspitze. Nová lanovka výrazne zvýši komfort služieb rovnomenného strediska.

Veľkolepá nová vrcholová stanica na Zugspitze. Nová lanovka výrazne zvýši komfort služieb rovnomenného strediska.

Copyright: Bayerische Zugspitzbahn Hasenauer Architekten
Od konca roku 2017 buďte pripravení na celkom novú dimenziu horských zážitkov na nemeckej Zugspitze. Panoramatický výhľad pri jazde horskou železnicou, presklenné nástupišťa na vrcholovej stanici novej lanovky Eibsee a tesný kontakt s alpskou prírodou.
 
Väčšie pohodlie pred, počas a po výjazde a zjazde vďaka novej lanovke na Zugspitze. To je hlavné motto kabínkovej lanovky Eibsee, ktorá bude na najvyššom nemeckom vrchole vybudovaná do decembra 2017 a nahradí tak existujúcu lanovku z roku 1963.
 
 
Gigantický projekt pre nemeckú najvyššiu horu
 
Nová gondola Eibsee v podstate nahradí doterajšiu staršiu lanovku, trasa aj umiestnenie dolných aj horných staníc zostávajú do značnej miery rovnaké. Veľmi zaujímavé sú však tri rekordy, ktorých držiteľom sa nová gondola stane: Svetovo najvyššie podpery, vysoké 127 metrov, svetovo najvyššie prekonávané prevýšenie jednoho úseku na trase - 1.945 metrov a rekordne najdlhšia vzdialenosť medzi dvoma podperami - rozpätie bude činiť 3.213 metrov.
 
Pre návštevníkov celoročného horského rezortu Zugspitze má nová lanovka Eibsee ešte ďalšiu významnú výhodu: Vďaka dvom kabínam, z ktorých každá pojme 120 osôb sa stanú minulosťou dlhé čakacie lehoty, ktoré cestu na Zugspitze niekedy trochu brzdili.
 
 
Časový harmonogram a náklady
 
Na realizáciu obrovského projektu má Bayerischen Zugspitzbahn Bergbahn AG ako prevádzkovateľ troch z dovedna štyroch lanoviek na Zugspitze ešte dva a pol roka. Stavba novej lanovky bude prebiehať za prevádzky existujúcej lanovky, ktorá by mala vyjsť na svoju poslednú jazdu v máji 2017. Potom nastane finálna fáza výstavby, kedy bude stará lanovka demontovaná a plne nahradená novými gondolami.
 
Prvý míľnik tejto gigantickej stavby bol dosiahnutý už v júni tohto roku, kedy bol v nadmorskej výške 2950 metrov úspešne inštalovaný najvyšší nemecký stavebný žeriav. Tiež zriadenie stavebného zázemia pri hornej stanici lanovky už je momentálne v záverečnej fáze. Ešte do konca roka prebehnú aj búracie práce v skalách, vrty pre kotevné upevnenie a betonárske práce vo vrcholovej stanici.
 
V roku 2016 budú stavebné práce prebiehať na vrcholovej stanici, ako aj v tej údolnej, kde vyrástie úplne nová budova. Pokračovať budú aj zemné a betonárske práce na podperách novej gondoly.
 
V poslednom roku výstavby, v 2017, bude dokončená horná stanica aj všetky podpery, nainštalované obe kabíny a tiež dôjde na demolíciu starých podpier a demontáž starej dolnej stanice. K najzaujímavejším momentom tejto fázy patrí doprava a montáž štyroch lán, z ktorých každé váži približne 145 ton, a spustenie celej lanovej techniky do prevádzky.
 
Od mája do decembra 2017 sa návštevníci budú môcť na Zugspitze dopraviť zubačkovou železnicou (Zahnradbahn) a lanovkou Gletscherbahn. V tejto fáze nasadí Bayerische Zugspitzbahn do prevádzky aj ďalšiu, novo zakúpenú horskú lokomotívu.
 
Bayerische Zugspitzbahn Bergbahn AG do tohto gigantického projektu dovedna investuje 50 miliónov eur. Predpokladané stavebné náklady by mali dosiahnuť 45,6 miliónov eur, zvyšných 4,4 milióna eur padne na infraštruktúru a nákup spomínanej novej horskej lokomotívy.
 

Galéria

Gondola Eibsee - Zugspitze - © Bayerische Zugspitzbahn Hasenauer Architekten
Lanovka Eibsee - © Bayerische Zugspitzbahn Hasenauer Architekten
Lanovka Eibsee - © Bayerische Zugspitzbahn Hasenauer Architekten
Lanovka Eibsee na Zugspitze - © Bayerische Zugspitzbahn Hasenauer Architekten

Zobraziť všetko

 
Vrcholová a údolná stanica
 
Kompletne bezbariérová údolná stanica ponúka priestrannú vstupnú halu, z ktorej sa návštevníkom otvára ničím nerušený výhľad na Eibsee aj na Zugspitze. Posuvná plošina umožňuje pohodlnejší a efektívnejší nástup a výstup cestujúcich v údolnej stanici.
 
V hornej stanici zostane zachovaný systém troch úrovní. Na jednej z nich sa nachádza prístup ku Gletscherbahn, na druhej gastronomické zázemie a na treťej vrcholová panoramatická terasa s 360° výhľadom, cez ktorú bude v budúcnosti prístupný Münchner Haus a Tiroler Zugspitzbahn.
Zaujímavosť: Návštevníkom, ktorí sa na Zugspitze vypravia od decembra 2017, sa vďaka plne presklennému nástupišťu naskytnú ešte bohatšie panoramatické výhľady. Na južnej strane budovy hornej stanice bude stať priestranné presklenné schodisko, spájajúce druhé a tretie podlažie. Impozantnému výhľadu na Alpy tak už nebude brániť takmer nič.
 
 
 
 
 
Zdroj: Barbara Lang - Wilde & Partner Public Relations

 

Reklama

Reklama

Reklama