Slovak

V tieni veľkých bratov: Spoznajte 5 alpských klenotov lyžiarskeho sveta

21. január 2018 | Patrick Thorne

Správy z regiónu: Švajčiarsko, Taliansko, Francúzsko

Strediská v tomto článku: Champéry, Grimentz-Zinal, Alpe Cimbra - Folgaria - Lavarone, Les Houches, Orelle

Folgaria

Folgaria

Každú zimu si vyberáme strediská so zvučnými menami a s pôsobivými štatistikami - stovky kilometrov zjazdoviek, desiatky rýchlych pohodlných lanoviek a dobré après ski. Pre tisícky menších lyžiarskych stredísk je čoraz ťažšie konkurovať veľkým strediskám. Mnohé však vedia ponúknuť výhody. Často to býva cena - menšie a menej známe zvyčajne (ale nie vždy) znamená lacnejšie.

Niektoré menšie lyžiarske strediská sú súčasťou väčších stredísk ako je Portes du Soleil alebo Les 3 Vallées.

Aj keď im chýba nočný život aký majú ich slávnejší susedia, často ponúkajú ľahšiu cestu k lyžiarskym svahom. Najmä sa vyhnete rannej špičke vo veľkých strediskách a spokojne si zalyžujete. Ďalšie menšie lyžiarske strediská jednoducho stoja za úvahu kvôli dobrej lyžiarskej ponuke, kvôli krásnej scenérii alebo skvelým službám. Po ich návšteve si budete môcť povedať, že ste našli klenot v lyžiarskom svete.


Prehľad piatich najlepších neveľkých alpských lyžiarskych stredísk:


❄❄❄ Champéry, Portes du Soleil, Švajčiarsko ❄❄❄

Výhody: Jednoduchý prístup zo Ženevy, málo lyžiarov na zjazdovkách, v blízkosti vychýreného švajčiarskeho Múru 

Nevýhody: Švajčiarske ceny (aj keď cesta sem a ubytovanie sú za celkom prijateľné ceny), môžete však nakupovať v supermarkete a navariť si sami, ak sa chcete vyhnúť vysokým cenám v reštauráciách, prípadne hľadajte ubytovanie s polpenziou.

Najlepšie pre: Stredne pokročilých až pokročilých lyžiarov a snowboardistov.

Hoci strediská ako Avoriaz, Chatel, Les Gets a Morzine na francúzskej strane Portes du Soleil sú oveľa známejšie, dobre vybavená obec Champéry vo Švajčiarsku je jedným z najprístupnejších rezortov a poskytuje dobrý prístup k veľkej sieti zjazdoviek.

Nachádza sa len 80 km od letiska v Ženeve a dostanete sa tam ľahko švajčiarskou železnicou. Po ceste nebudete musieť bojovať s neslávne známymi francúzskymi dopravnými zápchami a mýtom. Champery je ideálne miesto pre tých, ktorí chcú poznať ozajstné švajčiarske stredisko.

V Champéry sa nachádza už spomínaný "Múr", vychýrená čierna zjazdovka. Nájdete tu však aj širokú škálu širokých, slnečných a dlhých zjazdoviek, ktoré sú zvyčajne oveľa pokojnejšie ako tie na francúzskej strane Portes du Soleil.

Náš tip na večeru: Reštaurácia v nádhernej tradičnej budove zvanej C21, ktorá ponúka naozaj neuveriteľné pokrmy, ktoré vznikajú pod dohľadom škótskeho šéfkuchára. Ľudia sem prichádzajú zo širokého okolia, naozaj sa oplatí sem zavítať!

 

❄❄❄ Folgaria, Taliansko ❄❄❄ 

Výhody: Nízke ceny, dobrá dostupnosť, lacné pobytové balíky, zmodernizované lyžiarske stredisko, nové vleky a zjazdovky.

Nevýhody: Tichá après ski scéna počas pracovného týždňa.

Najlepšie pre: Mierne pokročilých lyžiarov, rodiny

V posledných rokoch sa tu investovalo do nových vlekov, zasnežovania a - takmer rarita v Európe v tomto čase – aj do otvorenia nových zjazdoviek.

Stredisko sa nachádza v regióne Trentino. V poslednej dobe sa tu vybudovali tri nové sedačkové lanovky. Tie spojili Folgariu s malým centrom Fiorentini, a vytvorili tak spoločnú lyžiarsku oblasť s takmer 75 km zjazdoviek. Okrem vlekov pribudli aj nové zjazdovky: 1,9 km dlhá červená zjazdovka a dve modré (2,4 km a 1 km dlhá).

"Folgaria je skvostné stredisko a tí, ktorí ju míňajú cestou do väčšieho strediska prichádzajú o skutočnú lahôdku," hovorí Stuart McLeod, zástupca jednoho z predajcov výhodných nízkonákladových pobytových balíkov.


❄❄❄ Les Houches, Francúzsko ❄❄❄

Výhody: Charizmatická dedina, ľahký prístup, skvelé miesto, z ktorého sa dostanete do údolia Chamonix.

Nevýhody: Drahé skipasy v okolitých strediskách (pre rodiny s deťmi v miestnom lyžiarskom areáli sú ceny prijateľné).

