Ski and snowboard enthusiasts from around the world:

We have been proud to provide you with free access to snow reports, resort guides and more, and we are beyond grateful for your readership and contributions to our community over the years.

Unfortunately given the changing media landscape, Mountain News Corporation has experienced financial declines in recent years. With additional economic challenges from the COVID-19 pandemic now facing our business, it is not financially viable to continue operating.

Mountain News Corporation and our OnTheSnow and Skiinfo websites will be shutting down. We will explore the possibility of selling, partnering, or contributing assets to another media outlet if there is an opportunity to allow for a consistent or enhanced online experience. For inquiries about Mountain News Corporation, please email Feedback_OTS@mountainnews.com.

We want to thank our loyal employees for their tireless work over the years to bring great information to all of you. We take comfort knowing that our collective passion for the sport of skiing and snowboarding will certainly live on.

We’ll see you on the mountain.


– Mountain News Corporation

Slovak

Snehové správy: Mrazivé teploty prichádzajú, snežiť bude v Alpách aj na Slovensku

Na šancu prežiť si svoj zimný sen čakajú tisícky lyžiarov v celej Európe.

Na šancu prežiť si svoj zimný sen čakajú tisícky lyžiarov v celej Európe.

Copyright: Team Vaude

Štedrý deň je za nami a zimných teplôt ani silnejšieho sneženia sme sa zatiaľ nedočkali. Sľubovaná zmena počasia by však mala prísť práve v týchto dňoch. Teploty počas piatku klesnú pod nulu a mrazivý ráz počasia by sa mal na Slovensku udržať aj po celý budúci týždeň. Rozdielne meteorologické modely očakávajú cez víkend silné sneženie v Alpách, najmä vo Francúzsku. Či sa predpovede naplnia sa ešte len uvidí. V našich pravidelných snehových správach sa pozrieme, ako to momentálne v Európe vyzerá.

 

Slovensko

Nepriaznivé klimatické a snehové podmienky tejto zimy sa znovu podpísali na počte lyžiarskych stredísk, v ktorých si možno zalyžovať. Pri pohľade na okolité krajiny sa dá povedať, že slovenské hory sú na tom toho roku z hľadiska lyžiarskych podmienok asi najhoršie. V prevádzke je v súčasnej dobe iba 6 lyžiarskych stredísk - okrem Tatranskej Lomnice, Štrbského Plesa a Jasnej je to aj Starý Smokovec, Litmanová a Roháče - Spálená dolina, kde v piatok slávnostne spustili do prevádzky novučičkú odpojiteľnú expresnú 6-sedačku. Na začiatku vianočného týždňa museli prevádzku prerušiť na Donovaloch - vysoké teploty nedovolili udržať na zjazdovkách vhodné podmienky. Znovuotvorenie avízovali na sobotu 27.12. z Oščadnice - v Snowparadise bude pripravená zjazdovka Košariská I. Predbežne je na sobotu plánované aj otvorenie lyžiarskeho strediska Opalisko.

Roháče - Spálená dolina, nová 6-sedačka - druhý deň prevádzky  - © Juraj Meško

Roháče - Spálená dolina, nová 6-sedačka - druhý deň prevádzky

Copyright: Juraj Meško

Od príchodu studeného frontu na naše územie si veľa lyžiarskych stredísk sľubuje šancu na opätovné spustenie technického zasnežovania a prirodzene všetci dúfajú aj v nádielku prírodneho snehu. Podľa rozličných meteorologických modelov sa sneženia naozaj dočkáme, avšak v ďalších dňoch do konca roku 2014 to zrejme žiadne hory snehu nebudú. Zrážkovo by sme si mali polepšiť až po novom roku.

Najvyššia snehová pokrývka leží v Jasnej (20-50 cm technického snehu), kde je upravených 9 zjazdoviek, obsluhovaných 7 lanovkami a vlekmi. Nasleduje Tatranská Lomnica (35-45 cm technického snehu) s 5 otvorenými zjazdovkami a 5 vlekmi. Na Roháčoch sa lyžuje na 4 zjazdovkách, na ktorých leží od 30-40 cm  technického snehu.

