Slovak
Livigno, 18.1.2015

Livigno, 18.1.2015

Copyright: http://www.livigno.eu

Silná snehová búrka, ktorá vyčíňala v Alpách minulý piatok a sobotu, výrazne zlepšila snehové podmienky vo vysokohorských lyžiarskych strediskách ako aj v tých nižšie položených. V našich snehových správach sa pozrieme, kde snežilo najviac, ako to teraz so snehom vyzerá v rôznych európskych krajinách a aké sú vyhliadky na ďalšie dni.

Slovensko

Minulý víkend bol na sneženie dramatický v Alpách, nie však na našich horách. Za posledných 7 dní zaznamenali slovenské strediská iba snehový poprašok (najviac Parihuzovce - dokopy 8 cm prašanu, Vernár-Studničky, Tále a Ski centrum Mraznica po 6 cm). Napriek tomu sa dá povedať, že väčšina otvorených slovenských stredísk ponúka dobré snehové podmienky a veľa z ních aj kompletne otvorenú prevádzku. Najviac snehu leží aktuálne v Tatranskej Lomnici (50-100 cm snehu), zalyžujete si tu na všetkých 12 zjazdovkách. Oravské Športcentrum Lučivná udáva do 80 cm snehu, v Malej Lučivnej je však nateraz upravená iba jedna červená zjazdovka. Do 75 cm snehu leží na Štrbskom Plese, kde sú otvorené všetky zjazdovky, a to aj počas trvania Zimnej univerziády 2015, ktorá tu odštartuje už v sobotu 24.1. a potrvá do 1.2. Výhľad počasia na ďalšie dni dáva nádej aj strediskám, ktoré sú závislé od prírodného snehu, keďže Slovensko čaká ochladenie dlhodobejšieho rázu, ktoré so sebou prinesie aj časté sneženie. Ochladzovať by sa malo už od piatku 23.1. a počas ďalších 3 dní očakáva snehová predpoveď dovedna do 29 cm čerstvého snehu na Makovici - Nižnej Polianke, do 28 cm v Regetovke a do 27 cm v Litmanovej. Aj ďalšie východoslovenské strediská môžu očakávať sneženie, tak ako aj rezorty vo Vysokých Tatrách, kde by malo napadnúť od 16 do 22 cm prašanu.  Snežiť však bude na celom území, čerstvej snehovej periny sa dočkajú aj na Orave, na Kysuciach, v Malej Fatre či na Horehroní.

Ako prvý otestoval tento rok zjazdovku z Lomnického sedla slovenský prezident Andrej Kiska  - © facebook.com/VysokeTatryHoryZazitkov

Ako prvý otestoval tento rok zjazdovku z Lomnického sedla slovenský prezident Andrej Kiska

Copyright: facebook.com/VysokeTatryHoryZazitkov

Tipy na víkend: V sobotu na Donovaloch môžete zadarmo otestovať lyže Lusti (pri dolnej stanici lanovky Telemix). V Jasnej sa v sobotu testujú pre zmenu Rossignolky. A ak máte radšej pasívny adrenalín, nezabudnite, že sa práve v Jasnej v sobotu beží Winter Spartan Sprint, ktorého cieľ sa nachádza za novučičkým antickým ľadovým chrámom pri Happy Ende! Na rodinnú lyžovačku aj s vašimi najmenšími sa môžete vybrať napríklad do Ski Bachledova, kde sa v sobotu slávnostne otvára detský lyžiarsky areál Macka Kubíka a súčasťou zábavného dňa budú okrem iného aj snowtubingové preteky.

Kompletnú snehovú predpoveď si pozrite tu: Snehová predpoveď pre Slovensko na ďalšie 3 dni

 

Rakúsko

V posledných 24 hodinách nahlásilo mierne sneženie iba pár rakúskych stredísk. 10 centimetrov zaznamenali v stredisku Großglockner / Heiligenblut, po piatich centimetroch Nassfeld a Lienz. Rakúske lyžiarske rezorty sa nesmierne potešili z masívneho sneženia zo 17./18. januára, ktoré pomohlo vrátiť na zjazdovky dobré snehové podmienky. V najbližších dňoch budú pozornosť nielen Rakušanov nepochybne priťahovať stredajšie preteky na Hahnenkamme v Kitzbüheli. V mieste konania pretekov momentálne leží 64 cm snehu a na legendárny zjazd Streif sa počíta s dobrými podmienkami. Diváci sa tak môžu tešiť na napínavé momenty. Celkom dosť snehu napadlo cez víkend v Silvretta Montafon, aktuálne odtiaľto hlási do 115 cm snehu a otvorených je viac než 100 km zjazdoviek. Tiež v St. Johann in Tirol sú všetky vleky aj zjazdovky otvorené a leží na nich do 70 cm snehu. Najväčšiu snehovú vrstvu hlási Sölden - 273 cm, na ľadovci Mölltal leží do 270 cm a na Kitzsteinhorne do 260cm snehu.

