Ski and snowboard enthusiasts from around the world:

We have been proud to provide you with free access to snow reports, resort guides and more, and we are beyond grateful for your readership and contributions to our community over the years.

Unfortunately given the changing media landscape, Mountain News Corporation has experienced financial declines in recent years. With additional economic challenges from the COVID-19 pandemic now facing our business, it is not financially viable to continue operating.

Mountain News Corporation and our OnTheSnow and Skiinfo websites will be shutting down. We will explore the possibility of selling, partnering, or contributing assets to another media outlet if there is an opportunity to allow for a consistent or enhanced online experience. For inquiries about Mountain News Corporation, please email Feedback_OTS@mountainnews.com.

We want to thank our loyal employees for their tireless work over the years to bring great information to all of you. We take comfort knowing that our collective passion for the sport of skiing and snowboarding will certainly live on.

We’ll see you on the mountain.


– Mountain News Corporation

Slovak
Ratráky v Jasnej rozhŕňajú nafúkaný technický sneh po zjazdovkách, prípravy na začiatok sezóny vrcholia!

Ratráky v Jasnej rozhŕňajú nafúkaný technický sneh po zjazdovkách, prípravy na začiatok sezóny vrcholia!

Copyright: TMR, a.s.

Vyzerá to, že tohtoročná zima spôsobí ťažké chvíľky viacerým prevádzkovateľom rakúskych stredísk. Mnohé alpské rezorty mali naplánovaný štart sezóny práve na nadchádzajúci víkend, no vzhľadom na to, že zjazdovky sú často ešte úplne zelené a po snehu ani pamiatky, musia termín začiatku lyžiarskej prevádzky posunúť na klimaticky vhodnejšie obdobie. Kde v Európe sa mohli v poslednom týždni radovať zo snehu, aká je aktuálna snehová situácia a aké sú vyhliadky na ďalšie dni, to sa dočítate v našom pravidelnom týždennom súhrne snehových správ z 4.12.2014!


Slovensko

Po sklamaných očakávaniach minuloročnej zimy sa viacero hlavných slovenských stredísk rozhodlo nečakať na ťažko predvídateľnú zásobu čerstvého prírodného snehu a zapojili do tvrdej práce svoje snežné mechanizmy. Len čo teploty klesli k nule a pod nulu, spustili slovenské lyžiarske strediská snežné tyče, sprchy aj delá, aby vyrábali technický sneh a pripravili tak lyžiarom dobré východiskové podmienky na začiatok tohtoročnej lyžiarskej sezóny.

Vďaka tomu si už tento víkend môžu lyžiari užiť lyžovačku v najväčších tatranských strediskách, hoci je to oproti tradičnému poslednému novembrovému víkendu o celý týždeň neskôr. Už v piatok sa začína lyžovať v Jasnej v Nízkych Tatrách a rovnako aj na Roháčoch v západných Tatrách. Sobota bude otváracím dňom pre najvyššie položené slovenské stredisko v Tatranskej Lomnici a pre Štrbské Pleso. Ešte sa poďme vrátiť na Chopok: slávnostný Winter Music Opening v Jasnej prebehne s celou parádou takisto v sobotu 6.12., tentoraz v štýle James Bond Edition a zaskákať si pritom môžete aj s Robertom Burianom :-) Ďalšie slovenské strediská plánujú začať sezónu o týždeň neskôr: Slávnostný štart sezóny na sobotu 13.12. ohlásila napr. Ski Bachledova - Jezersko, kde je tohtoročnou novinkou možnosť lyžovačky na jeden skipas až v troch rôznych dolinách (Bachledova, Jezersko, Frankova). Viac sa dočítate TU.

Aktualizácia 5.12.2014

Víkendový štart prevádzky ohlásila aj spišská Litmanová! V sobotu aj v nedeľu si tam zalyžujete medzi 9 - 13 hod. Stredisko udáva veľmi dobré snehové podmienky a 30 cm snehu. Cena za 2-hodinový lístok je 5 €.