Najlepšie pre: Začiatočníkov, mierne pokročilých lyžiarov, rodiny

Každý, kto už bol v Chamonix si pravdepodobne užil rušný nočný život, na druhú stranu však určite zakúsil aj miestne ceny a náročnosť cesty na zjazdovky.

Populárnou možnosťou je preto ubytovanie a lyžovanie v neďalekej dedine Les Houches, 11 minút jazdy kyvadlovou dopravou od známeho lyžiarskeho mesta. Je neďaleko od mnohých ďalších lyžiarskych stredísk v údolí a nemusíte tým pádom čeliť frontám na vleky a podobne.

Viac ako 50 km miestnych svahov a dobré reštaurácie a nákupné centrá znamenajú, že veľa lyžiarov nemá počas svojho pobytu v Les Houches potrebu toto stredisko vôbec opúšťať.

Niektorí používajú stredisko ako základňu a vydávajú sa na zjazdovky inde, napríklad na trať Les Grands Montets a ďalšie známe zjazdy.

Jediné, čo musíte skontrolovať je, kde všade má platnosť skipas, ktorý sa chystáte zakúpiť. Nie je žiadnym prekvapením, že skipas pre viacero stredísk je drahší. Les Houches je súčasťou oblasti Mont-Blanc Unlimited (ako aj Courmayeur a Verbier). Les Houches však nie je zahrnutý v Chamonix Le Pass. Tak na to pozor!

Náš tip na ubytovanie: Hotel Erna Low ponúka dobré ubytovanie za nízke ceny.

Galéria

Folgaria
Folgaria
Lyžovačka vo Val d'Anniviers - © Sierre-Anniviers
Kabinková lanovka v Champéry - © Champery

Zobraziť všetko

❄❄❄ Grimentz, Švajčiarsko ❄❄❄ 

Výhody: Vynikajúce snehové podmienky a terén, prázdne zjazdovky, ľahký prístup, skvelé scenérie, dobrá infraštruktúra.

Nevýhody: Slabý nočný život a hoci sú ceny nižšie, stále je to Švajčiarsko!

Najlepšie pre: Freeriderov a milovníkov prašanu.

Grimentz sa nachádza vo veľkolepej alpskej scenérii a rovnako ako St Foy vo Francúzsku je zovreté medzi Espace Killy a Paradiski. Toto stredisko je vyhľadávané najmä fanúšikmi lyžovania mimo upravené trate.

Spolu s novou lanovkou pribudlo aj veľa zjazdoviek, vďaka spojeniu so susedným strediskom Zinal-

Vďaka skipasu Val d'Anniviers Pass sa môžete vybrať do stredísk St-Luc/Chandolin a Vercorin, ktoré sú prepojené bezplatným kyvadlovým autobusom.

"Tunajším mottom je: Jedno údolie," hovorí miestny lyžiar Martin Hannart. "Je to veľká a ľahko prístupná freeride oblasť s 1700 metrovým prevýšením. Nájdete tu každý druh zjazdovky s každým druhom snehu. Je to dobrý priestor pre rodiny s deťmi, ďaleko od davov. Dalo by sa povedať, že je to La Grave Švajčiarska, alebo švajčiarsky ekvivalent amerického Jackson Hole."


❄❄❄ Orelle, 3 Vallées, Francúzsko ❄❄❄

Výhody: Zadné dvierka do najväčšej svetovej lyžiarskej oblasti, ľahko dostupné z diaľnice.

Nevýhody: Obmedzené zariadenie strediska.

Najlepšie pre: Sebavedomých stredne pokročilých až skúsených lyžiarov.

Málo známe "štvrté údolie"  spája región Maurienne so slávnou najväčšou lyžiarskou oblasťou na svete cez jednu z najdlhších tratí gondol, ktorá meria 5 kilometrov a prekonáva prevýšenie takmer 2000 výškových metrov. Vychádza z Val Thorens.

Orelle sa nachádza iba 6 km od najbližšej diaľnice. Nevedú k nemu žiadne horské cesty, ktoré by ste museli zdolávať. Ceny sú zvyčajne oveľa nižšie ako vo veľkom 3 Vallées (až polovičné) a v minulosti ste k skipasu dostali týždenné ubytovanie v apartmánoch v hlavnej sezóne. V každom prípade, ak tento rok táto akcia nebude, stále je miestne ubytovanie pomerne lacné.

"Orelle sa líši od mnohých veľkých stredísk v 3 Vallées, pretože je to typická horská obec s budovami z miestneho kameňa a dreva," hovorí Vanessa Perretová, riaditeľka miestnej turistickej kancelárie. "Ponúkame pokojnú a priateľskú atmosféru, na rozdiel od neosobného privítania, ktoré nájdete všade inde."

Náš tip na adrenalínový zážitok: Pre dobrých lyžiarov je čerešničkou na torte (ak to doprajú snehové podmienky) možnosť lyžovať na jednom z piatich najväčších vertikálnych zjazdov z 3200m na vrchole 3 Vallées do 900m nad morom. Za normálnych okolností sa môžete zviezť dole aj na vleku, keďže na tomto zjazde nenájdete upravenú zjazdovku, iba značenú freeride trasu. 

Reklama

Lyžovačka v Alpách - najlepšie tipy

Reklama

Reklama