Slovak
Ďalšia slnečná lyžovačka v Jasnej - sobota 13.12.2014

Ďalšia slnečná lyžovačka v Jasnej - sobota 13.12.2014

Copyright: TMR, a.s.

Vďaka nízkym teplotám a rozsiahlemu zasnežovaniu mohlo konečne veľa lyžiarskych stredísk v Alpách, ale aj zopár na Slovensku oznámiť začiatok sezóny. Cez víkend si tak zalyžujete napríklad v rakúskom Saalbach-Hinterglemme, Hochzillertall, Wilder Kaiser Brixental, Zauchensee či v Silvretta Montafon, zo slovenských potom premiérovo na Donovaloch, na Veľkej Rači či v Drienici. Tam všade už budú v prevádzke vleky a upravené zjazdovky. Žiadne veľké snehové zrážky sa však ani v našom regióne, ani v Alpách v posledných dňoch nekonali, Perinbaba teraz vyčíňa skôr v severnejších končinách, napríklad v Nórsku. Všetky informácie o snehu za posledný týždeň, o ďalších otvorených strediskách aj o vyhliadkach na dni nasledujúce sa dočítate v našich pravidelných snehových správach.


Slovensko

V posledných dňoch sa počasie umúdrilo aspoň natoľko, aby lyžiarske strediská mohli znovu spustiť snežná delá a snežné sprchy, po teplejšom začiatku týždňa to teda bola vítaná zmena. Vďaka vytrvalému zasnežovaniu sa tak podarilo pripraviť podmienky na otvorenie napríklad na Donovaloch, kde sa bude od soboty lyžovať na zjazdovkách pri Lomenej pome a pri vleku P2 za 10 EUR na deň, ako aj v Drienici, kde budú premávať zatiaľ iba vo víkendovej prevádzke za polovičnú cenu krátke vleky Eskymo a Baby. Na Kysuciach tento víkend spúšťajú sedačku v Dedovke (stredisko Snowparadise Veľká Rača Oščadnica), vysnežená je zjazdovka Košariská I. Aj toto stredisko zatiaľ ide iba do víkendovej prevádzky.

Počasie sa škaredo pohralo so situáciou v Bachledovej doline, kde na tento víkend plánovali Slávnostné otvorenie sezóny aj s verejnými pretekmi, no vzhľadom na to, že sa im kvôli prechodnému otepleniu nepodarilo dostatočne nasnežiť zjazdovky a Perinbaba im ani trošku nepomohla, celá otváračka bola dnes odvolaná a presunutá na neskorší termín. Viac informácií o zrušenom Openingu nájdete TU.

Inline dráha na Skalke - večerná úprava (8.12.2014)  - © facebook.com/pages/Biela-stopa/

Inline dráha na Skalke - večerná úprava (8.12.2014)

Copyright: facebook.com/pages/Biela-stopa/

Od minulého víkendu sú otvorené tatranské strediská Jasná v Nízkych Tatrách, Tatranská Lomnica a Štrbské Pleso vo Vysokých Tatrách - všetky menované strediská sú otvorené denne a ponúkajú upravené trate najmä vo vyššie položených častiach. V Jasnej sa zajtra lyžuje iba za 5 EUR na deň, to v prípade, že si skipas kúpite v pokladni na južnej strane Chopku. Viac o tejto akcii čítajte TU.  K vyššie menovaným treba pridať ešte Roháče a východoslovenskú Litmanovú, tieto strediská takisto privítali prvých lyžiarov minulý víkend, avšak fungujú zatiaľ iba vo víkendovom režime.

Kompletné snehové správy: Slovensko

Snehová predpoveď: Slovensko

Kde sa už lyžuje: Slovensko


Rakúsko

Trochu nového snehu v Rakúsku napadlo len v noci na štvrtok. Kaunertal hlásil 9 cm, Kitzbühel 5 cm a Dachstein West 5 cm. Zatiaľ teda ani v Rakúsku žiadne masy nového snehu... Najvyššia snehová pokrývka leží na ľadovci Mölltal - 250 cm, nasleduje obľúbený Hintertux s 195 cm. Tam je v súčasnej dobe zjazdných 14 z 18 zjazdoviek. Včera, 10.12., spustilo dva vleky prvé lyžiarske stredisko vo Vorarlbersku, Silvretta Montafon, na zjazdovkách tu leží 40 cm snehu. Dnes, 11.12. sa rozbehli prvé štyri vleky aj v Obertauern. Aj tam leží 40 cm snehu.

V piatok 12.12. otvára sezónu Zauchensee, spočiatku budú v prevádzke len zjazdovky v hornej časti areálu. S veľkým nasadením sa pracuje aj na sprevádzkovaní nižších partií strediska. Čiastočná prevádzka začína v piatok aj v strediskách Lech, Saalbach-Hinterglemm a v St. Anton am Arlberg. O deň neskôr sa pridáva Kleinwalsertal a Oberstdorf a bežnú sezónu spúšťa tiež Wilder Kaiser-Brixental.

