Slovak

Teraz je správny čas: 10 tipov, ako ušetriť na zimnej dovolenke v Alpách

8. január 2020 | Skiinfo/OnTheSnow

Miestne špeciality a nápoje by ste samozrejme mali ochutnať, aj keď sa snažíte ušetriť....

Miestne špeciality a nápoje by ste samozrejme mali ochutnať, aj keď sa snažíte ušetriť....

Copyright: Ph. D. Lira

Dovolenka na lyžiach dokáže poriadne prevetrať peňaženku: k nákladom za ubytovanie a cestu sa pridajú ešte skipasy, výstroj, strava a nejaké tie atrakcie. Aby diera v domácom rozpočte po zimnej dovolenke nebola až taká veľká, máme pre vás desať tipov, ako šetrne relaxovať na snehu.

 

1. Vyhnite sa hlavnej sezóne

Cenový rozdiel za ubytovanie môže byť v závislosti na období až 100-percentný. Termíny hlavnej sezóny pritom nie sú v Rakúsku, Švajčiarsku a Taliansku rovnaké. Pri plánovaní dovolenky hľadajte akčné ponuky, ktoré na termín vašej dovolenky ponúkajú výhodnejšie alebo dokonca výrazne nižšie ceny. Náš tip - ak sa chcete vyhnúť hlavnej sezóne a nechcete sa obmedzovať len na jesennú či jarnú lyžovačku, skúste januárové termíny. Vo väčšine lyžiarskych stredísk je zvyčajne aspoň počas troch týždňov v januári medzi Novým rokom a prázdninami vedľajšia sezóna a nízke ceny! Dodatočný bonus k nízkym cenám - oveľa menej ľudí na zjazdovkách, keďže Nemci a Holanďania masovo cestujú do Álp až na začiatku februára.

Nemusíte sa obávať vyraziť na dovolenku mimo hlavnú sezónu – aj v januári sú snehové podmienky vynikajúce a zjazdovky sú pritom poloprázdne  - © La Plagne/Facebook

Nemusíte sa obávať vyraziť na dovolenku mimo hlavnú sezónu – aj v januári sú snehové podmienky vynikajúce a zjazdovky sú pritom poloprázdne

Copyright: La Plagne/Facebook

2. Ušetrite na skipase

Predtým, ako podľahnete pokušeniu kúpiť si drahší skipas umožňujúci lyžovanie vo viacerých strediskách na stovkách kilometrov zjazdoviek, zvážte, či ste takúto ponuku vôbec schopní využiť. To platí najmä pre začiatočníkov, ktorým často stačí lacnejší skipas na menšiu plochu. Náročnejší lyžiari na skipasoch zrejme šetriť nebudú - napokon, preto chodíme do Álp, aby sme cítili všetky tie kilometre v nohách!

 

3. Rozmýšľajte o sezónnej permanentke

Nechcete skončiř lyžiarsku sezónu po jedinom výlete do Álp? Plánujete počas sezóny viac výjazdov? Potom sa vám možno oplatí kúpiť namiesto viacdňových skipasov rovno sezónnu permanentku, tá totiž veľakrát vychádza rovnako draho ako týždňový skipas, a navyše ju môžete využiť hocikedy počas zimnej sezóny.

 

4. Venujte pozornosť dodatočným nákladom

Pri hľadaní ubytovania si overte, či sú ponúkané atraktívne hotelové služby ako sauna, parný kúpeľ či vírivka v cene ubytovania. Inak sa totiž môže stať, že si za ne priplatíte, alebo ich nebudete môcť využiť. Skôr ako si prenajmete apartmán či izbu, mali by ste si tiež overiť, či penzión alebo hotel má zmluvu s miestnym kúpaliskom / aquaparkom. Ako hotelový hosť totiž budete mať do bazéna voľný prístup - a nie je predsa nič lepšie po dni strávenom na zjazdovkách, ako dopriať unaveným svalom relax v teplej vode s masážnymi tryskami. Ale pozor - skontrolujte, či sa cena ubytovania v hoteli s bazénom príliš nelíši od iných ponúk (bez voľného vstupu do bazéna), lebo: ide nám predsa o to, aby sme minuli čo najmenej peňazí.

