Slovak

Kúpele a wellness, podmanivý relax na horách

12. máj 2015 | F. Giugiaro/K. Novotná

Správy z regiónu: Údolie Aosty, Taliansko, Južné Tirolsko, Piemont, Trentino

Terme di Bormio

Terme di Bormio

Copyright: www.bagnidibormio.it

Kto by si nechcel oddýchnuť v horách?! Sú ľudia, ktorí by najradšej trávili celé dni na snehu a lyže im k nohám snáď prirástli, a sú aj takí, ktorí radšej pozorujú padajúce snehové vločky z teplej postele, popíjajú pritom bylinkový čaj či dobrú kávu a predstava ich ideálneho odpočinku na horách sa rovná pohodičke v horskej vírivke, v kúpeľoch či vo wellness centre.

Wellness a hory, to k sebe jednoducho patrí! Ľudia si radi dožičia romantický víkend na horách a aspoň časť z neho venujú relaxácii v bazéne, v saune či vo vírivke.

Prinášame vám prehľad najlepších kúpeľov v celom Taliansku, ktoré sa nachádzajú v horských strediskách. Možno na svoju ďalšiu dovolenku pribalíte okrem lyží aj plavky!

 

► ÚDOLIE AOSTY

Kúpele Pré Saint Didier v regióne Údolie Aosty sa nachádzajú iba kúsok od Mont Blanc a Courmayeur. Tieto tradiční kúpele sú otvorené už od roku 1800 a do tunajšej liečivej termálnej vody sa môžete ponoriť aj dnes. Čo môže byť lepšie ako dopriať si vírivku na úpätí Mont Blancu... Ideálne pre aktívnych športovcov, ako aj pre tých, ktorí pred snehom dávajú prednosť upokojujúcej starostlivosť vo wellness centrách.

Saint-Vincent, iba pár metrov od lyžiarskeho strediska Cervinia a od Monterosa Ski, sa nachádzajú termálne kúpele Saint-Vincent. Tunajší prameň bol objavený v roku 1770 a vďaka jeho preukázaným zvláštnym liečivým vlastnostiam netrvalo dlho a boli tu vybudované kúpele. Kúpeľný dom ponúka množstvo služieb: od hydroponických procedúr a inhalácie vody Saint-Vincent až po verejné kúpele s bazénom či kúpeľnú kaviareň, kde si môžete vychutnať rozličné gastronomické špeciality a obdivovať nádherný výhľad. Čo viac si priať ?! Neexistuje azda lepší spôsob, ako relaxovať!

Terme di Pre Saint Didier

Terme di Pre Saint Didier

Copyright: www.termedipre.it

 

► PIEMONT

Piemont sa môže pochváliť viacerými kúpelnými zariadeniami, kde si môžete dopriať relax po celodennej lyžovačke.

Neďaleko lyžiarskych stredísk v oblasti Cuneo sa nachádzajú slávne kúpele Lurisia. Malé mestečko je situované v nadmorskej výške 700 metrov v údolí Valle Pesio, s lyžiarskymi vlekmi na dosah. Preto je kombinácia lyžovania a wellness v týchto končinách takpovediac nutnosť. Horúce pramene, objavené v roku 1940 vďaka predchádzajúcim štúdiám Marie Curie Sklodowskej, sú prístupné celoročne a ponúkajú rôzne procedúry liečebného aj preventívneho charakteru. Pri prameňoch sa samozrejme nachádzajú kúpele aj wellness hotel: V Lurisia sa všetko točí okolo vzácnej vody so skvelými liečivými schopnosťami.

V Prímorských Alpách sa nachdzajú aj kúpele Valdieri v údolí Valle Gesso. Základný kameň kúpeľov Terme Reali di Valdieri položil roku 1857 taliansky kráľ Viktor Emanuel II., ktorý s celou svojou kráľovskou rodinou túto oblasť rád a často navštevoval ako obľúbenú dovolenkovú destináciu. Hlavnou charakteristikou kúpeľov Valdieri sú sírne pramene, ktoré na povrch vyvierajú pri teplote 64°C. Termálna voda z Valdieri so zreteľne alkalickým pH (9,4) je ideálna pri ťažkostiach pohybového ústrojenstva, horných aj dolných dýchacích ciest či pri dermatologických aj gynekologických ťažkostiach. Kúpele Valdieri bývajú otvorené len v letných mesiacoch, teda od mája do septembra, preto ich berte skôr ako dobrý tip na spestrenie vašej letnej dovolenky v talianskych horách.

Medzi ďalšie obľúbené kúpele v cunejskej oblasti patrí určite Vinadio a Garessio, pre aktívnych lyžiarov zaujímavé vďaka tomu, že sa nachádzajú iba kúsok od lyžiarskych vlekov.