 

Kompletné snehové správy: Rakúsko

Snehová predpoveď: Rakúsko

Kde sa už lyžuje: Rakúsko

 

Taliansko

Talianske strediska sa v posledných 72 hodinách dočkali sneženia, v niektorých miestach išlo dokonca o pol metra čerstvého snehu. Túto hodnotu hlásil napríklad areál Prato Nevoso - Mondole ski (50 cm), v Limone Piemonte napadlo 40 cm, vo Folgarida - Marilleva 35 cm a v Madonna di Campiglio 25 cm. V Livigne sa momentálne lyžuje na 49 zjazdovkách všetkých obtiažností, na vrchole leží 125 cm snehu. Alagna Valsesia (Monterosa Ski) s 200 cm stvrdnutého snehu ponúka lyžiarsky zážitok na 4 upravených zjazdovkách a Val Senales s 260 cm prašanu pripravilo 13 zjazdoviek, obsluhovaných 10 vlekmi. Ďalšie strediská ponúkajú aspoň čiastočnú prevádzku, napr. Adamello Ski, Madonna di Campiglio, Alta Pusteria, Cervinia, Bormio a strediská regiónu Dolomiti Superski.

Kompletné snehové správy: Taliansko

Snehová predpoveď: Taliansko

Kde sa už lyžuje: Taliansko

Madonna di Campiglio  - © Funivie Campiglio

Madonna di Campiglio

Copyright: Funivie Campiglio
 

Švajčiarsko

Tiež vo Švajčiarsku márne čakali prívaly čerstvého snehu. Nahlásené boli len 4 centimetre z Aletsch Areny z 10. decembra a z Andermatt-Sedrun len 2 centimetre. Výška snehu sa tým pádom vo švajčiarskych areáloch nemení, vedie Andermatt-Sedrun s 290 cm a nasleduje Saas Fee s 210 cm a 45 km otvorených zjazdoviek. Viac ako meter snehu ponúka ešte aj Engelberg-Titlis, Laax a Corvatsch. Na sobotu je ohlásený štart sezóny v Jungfrau Ski Region, v Crans Montana, v Adelboden a z lyžiarskeho dvoj-areálu Arosa-Lenzerheide by mala byť od soboty v prevádzke časť Arosa.

Kompletné snehové správy: Švajčiarsko

Snehová predpoveď: Švajčiarsko

Kde sa už lyžuje: Švajčiarsko

 

Francúzsko

Vo Francúzsku snežilo z alpských krajín tento týždeň asi najviac, a to konkrétne v Pyrenejach, niečo málo napadlo aj vyššie na severe. Saint Martin de Belleville, stredisko spadajúce do Les 3 Vallées, ohlásilo 6.12. i 9.12. tesne pod pol metra čerstvého snehu, takže s peknými 95 centimetrami prašanu je francúzskym rekordmanom. Z Cauterets v Pyrenejach bolo hlásených 60 cm čerstvého snehu, z Font-Romeu 50cm, z Peyragudes az ASCO Pailhères 40cm.

Nasledujúce veľké lyžiarske strediská začínajú dnes alebo v ďalších dňoch: Avoriaz (12.12.), La Plagne (13.12., 9 zjazdoviek), Les Arcs (13.12.), Menuires / Saint Martin de Belleville (13.12.), Val Thorens (95% vlekov v prevádzke), Valloire (13.12), Villard-de-Lans (13.12. / 14.12.), Isola 2000 ( funguje), Risoul (13.12., 4 vleky v prevádzke), Serre Chevalier (13.12., 70% vlekov v prevádzke), Vars (13.12., cca 50% zjazdných zjazdoviek). Pyrenejské strediská zväčša otvárajú tiež tento víkend, 12. a 13. decembra.

Kompletné snehové správy: Francúzsko

Snehová predpoveď: Francúzsko

Kde sa už lyžuje: Francúzsko

 

FOTOGALÉRIA ONTHESNOW


Čerstvé zábery z Álp 10.12.2014

 

Myrkdalen - viac ako meter čerstvého snehu v Nórsku  - © Myrkdalen

Myrkdalen - viac ako meter čerstvého snehu v Nórsku

Copyright: Myrkdalen

Výhľad na ďalšie dni

Nórsko si bohato užíva čerstvý sneh, ako to však bude so snehom bližšie k nám? V piatok meteorológovia očakávajú v Alpách suché a zväčša slnečné počasie. V sobotu sa objaví najprv v západných Alpách a neskoro popoludní aj vo východných Alpách dážď, od nadmorskej výšky 1500 metrov potom dážď so snehom. Od nedele bude cez západné Rakúsko prechádzať široký studený front, ktorý by mal priniesť trochu snehu. Skutočná zima by potom mohla prísť v polovici budúceho týždňa, aspoň snehové predpovede sľubujú v stredu a vo štvrtok väčšie zrážky.

Na Slovensku by sa teploty výrazne meniť nemali, na horách by sme sa mali každý deň dočkať snehových zrážok, nie však príliš výdatných. Z piatka na sobotu a ešte aj v sobotu sa očakáva silnejší vietor, čo môže ovplyvniť aj prevádzku lanoviek v otvorených lyžiarskych strediskách. Na začiatku budúceho týždňa by sa malo mierne ochladiť a v utorok a stredu by malo snehových zrážok na horách pribúdať.

Galéria

Ďalšia slnečná lyžovačka v Jasnej - sobota 13.12.2014 - © TMR, a.s.
PARK SNOW Donovaly, čerstvý sneh 12.12.2014 - © PARK SNOW Donovaly
Štrbské Pleso, 12.12.2014
Valtellina - © Valtellina Turismo

Zobraziť všetko

 

Reklama

Reklama

Reklama