Völkl sa alpskému lyžovaniu venuje už vyše 90 rokov a je bezpochyby jeden zo svetových lídrov. Podobné množstvo lyží ponúka len Atomic, Salomon, Head alebo Fischer. Völkl je tak úspešná značka vďaka svojej dlhoročnej tradícii, ako aj preto, že venuje neustálu pozornosť vývoju lyží. To, čo túto značku posilňuje, je nielen inovácia, precíznosť a zmysel pre detail, ale tiež veľa úsilia a dôraz na kvalitu. Hoci lyže Völkl nepatria k najlacnejším, vďaka spracovaniu a špičkovým technológiám sa môžu tešiť z celosvetovo vynikajúcej povesti. Napríklad pre sezónu 2015/2016 sa Völkl zameriava na rozvoj kolekcie lyží RTM a pridáva celkom nový, extra široký model RTM 86 UVO. Hoci sme RTM 86 v Davose vyskúšať nemohli, Völkl nám na testovanie poskytol RTM 84 UVO. Tento model bol kompletne prerobený a ukázal sa v teste ako extrémne športový. Prečítajte si, ako náš test modelu Völkl RTM 84 UVO (model na sezónu 15/16) dopadol!

Popis výrobcu

To najlepšie z kolekcie RTM je nový model RTM 86 UVO a kompletne prerobený RTM 84 UVO. Novinkou je profil XTD Tip&Tail Rocker: Tradičné prehnutie v kombinácii s predĺženým rockerom umožňuje ideálnu priľnavosť hrán a variabilitu aj stabilitu v rozličnom teréne. Obidva modely sú vybavené vysoko kvalitným RD.Ridge jadrom a navyše revolučnými UVO tlmičmi vibrácií. K neuveriteľnej dynamike výrazne prispieva systém integrovaného viazania iPT Wideride XL, ktoré je od svojho predchodcu približne o 40% širší. Tento typ viazania je vyvinutý špeciálne pre lyže širšie ako 80 mm, spojenie s lyžou je extra široké (pre maximalizáciu prenosu síl a s tým spojeným presným ovládaním) a podľa požiadaviek skúsených lyžiarov posúva ťažisko nižšie a bližšie k stredu lyže. Zároveň je ľahšie ako bežné viazanie. Model RTM 84 UVO získal na tohtoročnom veľtrhu v Mníchove Cenu ISPO.

Vykrojenie: 129_84_111
Dĺžka (Rádius): 166 [15.8], 171 [16.9], 176 [18.0], 181 [19.1]
Hmotnosť lyže: 3030 g @ 171 w/ binding 1850 g @ 171 w/o binding
Cena: 849,95 €

Hodnotenie redakcie

Niet pochýb, že Völkl RTM sú naozaj veľmi športovo ladené lyže. Nadupané pri jazde na hranách, nadupané pri carvingu, nadupané vo vysokej rýchlosti. Pomalá jazda? Na týchto lyžiach nie. Našich testovacích jazdcov výkon lyží RTM 84 UVO úplne ohúril! Sú neuveriteľne živé pri prechode z hrany na hranu, majú športový švih a bez veľkej námahy sa dajú dirigovať do stredných aj dlhých oblúkov. Je to jednoznačne model pre vyznávačov športovejšej jazdy, ktorí od lyží očakávajú nekompromisný výkon v každej situácii.

Vynikajúca je tiež priľnavosť hrán a manipulácia v krátkych oblúkoch. Tieto lyže potrebujú o trochu viac energie, avšak vďaka miernemu Tip-Tail rockeru v kombinácii s klenutím pod viazaním sú rezké a stabilné.

Naši testovací jazdci takisto ocenili vylepšené viazanie (viď popis výrobcu), ktoré sa vďaka drážkam v jadre lepšie spája so samotnou lyžou a ovláda sa veľmi dobre za každých okolností. Je pomerne ťažké určiť modelu RTM 84 UVO nejaké hranice, vyskúšali sme dosť odlišné terény a prišli sme na to, že snáď jedine nerovné zjazdovky s veľkými hrčami snehu RTM 84 UVO úplne nesadnú. Miluje rovné a hladké svahy, tými sa radostne a dravo prerezáva až do údolia. Keďže tento model je relatívne ľahký, trochu horšie sa vysporiadava s veľkými nerovnosťami a neprechádza cez ne tak nemilosrdne ako iné lyže. Je to však veľmi živý a dynamický model a veľmi rýchlo vie prechádzať z hrany na hranu aj pri krátkych oblúkoch.

Záver: Absolútna jednotka na zjazdovky! Športový model so živým, no napriek tomu hladkým jazdným prejavom a vynikajúcou stabilitou hrán. Čistý high-tech, pri ktorom človek žiaľ musí siahnuť pomerne hlboko do peňaženky. Ak sa však rozhodnete do týchto lyží investovať, zaručene ich nenecháte stať v kúte!

Viac informácií: voelkl.sk