Po návrate z lyžovačky v letovisku Val d'Ossola (strediská San Domenico di Varzo a Alpe Devero) odporúčame zastávku v kúpeloch Premia, kde si môžete dopriať horúci vodný kúpeľ a uvolniť svoje unavené svaly, alebo si zaplávať vo vyhrievanom vonkajšom bazéne a dýchať popri tom svieži horský vzduch.

Terme di Lurisia

Terme di Lurisia

Copyright: www.termelurisia.it

 

► LOMBARDSKO

V oblasti Valtellina, nedaleko švajčiarského národného parku Stelvio, sa nachádza vychýrené a obľúbené lyžiarske stredisko Livigno, ktoré slovenským lyžiarom netreba predstavovať. Nie každý však vie, že okrem najlepšej ponuky lyžiarskych svahov Livigno ponúka takisto veľký výber aktivít a služieb z oblasti wellness. Jedna z takých oáz sa volá Charme & Relax, kvalitná značka, ktorú nesie séria malých, avšak rafinovaných hotelov. Jeden z nich nájdete priamo v Livignu, iba pár krokov od zjazdoviek. Vybavenie je typické pre údolie Engadin, v duchu zásad bio-klímy. A čo vám Charme & Relax môže ponúknuť? Okrem horúcich kúpeľov, parných kúpeľov s množstvom vôní, sauny či tropického dažďa nechýba ani tirolská aróma- a farebná terapia, studený kúpeľ, frigidarium, osviežujúce aromatické sprchy a Kneipp. Stručne povedané, ak chcete, aby vaša dovolenka v Livignu bola dokonalá, tieto kúpele nemôžete vynechať. 

Vo Valtelline stoja za návštevu aj kúpele Bormio, ktoré sú vychýrené a vyhľadávané vďaka členitým priestranným interiérom a exteriérom. Spa&Wellness centrum v súsedstve hotela Bagni Vecchi je rozdelené do 6 sekcií, ktoré ponúkajú 30 rôznych termálnych procedúr a ďalšie služby pre vašu regeneráciu. Spa&Wellness centrum Bagni Nuovi di Bormio sa delí na štyri části, vzájemne prepojené vďaka Grand Hotelu Bagni Nuovi a jeho "krídlom slobody", klenutým podzemným priestorom, ktoré vedú do termálnych komplexov umiestnených v okolitých záhradách. Či už si doprajete saunu, niektorú z masáží či kúpeľ v strešnom bazéne s vírivkou a s jedinečným výhľadom na okolitú horskú prírodu, zažijete nezabudnuteľné okamihy, pre ktoré sa určite oplatí aspoň na jeden deň odložiť lyže!

Terme di Bormio

Terme di Bormio

Copyright: www.bagnidibormio.it

 

► TRENTINO

Trentino je plné skvelých kúpeľných destinácií, kam sa oplatí uniknúť aspoň na pár chvíľ pohody a relaxu. Vyberať je naozaj z čoho, od kúpeľov Dolomia či Pejo, cez Rabbi až po kúpele v Garniga (malé mestečko na svahoch Monte Bondone). Všade tam môžete svoju dovolenku na horách striedať s chvíľami odpočinku a kúpeľného relaxu.

V údolí Val di Fassa, presnejšie v Pozza di Fassa, si môžete dopriať kúpeľ v sírnych kúpeľoch Terme Dolomia - vo výške 1.325 metrov, v srdci tohto nádherného údolia a obklopení krásnou scenériou Dolomitov, ktorá je pod ochranou UNESCO.

V národnom parku Stelvio môžete v nadmorskej výške 1.400 metrov navštíviť Terme Pejo. Prírodnú dominantu tu tvoria končiare masívu Ortles.

V Trentine je však okrem mnohých kúpeľov a wellness hotelov aj množstvo aquaparkov. Napríklad v Canazei a v Andalo sú dva veľké aquaparky vybavené krytými bazénmi, v ktorých nechýbajú wellness zóny. Najmä Acquain di Andalo je areál vodných hier a zábavy vo vode pre celú rodinu.

