Slovak

Snehové správy: Mrazivé teploty prichádzajú, snežiť bude v Alpách aj na Slovensku

Na šancu prežiť si svoj zimný sen čakajú tisícky lyžiarov v celej Európe.

Na šancu prežiť si svoj zimný sen čakajú tisícky lyžiarov v celej Európe.

Copyright: Team Vaude

Štedrý deň je za nami a zimných teplôt ani silnejšieho sneženia sme sa zatiaľ nedočkali. Sľubovaná zmena počasia by však mala prísť práve v týchto dňoch. Teploty počas piatku klesnú pod nulu a mrazivý ráz počasia by sa mal na Slovensku udržať aj po celý budúci týždeň. Rozdielne meteorologické modely očakávajú cez víkend silné sneženie v Alpách, najmä vo Francúzsku. Či sa predpovede naplnia sa ešte len uvidí. V našich pravidelných snehových správach sa pozrieme, ako to momentálne v Európe vyzerá.

 

Slovensko

Nepriaznivé klimatické a snehové podmienky tejto zimy sa znovu podpísali na počte lyžiarskych stredísk, v ktorých si možno zalyžovať. Pri pohľade na okolité krajiny sa dá povedať, že slovenské hory sú na tom toho roku z hľadiska lyžiarskych podmienok asi najhoršie. V prevádzke je v súčasnej dobe iba 6 lyžiarskych stredísk - okrem Tatranskej Lomnice, Štrbského Plesa a Jasnej je to aj Starý Smokovec, Litmanová a Roháče - Spálená dolina, kde v piatok slávnostne spustili do prevádzky novučičkú odpojiteľnú expresnú 6-sedačku. Na začiatku vianočného týždňa museli prevádzku prerušiť na Donovaloch - vysoké teploty nedovolili udržať na zjazdovkách vhodné podmienky. Znovuotvorenie avízovali na sobotu 27.12. z Oščadnice - v Snowparadise bude pripravená zjazdovka Košariská I. Predbežne je na sobotu plánované aj otvorenie lyžiarskeho strediska Opalisko.

Roháče - Spálená dolina, nová 6-sedačka - druhý deň prevádzky  - © Juraj Meško

Roháče - Spálená dolina, nová 6-sedačka - druhý deň prevádzky

Copyright: Juraj Meško

Od príchodu studeného frontu na naše územie si veľa lyžiarskych stredísk sľubuje šancu na opätovné spustenie technického zasnežovania a prirodzene všetci dúfajú aj v nádielku prírodneho snehu. Podľa rozličných meteorologických modelov sa sneženia naozaj dočkáme, avšak v ďalších dňoch do konca roku 2014 to zrejme žiadne hory snehu nebudú. Zrážkovo by sme si mali polepšiť až po novom roku.

Najvyššia snehová pokrývka leží v Jasnej (20-50 cm technického snehu), kde je upravených 9 zjazdoviek, obsluhovaných 7 lanovkami a vlekmi. Nasleduje Tatranská Lomnica (35-45 cm technického snehu) s 5 otvorenými zjazdovkami a 5 vlekmi. Na Roháčoch sa lyžuje na 4 zjazdovkách, na ktorých leží od 30-40 cm  technického snehu.

»»» Otvorené slovenské strediská

»»» Kompletné snehové správy Slovensko

»»» Kde by malo v ďalších dňoch na Slovensku snežiť

 

Rakúsko

Kto sa chystá tráviť zimnú dovolenku či prázdniny v Rakúsku, môže zaručene očakávať, že tamojšie zjazdovky budú plné. Presne takéto správy dostávame prostredníctvom našej mobilnej aplikácie Sneh & snehové správy od vás, našich užívateľov, ktorí posielajú Správy z prvej ruky priamo zo svahov, na ktorých lyžujú. Počas vianočného týždňa rozbehlo prevádzku celkom dosť ďalších lyžiarskych stredísk a aj tie, ktoré už otvorené boli, neustále pridávajú do svojej ponuky ďalšie a ďalšie upravené zjazdovky. A to aj napriek relatívne slabému sneženiu. Čiže dobré správy. V Obertauern napríklad je lyžiarom k dispozícii 80 z 98 km zjazdoviek a 22 z 26 vlekov a lanoviek. V St. Anton am Arlberg premáva pre 107 km zjazdoviek 61 vlekov, Serfaus Fiss Ladis udáva 46 spustených vlekov pre 29 zjazdoviek (73 km upravených tratí). V Dolnom Rakúsku je zatiaľ v prevádzke len pár stredísk, napr. Hochkar pozýva na 2,5 km upravených tratí a 3 spustené vleky.

Po slnečných a suchých dňoch, kedy čerstvý sneh hlásili len z Fieberbrunnu (10 cm) a z Damüls (3 cm) sa pravdepodobne aj do Rakúska vrátia zrážky. Pri súčasných snehových podmienkach je to viac ako vhodné: Aj keď na ľadovcoch a vo vyšších nadmorských výškach to tak zle nevyzerá (napríklad Mölltal má 250 cm snehu a Sölden takmer 2 metre), aj tak snehom vychýrené stredisko ako Tauplitzalm momentálne uvádza len do 40 cm snehu, ďalšie podobné "snehové diery" Lech Zürs, Alpbachtal či Zillertal Arena len 30cm - čo veru nie je veľa!

