Slovak

Testovali sme: Lyžiarska prilba Marker PHOENIX OTIS

29. jún 2015 | Skiinfo/OnTheSnow

Marker PHOENIX OTIS

Marker PHOENIX OTIS

Copyright: Skiinfo

Pred koncom zimy 2014/2015 sme vyrazili do Davosu, abysme tam otestovali pár kúskov výstroja z najnovších modelových radov popredných značiek. Medzi tými kúskami bola aj lyžiarska prilba PHOENIX OTIS od Marker, novinka na sezónu 15/16. A tu je naša recenzia.


Popis výrobcu

Jedinečná kombinácia výkonu a maximálnej ochrany. PHOENIX OTIS s novou MAP technológiou je vlajková loď série ochranného vybavenia značky MARKER a pre všetky ostatné prilby na trhu sa stala meradlom kvality. Okrem všetkých predností modelu AMPIRE má model PHOENIX OTIS unikátne, veľké ochranné MAP polstrovanie. Tieto tlmiče nárazov sú vyrobené zo špeciálneho penového materiálu a sú rezistentné voči teplotným výkyvom; pevne sedí v kritických častiach temena, čela a spánkov a v porovnaní s tradičnými EPS prilbami prinášajú o 22% účinnejšiu ochranu.

VEĽKOSTI (cm): S 51-55 / M 55-59 / L 59-63
HMOTNOST (g): S 470 / M 510 / L 540
CENA: 169,95 €

Galéria

Marker PHOENIX OTIS - © Skiinfo
Marker PHOENIX OTIS - © Skiinfo
Marker PHOENIX OTIS - © Skiinfo
Marker PHOENIX OTIS - © Skiinfo

Zobraziť všetko

Názor redakcie Skiinfo/OnTheSnow

V Davose sme testovali prilbu Marker PHOENIX OTIS veľkosti L. Počasie bolo relatívne teplé, chvíľami bolo veterno a čerstvo, avšak sucho. Pred samotným testom prilbu vážime: Hodnota na displeji našej váhy ukazuje 580 gramov, teda o 40 gramov viac, než uvádza výrobca. Našli sme teda nezrovnalosť, ale čo už. Helma nepatrí medzi najľahšie, na trhu sa nájde množstvo výrazne ľahších modelov, táto má však extra vybavenie, vďaka ktorému nad vyššou hmotnosťou prižmúrime obe oči. Veď táto prilba napokon nie je určená freeriderom či skialpinistom, ktorí si na ultraľahkých komponentoch svojho výstroja zakladajú, ale predovšetkým klasickým lyžiarom, ktorí uprednostňujú zjazdovky.

Naši testovací jazdci si hneď od začiatku pochvaľovali, že helma PHOENIX OTIS je veľmi pohodlná. Hrubé polstrovanie obklopuje celú hlavu, užitočné je odnímateľné polstrovanie uší, ktoré dobre padne a chráni uši pred chladom a vetrom. Jednu malú nevýhodu sme ale objavili: Hrubé polstrovanie uší síce perfektne izoluje chlad, avšak zároveň izoluje aj zvuk. A to na svahoch môže znamenať zvýšené bezpečnostné riziko - predsa len je lepšie vnímať okolité dianie aj sluchom. Tiež konverzácia s nasadeným ušným polstrovaním môže byť trochu nepríjemná, lebo počujete horšie ako bez prilby. Ale berieme, človek musí niekde trochu ustúpiť zo svojich nárokov. Buď budete mať uši chránené pred nepriaznivými vplyvmi počasia, alebo si necháte uši odkryté, aby ste minimalizovali stratu sluchu. Potom je však ťažké ponúknuť podobnú ochranu.

Veľmi pozitívne, ba nadšene, hodnotili naši testeri vynaliezavé riešenie individuálneho formovania helmy. Trojbodová konštrukcia v zadnej časti hlavy sa prispôsobí individuálnemu tvaru hlavy jednoduchým pootočením nenápadným gombíkom. RTS FIT systém tak umocňuje pocit pohodlia pri nosení prilby a maximalizuje jej ochranné funkcie. Správne nastavená prilba vám totiž padne ako uliata a neskĺzne vám z hlavy ani v prípade pádu. Prilba sa navyše predáva v troch rôznych veľkostiach, čiže možnosti individuálneho prispôsobenia sú takmer nekonečné. Ako dobrú vychytávku oceňujeme aj elastickú gumovú príchytku v zadnej dolnej časti prilby, kadiaľ prechádza pásik lyžiarskych okuliarov. Cez ten pružné očko jednoducho zaháknete (viď fotky) a pásik je chránený proti samovoľnému posunu. Príchytku je možné v pohode ovládať aj v rukaviciach.

Model PHOENIX OTIS nás zaujal vďaka svojmu dokonale padnúcemu tvaru a pohodlnému polstrovaniu, to však nie je všetko. Nadchnul nás aj svojim dômyselným a inovatívnym zapínaním. To sa ako pri väčšine prilieb nachádza vpredu pod bradou, má však niečo, čo iné helmy nie: Magnetické bezpečnostné zapínanie s posuvným mechanizmom FIDLOCK OG, ktoré sa dá odopnúť jednou rukou, prípadne aj v rukaviciach. Naši testeri si zozačiatku počínali pri manipulácii s magnetickým mechanizmom trochu nemotorne, potom ale skonštatovali, že použitie je veľmi jednoduché a pohodlné.

Záver: Naozaj skvelá prilba, ktorá nás dostala! Veľmi pohodlná, komfortná, s množstvom praktických funkcií. Hoci nie je extrémne ľahká ani extrémne lacná, rozhodne bude príjemným spoločníkom každého lyžiara na zjazdovkách aj pri celodennom lyžovaní.

Reklama

Výstroj

Reklama

Reklama