 

5. Výstroj si namiesto kúpy požičajte

Ak za sezónu strávite na lyžiach nie viac ako týždeň, býva zvyčajne výhodnejšie si lyžiarsky výstroj zapožičať ako kupovať si vlastný. Zvlášť ak chcete tie najlepšie modely. Ďalšie plus tohto riešenia: Môžete každý deň vyskúšať inú značku. Pokiaľ však dávate prednosť vlastnému vybaveniu, zvážte možnosť nákupu použitých lyží. Cena takýchto lyží môže byť až o 60 percent nižšia ako cena nových.

Viac k téme čítajte tu ► Lyže: kúpiť, alebo požičať?

 

6. Vyhľadávajte propagačné akcie

Lady-Day či Víkend seniórov - to sú len dva príklady propagačných akcií, ktorými sa lyžiarske strediská pokúšajú prilákať konkrétne skupiny návštevníkov v určenom čase. Zľava sa môže v niektorých prípadoch vyšplhať až na 50 percent.

 

7. Deti neplatia

Ak sa chystáte na lyžovačku s deťmi, vyberajte medzi strediskami, kde deti lyžujú zadarmo. V niektorých lyžiarskych strediskách získate voľný skipas aj pre desaťročné deti. Stojí za to overiť si to ešte skôr, ako zarezervujete ubytovanie. Pozor! Existujú aj rezorty, ktoré sa prezentujú ako rodinné strediská, avšak dosť veľkú sumu za skipas tu musíte zaplatiť už aj za predškolské deti!

Počas zimnej dovolenky sa deti môžu učiť lyžovať. V niektorých prípadoch sa viac oplatí im výstroj požičať ako kupovať.  - © Sportbahnen Axalp Windegg AG

Počas zimnej dovolenky sa deti môžu učiť lyžovať. V niektorých prípadoch sa viac oplatí im výstroj požičať ako kupovať.

Copyright: Sportbahnen Axalp Windegg AG

8. Spite u susedov

Poobzerajte sa po penziónoch v menších obciach neďaleko hlavného centra lyžiarskeho strediska. Často už o niekoľko kilometrov ďalej sa dá zohnať ubytovanie o 30 percent lacnejšie ako priamo v prestížnych lyžiarskych strediskách. Je tiež dobré si zistiť, či z destinácie, kde si rezervujete ubytovanie, do lyžiarskeho strediska premáva bezplatný skibus (väčšinou áno) a či sa jeho zastávka nachádza blízko vybraného ubytovacieho zariadenia. Použitím skibusu ušetríte značnú sumu za benzín - a vďaka tomu budete môcť na zjazdovkách - samozrejme vo veľmi malom množstve - ochutnávať miestne drinky.

 

9. Ušetrite na občerstvení

Ceny v horských chatách a reštauráciách priamo na svahoch sú dosť vysoké. Ak nechcete zbankrotovať, nastavte pred odchodom jasné pravidlá, ktoré budete všetci dodržiavať. Nemusíte tam predsa každý deň zjesť kráľovský obed s dezertom. Lacnejšie vás vyjde zobrať si so sebou na zjazdovku chlieb, nejakú tú maškrtu a dačo na pitie, aby ste dodržiavali pitný režim. Samozrejme by ste mali v tunajšej reštike aspoň vyskúšať miestne špeciality (to je dôležitá súčasť lyžiarskeho výletu!) - nemalo by vás to však zruinovať. Náš tip: prenajmite si apartmán či byt - potom môžete dôjsť na lyžiach až k domu, pripraviť si teplé jedlo a vrátiť sa na svah - tak ušetríte na výdavkoch za jedlo až 80 percent.

Ceny v horských chatách a reštauráciach priamo na svahoch bývajú dosť vysoké. Pokiaľ nechcete zbankrotovať, nastavte pred odjazdom jasné rozpočtové pravidlá.  - © Ph. Hollywood

Ceny v horských chatách a reštauráciach priamo na svahoch bývajú dosť vysoké. Pokiaľ nechcete zbankrotovať, nastavte pred odjazdom jasné rozpočtové pravidlá.

Copyright: Ph. Hollywood

10. So skipasom v cene pobytového balíku nemusíte vždy ušetriť

Lyžiarske strediská, hotely aj cestovné agentúry často lákajú klientov na rôzne balíčky, ktoré obsahujú okrem ubytovania aj bezplatný skipas. Avšak pozor! Tieto ponuky nemusia byť vždy výhodné. Niekedy je lepšie nájsť si prenájom apartmánu či izby sám bez sprostredkovateľa a dokúpiť si k tomu skipas.

 

 


Viete, ako vyberať detské lyže?

 

Reklama

Lyžovačka v Alpách - najlepšie tipy

Reklama

Reklama