Lyžiarske stredisko Roháče - Spálená otvára zimnú sezónu 2014/15 v piatok 6.decembra!  - © facebook.com/rohacespalena

Lyžiarske stredisko Roháče - Spálená otvára zimnú sezónu 2014/15 v piatok 6.decembra!

Copyright: facebook.com/rohacespalena

Dobré správy pre milovníkov bežeckého lyžovania prichádzajú z Kremnických vrchov: Na Skalke je už teraz pripravená klasická bežecká trať v dĺžke 5 kilometrov, osvetlená inline dráha aj štadión.

Výhľad počasia na následujúce dni vyzerá pre lyžiarske strediská celkom priaznivo. Po celý víkend sa očakávajú zrážky, na horách snehové, teploty na horách by teda nemali stúpať nad nulu, snehová línia by sa mala pohybovať okolo 1500 metrov a podobný ráz počasia by mal pokračovať ešte aj na začiatku budúceho týždňa. Napriek tomu sa masívnejšie snehové zrážky zatiaľ neočakávajú. 

»»» Snehové správy zo slovenských lyžiarskych stredísk

»»» Snehová predpoveď pre slovenské lyžiarske strediská

»»» Otvorené slovenské lyžiarske strediská

Video

 

Česká republika

Podobne ako slovenskí vlekári sa k biednej snehovej situácii postavili aj ich českí kolegovia. Nenechávajú nič na náhodu a akonáhle sa naskytla príležitosť a dovolili to klimatické podmienky, zasnežujú a zasnežujú! Prvé české zjazdovky boli otvorené dokonca už minulý víkend. V sobotu 29.11. spustili vlek v Krušných horách na Božom Dare v areáli Novako, v nedeľu pribudla upravená zjazdovka Anjel v krkonošskom rezorte Černá hora - Janske Lázne. Včera, teda v stredu sa pridalo aj stredisko Hrubá Voda v Jeseníkoch a počas zajtrajška a víkendu by postupne malo byť otvorených 8 českých lyžiarskych stredísk (vrátane Špindlerovho Mlyna, Klínovca, Pece pod Snežkou, Brannej a Malej Úpy).

Pec pod Sněžkou: Zjazdovka Javor (4.12.2014)  - © facebook.com/SkiResortCernaHoraPec

Pec pod Sněžkou: Zjazdovka Javor (4.12.2014)

Copyright: facebook.com/SkiResortCernaHoraPec

»»» Snehové správy z českých lyžiarskych stredísk

»»» Snehová predpoveď pre české lyžiarske strediská

»»» Otvorené české lyžiarske strediská


Rakúsko

V Rakúsku je situácia, pokiaľ ide o prírodný sneh, o niečo lepšia ako u nás. Len musíte byť na správnych miestach a dostatočne vysoko. Práve dnes, teda vo štvrtok, nahlásili 20 cm čerstvého snehu z Mölltalerského ľadovca, kde teraz leží 250 cm snehu a v prevádzke je 7 zjazdoviek. 35 cm nového snehu bolo hlásených z Nassfeldu v Korutánsku, kde by mali začať sezónu v priebehu najbližších niekoľkých dní. Čerstvý sneh hlásili tiež z Pitztalu (14 cm), z Obertauern (10 cm) a z Großglockner-Heiligenblut (10cm). V Ischgli pripadlo len 5 centimetrov a snehová pokrývka tu dosahuje iba 40 cm!