Veľa hotelov v Trentine patrí do skupiny Vita Nova, ktorá otvára dvere do wellness centier aj tým, ktorí nie sú hotelovými hosťami. K takýmto hotelom patrí aj Vita Nova Trentino Wellness Hotel & Resort, kde kladú všetok dôraz na kvalitu svojich služieb a spokojnosť aj tých najnáročnejších kúpeľných klientov. Skupina hotelov Vita Nova sa vždy nachádza v prekrásnom prírodnom prostredí, či už na úpätí Brentských Dolomitov, vo východných Dolomitoch alebo na brehoch jazier, vo vidieckych oblastiach či vysoko v horách. Každý hotel zo skupiny Hotel & Resort Vita Nova Trentino Wellness ponúka wellness a rafinovanosť v každom detaile. Vnútorný bazén, vírivka, vodné trysky aj sprchy, fínska sauna, bio-sauna, rímska sauna, parný kúpeľ, Hammam, relaxačná čajová zóna, kľudová miestnosť s relaxačným priestorom, kozmetické procedúry, wellness balíčky.... Toto všetko a oveľa viac môžete objavovať v týchto moderných a komfortných rekreačných zariadeniach.

Vita Nova Trentino Wellness  - © Vita Nova Trentino Wellness Facebook

Vita Nova Trentino Wellness

Copyright: Vita Nova Trentino Wellness Facebook
 

 

► JUŽNÉ TIROLSKO

Ani v Južnom Tirolsku ponúka atrakcií zameraných na pohodlie a relax nechýba: V meste Merano odporúčame navštíviť miestne rovnomenné termálne kúpele, ktoré sú skutočnou oázou pohody. Klienti ubytovaní v hoteli Terme Merano majú vstup do kúpeľov zadarmo. Hotel je mimochodom jedinečný svojím priamym prístupom do priľahlých mestských kúpeľov, kde sa hoteloví hostia môžu voľne pohybovať po celý deň a využívať pohodlný podzemný spojovací tunel.

Ďalšiu dôležitú zastávku všetkých milovníkov wellness nepochybne tvorí Hotel Monika v údolí Val Pusteria; hotel, ktorý okrem masáží a aromaterapie ponúka ubytovanie v izbách vybavených dizajnovým nábytkom a sľubuje pohodový a príjemný pobyt.


V Hoteli Hubertus v Plan de Corones je vám po celodennej lyžovačke k dispozícii Spa & wellness centrum Alpenreych Spa, plne vybavené všetkými atrakciami, ktoré by ste v špičkovom wellness centre očakávali.

V obci Val Gardena, ako aj v rovnomennom lyžiarskom rezorte sú viaceré wellness prevádzky hodné vašej pozornosti. V Ortisei sú to slávne Adler Spa Resorts s rozličnými programami zameranými na šport a cielenú zdravotnú kontrolu. V Ortisei je navyše vychytený hotel Cavallino Bianco s perfektným prístupom k rodinám, ktorý sa aj v oblasti wellness a vodnej zábavy zameriava na deti. Tak môžete využiť jedinečnú možnosť vytvárať a zdieľať so svojimi deťmi svoju rodinnú wellness kultúru. Hotel ponúka rodinné balíčky od tých najlacnejších až po exkluzívne, vyberú si teda rodiny s neobmedzeným rozpočtom, ako aj tie, ktoré sa obzerajú na každé euro.

Väčšina hotelov vo Val Gardena ponúka rodinám asistenčné služby spojené so starostlivosťou o deti, kým dospelí relaxujú alebo športujú. Všetci si dávajú záležať, aby návštevníkov Južného Tirolska nič neobmedzovalo v ich poznávaní tohto úžasného horského regiónu.

Ďalší tip na wellness v Ortisei sa volá Alpin Garden Wellness Resort. V tomto luxusnom dvojposchodovom centre o rozlohe 1000 m² nájdete bio-aromatickú saunu, fínsku saunu, parný kúpeľ Tutanchamon, novú soľnú saunu s himalájskou soľou, panoramatickú saunu, orientálny kúpeľ Rasul či či tirolskú saunu.

Terme di Merano  - © Terme di Merano

Terme di Merano

Copyright: Terme di Merano
 

 

Wellness nie je pôžitok len pre bohatých

Na Slovensku sú ešte stále veľmi obľúbené rôzne zľavové portály, ktoré ponúkajú okrem iného aj akčné ceny wellness pobytov na Slovensku aj v zahraničí. Talianske kúpele však v ponuke nemajú, preto sa oplatí sledovať webové stránky (nielen talianskych) kúpeľov, často tam naďabíte na veľmi výhodné last minute ponuky či akciové balíky za vynikajúce ceny.

Na kvalitný wellness a komfortný relax netreba zakaždým vynaložiť veľké peniaze. Ak viete venovať trochu času hľadaní tých najlepších akcií a výhodných ponuk, zadovážite si nezabudnuteľný wellness zážitok na horách za zlomok bežnej ceny.

Galéria

Terme di Bormio
Terme di Bormio
Terme di Merano - © Terme di Merano
Terme di Bormio

Zobraziť všetko

Reklama

Reklama

Reklama