»»» Otvorené slovenské strediská

»»» Kompletné snehové správy Slovensko

»»» Kde by malo v ďalších dňoch na Slovensku snežiť

 

Rakúsko

Kto sa chystá tráviť zimnú dovolenku či prázdniny v Rakúsku, môže zaručene očakávať, že tamojšie zjazdovky budú plné. Presne takéto správy dostávame prostredníctvom našej mobilnej aplikácie Sneh & snehové správy od vás, našich užívateľov, ktorí posielajú Správy z prvej ruky priamo zo svahov, na ktorých lyžujú. Počas vianočného týždňa rozbehlo prevádzku celkom dosť ďalších lyžiarskych stredísk a aj tie, ktoré už otvorené boli, neustále pridávajú do svojej ponuky ďalšie a ďalšie upravené zjazdovky. A to aj napriek relatívne slabému sneženiu. Čiže dobré správy. V Obertauern napríklad je lyžiarom k dispozícii 80 z 98 km zjazdoviek a 22 z 26 vlekov a lanoviek. V St. Anton am Arlberg premáva pre 107 km zjazdoviek 61 vlekov, Serfaus Fiss Ladis udáva 46 spustených vlekov pre 29 zjazdoviek (73 km upravených tratí). V Dolnom Rakúsku je zatiaľ v prevádzke len pár stredísk, napr. Hochkar pozýva na 2,5 km upravených tratí a 3 spustené vleky.

Po slnečných a suchých dňoch, kedy čerstvý sneh hlásili len z Fieberbrunnu (10 cm) a z Damüls (3 cm) sa pravdepodobne aj do Rakúska vrátia zrážky. Pri súčasných snehových podmienkach je to viac ako vhodné: Aj keď na ľadovcoch a vo vyšších nadmorských výškach to tak zle nevyzerá (napríklad Mölltal má 250 cm snehu a Sölden takmer 2 metre), aj tak snehom vychýrené stredisko ako Tauplitzalm momentálne uvádza len do 40 cm snehu, ďalšie podobné "snehové diery" Lech Zürs, Alpbachtal či Zillertal Arena len 30cm - čo veru nie je veľa!

»»» Otvorené rakúske strediská

»»» Kompletné snehové správy Rakúsko

»»» Kde by malo v ďalších dňoch v Rakúsku snežiť

 


Taliansko

Minuloročné rekordné talianske snehové prírastky sú v závere tohto decembra dávnou minulosťou. Ani v Taliansku nehlásili žiadny nový sneh (iba slabé snehové prehánky v Livignu a Belpiane). Najvyššiu snehovú pokrývku hlásia z Adamello Ski - 350 cm, Val Senales a Macugnaga uvádzajú max. 260 cm snehu. Veľmi dobré snehové podmienky sú hlásené z Livigna, kde sú okrem štyroch kilometrov upravené všetky tunajšie zjazdovky a v prevádzke sú tiež všetky vleky a lanovky. Val Gardena ponúka 104 upravených zjazdových tratí a 68 spustených vlekov či lanoviek. Naplno premáva tiež stredisko Val Senales, všetkých 16 tunajších zjazdoviek obsluhuje 12 spustených vlekov a lanoviek. Slovákmi obľúbená Cortina d'Ampezzo hlási 30 otvorených upravovaných zjazdoviek, teda polovicu všetkých svojich tratí.

»»» Otvorené talianske strediská

»»» Kompletné snehové správy Taliansko

»»» Kde by malo v ďalších dňoch v Taliansku snežiť

 

Alta Pusteria 23.12.2014

Alta Pusteria 23.12.2014

Švajčiarsko

Čerstvý sneh za posledných sedem dní vo Švajčiarsku? Ále kdeže! 10 cm hlásili 20.12. z Melchsee-Frutt, päť čísiel v rovnaký deň napadlo v Samnaun a v Arosa Lenzerheide. V noci na dnes (25.12.) napadlo 5 cm v zatvorenom Ibergeregg. Najvyššia snehová pokrývka vo Švajčiarsku sa drží v Skiarene Andermatt-Sedrun, až do 280 cm. Nasleduje Saas-Fee (170cm), Engelberg (165cm) a Laax (145cm), odkiaľ hlásia veľmi dobré snehové podmienky. Napriek tomu existuje veľa lyžiarskych stredísk, najmä v nižších polohách, ktoré fungujú len v obmedzenej prevádzke, alebo doteraz nemohli otvoriť vôbec.

