Slovak

Snehové správy: Po prívaloch snehu v Alpách sa udrží zimný ráz počasia s ďalším snežením

Kleinwalsertal

Kleinwalsertal

Copyright: Kleinwalsertal Tourismus

Nielen východ Spojených štátov, ale aj celé Nemecko, Rakúsko a Švajčiarsko si v posledných pár dňoch užilo skutočne zimné podmienky. V poslednom týždni snežilo najsilnejšie na hrebeňoch hôr v severnej časti Álp, nie na juhu ako zvyčajne. Výnimočne veľa snehu napadlo najmä v oblastiach okolo nemeckej Zugspitze, okolo Cisárskych hôr (Kaisergebirge) a Innsbrucku v Rakúsku. V bavorských Alpách aj vo väčšej časti Rakúska a Švajčiarska hrozí v týchto dňoch lavínové nebezpečenstvo. Všetci lyžiari, ktorí si obľúbili terény mimo zjazdoviek, by mali byť maximálne opatrní.

V našich snehových správach vám zhrnieme základné fakty o tom, ktoré strediská nahlásili najviac čerstvého snehu aj to, ako vyzerá predpoveď na ďalšie dni...


Slovensko

Slovenské strediská sa v poslednom týždni dočkali zatiaľ zrejme najväčšej snehovej nádielky za celú doterajšiu zimu, pričom paradoxne najsilnejšie sneženie nezaznamenali strediská vo Vysokých Tatrách. Najviac nového snehu totižto nahlásilo stredoslovenské stredisko Krahule v Kremnických vrchoch (38 cm) a liptovské Ski Javorovica v Liptovskom Jáne v Nízkych Tatrách (33 cm). Rovných 30 cm za posledných 7 dní napadlo podľa údajov zadaných strediskom aj v Pezinskej Babe na hrebeni Malých Karpát. V prevádzke už je drvivá väčšina slovenských lyžiarskych stredísk s výnimkou tých najmenších, ktoré na spustenie vlekov a zabezpečenie dobrých lyžiarskych podmienok potrebujú výhradne prírodný sneh. Hrubšej vrstvy prírodného snehu sme sa ešte v tejto zime nedočkali, no možno už zajtrajšok to zmení, keďže podľa viacerých meteorologických modelov má piatok priniesť na Slovensko silné sneženie. Oproti tomu sobota by mala byť zväčša slnečná a suchá, v nedeľu sa očakáva oblačno s preháňkami a na začiatku ďalšieho týždňa znovu sneženie. Či predpoveď vyjde a či sa novonapadnutá vrstva prírodného snehu udrží, aby ju mohli nateraz nefungujúce rezorty využiť na spustenie prevádzky, to žiaľ nevieme my ani meteorológovia odhadnúť. 

Štrbské Pleso

Štrbské Pleso

Copyright: www.vt.sk

Upravené zjazdovky v otvorených strediskách ponúkajú dobré až veľmi dobré snehové podmienky. Najviac snehu leží v Tatranskej Lomnici (od 50 do 100 cm), kde je v prevádzke komplet celé stredisko. Do 80 cm snehu leží na zjazdovkách v Spálenej doline na Roháčoch, kde je otvorených 6 z ôsmich zjazdových tratí. Takisto do 80 cm udáva Kojšovská hoľa s troma otvorenými zjazdovkami a vlekmi. Ak chcete spojiť lyžovačku s umením, určite zájdite tento víkend do Starého Smokovca, kde sa lyžuje na 2 zjazdovkách a na Hrebienku tam okrem Tatranského ľadového dómu môžete obdivovať rezbárske výtvory majstrov v rámci práve prebiehajúcej súťaže TATRY ICE MASTER s bohatým doprovodným programom. 

➽  Pozrite si kompletné snehové správy pre Slovensko

 

Rakúsko

V Rakúsku napadlo naozaj veľa nového snehu. V noci na štvrtok 29.1. sa z 25 cm prašanu tešili v tirolskom stredisku Biberwier - Marienberg, v ďalších siedmich strediskách napadlo za dnešnú noc 20 cm snehu (o.i.v Lech Zürs, na Sonnenkopf a Dachsteine). Ďalších 15 cm snehu napadlo za túto noc aj v Seefelde či v St. Anton. V skiareáli SkiWelt Wilder Kaiser-Brixental stúpla výška snehu na zjazdovkách po poslednom snežení na 80 cm, zalyžovať si tu môžete na 270 km zjazdových tratí. Tiež v areáli St. Johann i.T. - Oberndorf, kde leží do 165 cm snehu, je upravených všetkých 21 zjazdoviek. Najviac nového snehu však napadlo v posledných dňoch v Innsbrucku - viac ako jeden meter. Silné sneženie zaznamenali aj v rezorte Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang (93 cm prašanu), 76 cm nového snehu nahlásili strediská Tirolskej Zugspitzareny, 75 cm napadlo v Kleinwalsertali-Walmendingerhorn. Najsilnejšia snehová pokrývka leží momentálne v Tirolskej Zugspitzarene, pekných 340 cm, na Kitzsteinhorne 290 cm a v Söldene 285 cm.