»»» Otvorené rakúske strediská

»»» Kompletné snehové správy Rakúsko

»»» Kde by malo v ďalších dňoch v Rakúsku snežiť

 


Taliansko

Minuloročné rekordné talianske snehové prírastky sú v závere tohto decembra dávnou minulosťou. Ani v Taliansku nehlásili žiadny nový sneh (iba slabé snehové prehánky v Livignu a Belpiane). Najvyššiu snehovú pokrývku hlásia z Adamello Ski - 350 cm, Val Senales a Macugnaga uvádzajú max. 260 cm snehu. Veľmi dobré snehové podmienky sú hlásené z Livigna, kde sú okrem štyroch kilometrov upravené všetky tunajšie zjazdovky a v prevádzke sú tiež všetky vleky a lanovky. Val Gardena ponúka 104 upravených zjazdových tratí a 68 spustených vlekov či lanoviek. Naplno premáva tiež stredisko Val Senales, všetkých 16 tunajších zjazdoviek obsluhuje 12 spustených vlekov a lanoviek. Slovákmi obľúbená Cortina d'Ampezzo hlási 30 otvorených upravovaných zjazdoviek, teda polovicu všetkých svojich tratí.

»»» Otvorené talianske strediská

»»» Kompletné snehové správy Taliansko

»»» Kde by malo v ďalších dňoch v Taliansku snežiť

 

Alta Pusteria 23.12.2014

Alta Pusteria 23.12.2014

Švajčiarsko

Čerstvý sneh za posledných sedem dní vo Švajčiarsku? Ále kdeže! 10 cm hlásili 20.12. z Melchsee-Frutt, päť čísiel v rovnaký deň napadlo v Samnaun a v Arosa Lenzerheide. V noci na dnes (25.12.) napadlo 5 cm v zatvorenom Ibergeregg. Najvyššia snehová pokrývka vo Švajčiarsku sa drží v Skiarene Andermatt-Sedrun, až do 280 cm. Nasleduje Saas-Fee (170cm), Engelberg (165cm) a Laax (145cm), odkiaľ hlásia veľmi dobré snehové podmienky. Napriek tomu existuje veľa lyžiarskych stredísk, najmä v nižších polohách, ktoré fungujú len v obmedzenej prevádzke, alebo doteraz nemohli otvoriť vôbec.

»»» Otvorené švajčiarske strediská

»»» Kompletné snehové správy Švajčiarsko

»»» Kde by malo v ďalších dňoch vo Švajčiarsku snežiť

 


Francúzsko

Vo Francúzsku v posledných 7 dňoch predsa len trochu nového snehu napadlo. Najviac, 20 cm, nahlásili 20.12. zo St Sorlin d'Arves. Z Avoriaz potom 6 cm čerstvého snehu a z Valfréjus celých dvanásť ...:-) Na to, že sme uprostred vianočného týždňa, je to slabé aj vo Francúzsku. Napriek tomu napríklad v stredisku Isola 2000 premávajú všetky lanovky a vleky a obsluhujú 37 upravených zjazdoviek. Vo Val Thorens takisto premávajú všetky lanovky a vleky a bez ôsmich tiež všetky tunajšie upravované zjazdovky. V nasledujúcich troch dňoch snehová predpoveď počíta so silným snežením v mnohých francúzskych rezortoch, na vyše 120 cm snehu sa môžu tešiť vo Vaujany, v Auris en Oisans, Villard Reculas, v Alpe d'Huez, vo Valmorel či v Le Grand Bornard.

»»» Otvorené francúzske strediská

»»» Kompletné snehové správy Francúzsko

»»» Kde by malo v ďalších dňoch vo Francúzsku snežiť

 

 

Výhľad počasia a snehová predpoveď

Predpoveď počasia na ďalšie dni rozžiari oči nejednému lyžiarovi! V západných Alpách, najmä potom vo Francúzsku, možno očakávať od soboty silné sneženie. Na mnohých miestach by malo napadnúť viac ako meter snehu. Snehové zrážky idú ruku v ruke s poklesom teplôt - studený front postupujúci od severu zasiahne aj severné a východné Alpy, tu možno v sobotu ráno očakávať v údoliach teploty bod bodom mrazu. Kým v Rakúsku by podobne ako na Slovensku malo na Štefana snežiť len mierne a cez víkend to zrejme lepšie nebude, v západných Alpách si Perinbaba periny riadne ponatriasa, a malo by jej to vydržať až do pondelka. V pondelok by potom snehová nádielka mala potešiť aj Alpy východné; koľko však napadne, to je zatiaľ otázne. Niektoré meteorologické modely uvádzajú na pondelok a utorok sneženie aj v nížinách, a to rovnako na severnej aj na južnej strane Álp. Studený front by sa mal v Alpách držať najmenej do polovice budúceho týždňa, čiže sa dá predpokladať, že nové zásoby prírodného snehu spolu s možnosťou vyrábať sneh technický umožní takmer všetkým alpským strediskám spustiť prevádzku naplno a dožičiť tak lyžiarom prežiť si konečne svoj zimný sen.

 

Galéria

Na šancu prežiť si svoj zimný sen čakajú tisícky lyžiarov v celej Európe. - © Team Vaude
Madonna di Campiglio
Lyžovačka v Jasnej - december 2014 - © Juraj Meško
Folgarida - Marilleva 23.12.2014

Zobraziť všetko

Reklama

Reklama

Reklama