»»» Otvorené švajčiarske strediská

»»» Kompletné snehové správy Švajčiarsko

»»» Kde by malo v ďalších dňoch vo Švajčiarsku snežiť

 


Francúzsko

Vo Francúzsku v posledných 7 dňoch predsa len trochu nového snehu napadlo. Najviac, 20 cm, nahlásili 20.12. zo St Sorlin d'Arves. Z Avoriaz potom 6 cm čerstvého snehu a z Valfréjus celých dvanásť ...:-) Na to, že sme uprostred vianočného týždňa, je to slabé aj vo Francúzsku. Napriek tomu napríklad v stredisku Isola 2000 premávajú všetky lanovky a vleky a obsluhujú 37 upravených zjazdoviek. Vo Val Thorens takisto premávajú všetky lanovky a vleky a bez ôsmich tiež všetky tunajšie upravované zjazdovky. V nasledujúcich troch dňoch snehová predpoveď počíta so silným snežením v mnohých francúzskych rezortoch, na vyše 120 cm snehu sa môžu tešiť vo Vaujany, v Auris en Oisans, Villard Reculas, v Alpe d'Huez, vo Valmorel či v Le Grand Bornard.

»»» Otvorené francúzske strediská

»»» Kompletné snehové správy Francúzsko

»»» Kde by malo v ďalších dňoch vo Francúzsku snežiť

 

 

Výhľad počasia a snehová predpoveď

Predpoveď počasia na ďalšie dni rozžiari oči nejednému lyžiarovi! V západných Alpách, najmä potom vo Francúzsku, možno očakávať od soboty silné sneženie. Na mnohých miestach by malo napadnúť viac ako meter snehu. Snehové zrážky idú ruku v ruke s poklesom teplôt - studený front postupujúci od severu zasiahne aj severné a východné Alpy, tu možno v sobotu ráno očakávať v údoliach teploty bod bodom mrazu. Kým v Rakúsku by podobne ako na Slovensku malo na Štefana snežiť len mierne a cez víkend to zrejme lepšie nebude, v západných Alpách si Perinbaba periny riadne ponatriasa, a malo by jej to vydržať až do pondelka. V pondelok by potom snehová nádielka mala potešiť aj Alpy východné; koľko však napadne, to je zatiaľ otázne. Niektoré meteorologické modely uvádzajú na pondelok a utorok sneženie aj v nížinách, a to rovnako na severnej aj na južnej strane Álp. Studený front by sa mal v Alpách držať najmenej do polovice budúceho týždňa, čiže sa dá predpokladať, že nové zásoby prírodného snehu spolu s možnosťou vyrábať sneh technický umožní takmer všetkým alpským strediskám spustiť prevádzku naplno a dožičiť tak lyžiarom prežiť si konečne svoj zimný sen.

 

Galéria

Na šancu prežiť si svoj zimný sen čakajú tisícky lyžiarov v celej Európe. - © Team Vaude
Madonna di Campiglio
Lyžovačka v Jasnej - december 2014 - © Juraj Meško
Folgarida - Marilleva 23.12.2014

Zobraziť všetko

Reklama

Reklama

Reklama

Ski and snowboard enthusiasts from around the world:

We have been proud to provide you with free access to snow reports, resort guides and more, and we are beyond grateful for your readership and contributions to our community over the years.

Unfortunately given the changing media landscape, Mountain News Corporation has experienced financial declines in recent years. With additional economic challenges from the COVID-19 pandemic now facing our business, it is not financially viable to continue operating.

Mountain News Corporation and our OnTheSnow and Skiinfo websites will be shutting down. We will explore the possibility of selling, partnering, or contributing assets to another media outlet if there is an opportunity to allow for a consistent or enhanced online experience. For inquiries about Mountain News Corporation, please email Feedback_OTS@mountainnews.com.

We want to thank our loyal employees for their tireless work over the years to bring great information to all of you. We take comfort knowing that our collective passion for the sport of skiing and snowboarding will certainly live on.

We’ll see you on the mountain.


– Mountain News Corporation