➽  Pozrite si kompletné snehové správy pre Rakúsko

Kitzbühel

Kitzbühel

 

Taliansko

Veľa snehu na severe, málo na juhu - nezvyčajný obrázok. Nielen počas tejto zimy, ale aj v minulej sezóne snežilo vždy najmä v južných oblastiach Álp. Tento týždeň však údaje o čerstvom snehu prichádzajúce z talianskych stredísk neboli až tak ohromujúce. Najviac prašanu nahlásili z Campo Felice, kde počas minulého víkendu napadlo dovedna 65 cm snehu. V Roccaraso - Rivisondoli napadlo 45 cm, v Speikbodene namerali po noci na 28. januára 21 cm nového snehu. Niečo málo spadlo aj v Belpiano, na Klausbergu a v Cervinii.

Najhrubšiu vrstvu snehu si udržiava San Domenico di Varzi, na tamojších zjazdovkách leží až do 470 cm snehu. Na druhom mieste sa drží aj naďalej Madesimo s 430 cm, a aj údaj o maximálnej výške snehu v Adamello Ski zostáva rovnaký ako pred týždňom - rovných 400 cm.

➽  Pozrite si kompletné snehové správy pre Taliansko

 

Švajčiarsko

Zopár upozornení na prašan vo švajčiarskych strediskách sme zaznamenali aj dnes, vo štvrtok 29.1. Viac ako 20 cm nového snehu nahlásili napr. strediská Crans Montana, Grindelwald-First, Leysin, Morgins a Champoussin. Väčšina švajčiarskych stredísk lyžiarom ponúka veľmi dobré snehové podmienky, ktoré ešte vylepšil čerstvý prírodný sneh z posledných dní. Napríklad v Engelberg-Titlis zaznamenali za posledný týždeň 40 cm nového snehu, na zjazdovkách (otvorených je 60 km tratí) leží až do 335 cm snehu. Davos-Klosters nahlásil 15 cm nového snehu a na tunajších zjazdovkách leží do 185 cm snehu. Najhrubšiu vrstvu snehu hlási Skiarena Andermatt-Sedrun (380cm), nasleduje Engelberg-Titlis a Laax, obidve strediská do 250 cm snehu.

➽  Pozrite si kompletné snehové správy pre Švajčiarsko

 

Galéria

Kleinwalsertal - © Kleinwalsertal Tourismus
Ski Zábava - Hruštín - © facebook.com/pages/SKI-Zábava-Hruštín
Zillertal Arena - © Facebook Zillertalarena
Kühtai - © Skiinfo

Zobraziť všetko

Francúzsko

Kým v Rakúsku a vo Švajčiarsku v posledných dňoch výdatne snežilo, vo Francúzsku bolo počasie trochu pokojnejšie. Avšak niektoré pyrenejské a hornosavojské strediská sa tešili z výdatných snehových prírastkov. Napríklad v Les Angles namerali dokopy 60 cm čerstvého snehu. Silno snežilo aj v noci na štvrtok: Combloux 35 cm, Morillon 30 cm, Samoëns 29 cm. Viac ako 10 cm prašanu nahlásilo ďalších 50 švajčiarskych stredísk. Veľké lyžiarske rezorty zaručujú uprostred zimnej sezóny veľmi dobré podmienky. Či už si chcete zalyžovať v La Plagne, Champagny, Megeve, Morzine, Chamonix, Alpe d'Huez, Courchevel, Serre Chevalier alebo v La Clusaz, všade tam je v prevádzke asi 90% lanoviek a vlekov.

Najväčšiu výšku snehu evidujú stále vo Valfréjus, tam leží na svahoch až do 215 cm. Nasleduje La Grave la Meije (200cm), Val Cenis (190cm) a Cauterets (170cm).

V najbližších dňoch sa podľa predpovede roztrhne nad Francúzskom poriadna snehová perina, napríklad v Alpe d'Huez sa očakáva v piatok viac ako meter nového snehu!

➽  Pozrite si kompletné snehové správy pre Francúzsko

 

Výhľad počasia a sneženia na ďalšie dni

Vo štvrtok zostane vo východných aj v západných Alpách oblačno so snehom. Pridá sa aj silný vietor, kvôli ktorému sa zvyšuje lavínové nebezpečenstvo, a preto by lyžiari mali starostlivo zvážiť prípadné freeridové výlety mimo zjazdovky.

V piatok meteorológovia očakávajú ďalšie silné sneženie: V západných Alpách môže napadnúť až pol metra snehu, snežiť by malo najmä v Pyrenejach. Tiež vo východných Alpách bude až do piatkového poludnia snežiť, snehové mraky sa však budú presúvať ďalej na juh. Sobota by mala hlavne do východného Rakúska priniesť suché a pekné počasie, všeobecne však aj naďalej bude v celej alpskej oblasti panovať ozajstná zima so snežením.

 

Reklama

Reklama

Reklama