Galéria

Livigno, 18.1.2015
Roháče - Spálená dolina - © facebook.com/rohacespalena
Veľa nového snehu v talianskom stredisku Madesimo - © Betta Cattaneo
SKI PARK Kubínska hoľa - © SKI PARK Kubínska hoľa FB

Zobraziť všetko

 

Taliansko

V Taliansku v posledných dňoch stále silno sneží. Iba za víkend zaznamenali v strediskách Aprica a Chiesa Valmalenco takmer 150 cm nového snehu. Až meter prašanu zaznamenali za víkend na mnohých miestach severného Talianska. V nedeľu a na začiatku tohto týždňa sa tam naopak tešili z modrej slnečnej oblohy, lyžiarom tak nastal na talianskych zjazdovkách raj na zemi. Včera však Perinbaba znovu vyčíňala: V južných Alpách napadlo veľa čerstvého snehu, napríklad v Champorcher 70cm, Domobianca hlásila 50cm a ešte južnejšie Passo Due Santi 35cm a Piani di Bobbio e Valtorta 30cm. Čerstvý sneh bol hlásený z niekoľkých rezortov aj dnes, napr. Madesimo udáva 30cm prašanu, Cervinia 20 cm a Courmayeur tiež 20 cm. Dobré podmienky panujú v obľúbenom stredisku Livigno, ktoré je kompletne celé v prevádzke, milovníci freeridu si však musia dávať pozor na lavínové nebezpečenstvo, ktoré tam momentálne ohodnotili na stupeň 2. Najhrubšia vrstva snehu leží momentálne v San Domenico di Varzi pri švajčiarskych hraniciach - úctyhodných 450 cm. Hanbiť sa nemusí ani Madesimo s 430 cm a Adamello Ski s rovnými štyrmi metrami.

Livigno 18.1.2015

Livigno 18.1.2015

Copyright: http://www.livigno.eu
 

 

Švajčiarsko

Vo Švajčiarsku zostáva strediskom s najhrubšou snehovou pokrývkou Andermatt-Sedrun (350 cm), nasledovaný strediskom Engelberg-Titlis (345 cm). V Engelbergu je upravených už 72 km zjazdoviek. Tiež v Laaxe si milovníci zimných športov prídu na svoje, na svahoch leží do 250 cm snehu, upravených je 55 zjazdoviek a v sobotu tu napadlo 60 cm snehu. V posledných 72 hodinách napadlo 20 cm prašanu v rezorte Airolo a 15 cm v Les Pleiades - Blonay. V Engadin-St. Moritz leží do 145 cm snehu a stredisko ponúka dokopy 251 km zjazdoviek. Viac ako 200 km zjazdových tratí je upravených aj v Davose (a na svahoch leží do 143 cm snehu).

Davos Klosters  - © Destination Davos Klosters/Stefan Schlumpf

Davos Klosters

Copyright: Destination Davos Klosters/Stefan Schlumpf


Francúzsko

Francúzske lyžiarske strediská sa na zlé podmienky v súčasnej dobe sťažovať nemôžu. Snehové zrážky počas víkendu dostali svahy do veľmi dobrého stavu. V mnohých lyžiarskych strediskách napadlo najmä z piatka na sobotu medzi 50-100 cm čerstvého snehu. Včera vo Francúzsku snežilo znova, a opäť dosť silno, a tak si Valberg pripísal ďalších 40 cm a Mont Ventoux 30 cm. Najviac snehu má z francúzskych stredisiek Valfréjus (210 cm), tesne nasledovaný strediskami La Grave (200 cm) a Val Cenis (180 cm).

Alpe d´Huez  - © Alpe d´Huez

Alpe d´Huez

Copyright: Alpe d´Huez


Výhľad počasia a snežení na ďalšie dni

Pre vyznávačov zimných športov sa rysujú dobré vyhliadky. Bude chladno a aj naďalej bude vládnuť zima. Kým na hrebeňoch južných Álp by malo byť v piatok sucho a prevažne slnečno (v stredných nadmorských výškach od Španielska až po Balkán bude sychravo a môžu sa objaviť aj zrážky), nad severné Alpy prináša silné severovýchodné prúdenie husté mraky, z ktorých môže spadnúť až 20 cm prašanu (najmä v bavorských Alpách, v Tirolsku, severovýchodnom Švajčiarsku, Vorarlbersku a v Hornom Rakúsku). Cez víkend bude v severných Alpách naďalej oblačno, avšak sucho a chladno. V Alpách južných môže byť miestami aj slnečno, ale tiež veľmi chladno. V pondelok meteorológovia očakávajú slnečný deň, v utorok by potom malo znova snežiť.

Reklama

Reklama

Reklama