Slovak

ISPO trendy 2015/16: Toto sú lyže novej sezóny

20. február 2015 | Skiinfo/OnTheSnow

Völkl Freeski kolekcia 15/16

Völkl Freeski kolekcia 15/16

Copyright: Skiinfo

Na ISPO 2015 v Mníchove predstavili všetci veľkí aj malí výrobcovia lyží svoje nové modely pre sezónu 2015/2016. Navštívili sme za vás všetky vystavujúce značky, prezreli si novinky, nechali si ich vysvetliť od zasvätených osôb a nafotili sme veľa fotografií. A vy si teraz môžete prečítať viac o nových produktoch na ďalšiu sezónu. Aké sú teda prevládajúce trendy a kam smeruje vývoj lyžiarskeho priemyslu?

 

Atmosféra

Slabý začiatok zimy znamenal pre predajcov lyžiarskej techniky jednoznačne slabší obrat. Obchodníci sa sťažovali na zlé počasie aj na to, že sneh prišiel až po Vianociach - príliš neskoro na to, aby sa ľudia pozitívne naladili na dôležité vianočné nákupy v tejto oblasti. Nečudo, že výhľad pre zvyšok zimy 14/15 nie je úplne ružový. Výrobcovia aj predajcovia však dúfajú, že sa všetko na dobré obráti a do budúcnosti hľadia s veľkou nádejou.


Trendy

V minulom roku boli stredobodom pozornosti najmä široké freeridové lyže, v sezóne budúcej sa lyžiari sa môžu tešiť predovšetkým na nové modely určené na zjazdovky, ale aj na množstvo všestranných modelov zo sektora All-Mountain. Veľa nových modelov pochádza práve z tejto časti lyžiarskeho spektra a tu sa aj očakáva najväčší obrat. Kde výrobcovia nepredstavili žiadnu technologickú revolučnú novinku, venovali sa intenzívne vylepšovaniu nastolených konštrukčných trendov. Pri vývoji nových modelov je dôraz kladený predovšetkým na ďalšie znižovanie hmotnosti a hmoty lyží, a to najmä na chvoste, v špičke a v pozdĺžnom strede lyží - pričom stabilita pod viazaním a na hranách by mala zostať zachovaná. Výsledným efektom by mali byť energeticky úsporne jazdy a ľahšie oblúky.


Materiály a technológie

Aby tento efekt dosiahli, používajú výrobcovia rôzne zmesi veľmi ľahkého dreva ako je balza alebo paulownia a high-tech materiály ako karbón, grafén či titanál. Všeobecné pravidlo je: Čím menej materiálu, tým lepšie. Kde sa dá ušetriť na materiáli, objavujú sa vnútri lyží dutiny - a výrobcovia si dávajú záležať, aby tieto štruktúry boli jasne viditeľné aj zvonku. Lyže na zjazdovky budú navyše v budúcej sezóne k dispozícii za nižšie ceny. Veľmi veľa lyží v nižšej a strednej cenovej kategórii môže konkurovať požičovniam.

 

Lyže na skitour a skialp stále obľúbené

Neklesol záujem o ski-tourové lyžovanie a skialpinizmus - takmer každý výrobca ponúka aj kolekciu lyží tohto segmentu. Aj tu medzi sebou značky súťažia o najľahší kúsok - každý hľadá ideálne lyže, ktoré sú ľahké pri chôdzi, ale súčasne si vedú dobre pri jazde na tvrdom povrchu a sú zábavné pri freeridovej jazde v prašane. Práve preto sa ponuka ski-tourových lyží rozšírila o modely so šírkou 100 mm pod viazaním. Čo sa vďaka použitým technológiám podarilo ušetriť na hmotnosti, je využité na zlepšenie jazdných vlastností nových lyží.

 

Vo freeride málo noviniek

V rodine lyží do hlbokého snehu nie sú na sezónu 15/16 pripravené žiadne prevratné zmeny, výrobcovia aj tu skôr len vylepšujú detaily: individuálne tvary, optimalizované rocker profily, materiály prispôsobené konkrétnym cieľovým skupinám - každý freerider si tak môže kúpiť lyže, ktoré spĺňajú presne jeho kritériá. A ak také lyže nenájde, nechá si ich jednoducho vyrobiť. Čoraz viac menších výrobcov teraz ponúka výrobu lyží na zákazku. Prispôsobenie sa potrebám konkrétneho klienta je v tomto prípade takmer stopercentné - nielen dizajnom, ale aj všetkými ostatnými prvkami charakteristickými pre lyže: od flexu cez konštrukciu až po prvok najdôležitejší - polomer vykrojenia hrán (rádius).

Lyže a ocenené nové modely ISPO-Award

Video

Galéria

Völkl na iSPO 2015 - © Skiinfo
K2 na ISPO 2015 - © Skiinfo
Movement na ISPO 2015 - © Skiinfo
Movement na ISPO 2015 - © Skiinfo

Zobraziť všetko

Reklama

Reklama

Reklama