Slovak

Vo francúzskom Saint-Jean Montclar si vyskúšajte jazdu na Yooneri

15. január 2016 | Markéta Růžičková

Správy z regiónu: Francúzsko, Alpes-de-Haute-Provence

Strediská v tomto článku: Montclar les 2 vallées

Saint - Jean Montclar

Saint - Jean Montclar

Copyright: Montclar FB

Iba dve hodiny autom od morského pobrežia v Provence na slunečnej strane francúzskych Álp nájdete lyžiarske stredisko Saint-Jean Montclar s 55 kilometrami zjazdoviek v nadmorskej výške od 1350 do 2505 metrov.

 

Jazda na Yooneri

Lyžiarske stredisko, ktoré v priesmyku Saint-Jean vyrástlo v šestdesiatych rokoch, sa stalo zároveň centrom celej oblasti Montclar. Šlo predovšetkým o turistický rezort, ktorý však bol narozdiel od obrovských komplexov v Savojských Alpách budovaný s ohľadom na životné prostredie. V 80. rokoch tu bolo športové vyžitie rozšírené aj o ďalšie aktivity - postavili tu bazén a tenisové kurty. Hlavná infraštruktura tu však bola dobudovaná až v rokoch deväťdesiatych, kedy tu vyrástla škola a škôlka, kultúrny dom a napokon v roku 1997 aj radnica.

Saint - Jean Montclar  - © Montclar FB

Saint - Jean Montclar

Copyright: Montclar FB
 

Zjazdovky sú rozmiestnené po dvoch svahoch prepojených vďaka sedačkovej lanovke. Najvyššie sa tu vlekom dostanete na vrchol Dormillouse (2500 m), z ktorého štartuje červená a tiež čierna zjazdovka a kde si okrem iného môžete vyskúšať aj paragliding.

V Saint-Jean Montclar je taktisto klzisko, kde sa pravideľne usporadúvajú nočné jazdy s DJami. Nalákať by vás mohla šanca vyskúšať si jazdu na novinke: Yooneru. Táto vec sa asi najviac podobá na skibob s jednou lyžinou. Kurz jazdy na tejto novej hračke trvá 90 minút a zaplatíte zaň 28 eur. Učiť sa tu však môžete samozrejme aj na lyžiach či na snowboarde - v miestnej lyžiarskej školej je pre záujemcov k službám 30 akreditovaných inštruktorov a nechýba ani detská školička Club piou-piou.

Nová zimná zábava: jazda na Yooneri  - © http://winter.valleedaulps.com

Nová zimná zábava: jazda na Yooneri

Copyright: http://winter.valleedaulps.com

 

Minerálka z kohútika

Pokiaľ by ste mali pocit, že sa napriek všetkým spomenutým aktivitám v tomto lyžiarskom stredisku neviete zabaviť sami, pomôžu vám animátori, ktorých program zahŕňa okrem lyžovania aj prechádzky na snežniciach či kultúrne podujatia. Navštíviť môžete tiež neďaleké múzeum priehrady Serre-Poncon. Oplatí sa aj výlet k niektorým historickým památkam v okolí, nenechajte si ujsť napr. opevnený hrad Monclar, ktorý nechal vystavať barón Paul de Jarente a jeho potomkovia stavbu v rokoch 1640-1660 dokončili. Pekný, asi dvojhodinový výlet na snežniciach je ku kaplnke Notre-Dame de le Salette, postavenej na mieste bývalej dediny, ktorá bola zničená v časoch náboženských vojen. Pozostatky dediny sú však doposiaľ patrné.

Pri svojich výletoch a prechádzkach nezabudnite ochutnať menu niektorej z miestnych reštaurácií s domáckou atmosférou. Krajové špeciality by ste mali zapíjať minerálnou vodou Montclar. Vzhľadom na to, že vyviera v 1650 metroch, ide o minerálku z najvyššie situovaného prameňa vo Francúzsku, ktorú navyše miestni nemusia kupovať v PET fľašiach, lebo im doma tečie z kohútika.

 

Pozrite si tiež:

Snehové podmienky

Webkamery

Mapu zjazdoviek

► Možnosti ubytovania

 

 

Galéria

Saint - Jean Montclar - © Montclar FB
Saint - Jean Montclar - © Montclar FB
Nová zimná zábava: jazda na Yooneri - © http://winter.valleedaulps.com
Saint - Jean Montclar - © Montclar FB

Zobraziť všetko

Reklama

Reklama

Reklama