V SkiWelte Wilder Kaiser Brixental to na zimu nevyzerá!(4.12.2014)  - © SkiWelt Wilder Kaiser

V SkiWelte Wilder Kaiser Brixental to na zimu nevyzerá!(4.12.2014)

Copyright: SkiWelt Wilder Kaiser

V stredných nadmorských výškach a na severnom okraji Álp to naozaj nevyzerá ružovo a niektoré strediská už posunuli termín začiatku sezóny o jeden týždeň. Wilder Kaiser Brixental tak momentálne predpokladá spustenie prevádzky až od 11. decembra, ak sa počasie neumúdri. Takisto aj ďalšie lyžiarske strediská museli štart odložiť, medzi inými napr. Ramsau am Dachstein, Patscherkofel či Damüls. Radostnejší je to v regióne Schladming-Dachstein, kde mohli prvé vleky spustiť do prevádzky už minulý víkend. Na Reiteralmu začínajú v piatok 5.12. s dennou prevádzkou a v sobotu sa spúšťajú vleky aj v Planai, aj keď spočiatku budú fungovať len pre pešiu turistiku bez lyží. Od nedeľného poludnia by potom mali byť svahy na Märchenwiese prístupné na lyžiach a snowboardoch.

»»» Snehové správy z rakúskych lyžiarskych stredísk

»»» Snehová predpoveď pre rakúske lyžiarske strediská

»»» Otvorené rakúske lyžiarske strediská

 

Švajčiarsko

Situácia so snehom vo Švajčiarsku tiež nie je najlepšia, v tomto regióne tento týždeň pribudlo ešte menej nového snehu ako v Rakúsku. Dnes, vo štvrtok, bolo hlásených len 5 cm prašanu zo Samnaunu a 2 cm z Engadin - St. Moritz. S najväčšou snehovou pokrývkou sa môže pochváliť Skiarena Andermatt-Sedrun, kde leží 280 cm snehu, v prevádzke sú 4 vleky z 11 a upravených 22 km zjazdoviek. Aj v Saas Fee leží viac ako dva metre snehu, presne 210 cm na vrchole (30 km upravených zjazdoviek a 5 funkčných vlekov). V Laaxe, ktorý už je tiež otvorený v bežnej prevádzke, leží 125 cm snehu. Vo Švajčiarsku je momentálne otvorených dovedna 17 lyžiarskych stredísk.

 

Taliansko

Radostnejší pohľad ponúkajú talianske strediská. Areály ako Livigno, Bormio a Madonna di Campiglio mohli vďaka čerstvému snehu spustiť aspon niekoľko vlekov. 20 cm čerstvého snehu hlásili v pondelok z Adamello Ski aj z Madonny di Campiglio a v noci na utorok napadlo ešte ďalších 35 cm v Cortine d'Ampezzo a 20 cm v Prali. Najviac snehu aktuálne hlásia z Adamello Ski, kde uvádzajú 300 cm na vrchole, a rovnako aj v San Domenico di Varzi, 260 cm potom hlási Macugnaga a Val Senales.

V Livignu panujú dobré lyžiarske podmienky, stredisko uvádza výšku snehu od 30 do 110 cm, 50 km zjazdných svahov (na 33 upravených zjazdovkách), obsluhovaných 11 vlekmi. Upravených je takisto 15 km bežeckých stôp. V Bormiu sú zatiaľ v prevádzke len dve červené zjazdovky v dĺžke 5 kilometrov a na vrchole strediska sa udáva jeden meter snehu.

»»» Snehové správy z talianskych lyžiarskych stredísk

»»» Snehová predpoveď pre talianske lyžiarske strediská

»»» Otvorené talianske lyžiarske strediská


Francúzsko

Vo Francúzsku to na mnohých miestach vyzerá podobne tristne ako v severovýchodných Alpách. V prevádzke sú momentálne len štyri lyžiarske strediská, a ešte aj v nich premáva len zopár vlekov: Les 2 Alpes, Tignes, Val d'Isere a Val Thorens. Keďže ani francúzske rezorty sa čerstvého snehu v poslednom týždni nedočkali, musia mnohé z nich prekladať začiatok sezóny na neskorší termín.

Celých 17 km dlhá zjazdovka, ktorá vedie z Dôme de la Lauze vo francúzskom stredisku Les 2 Alpes. To je absolútna jednotka medzi všetkými upravovanými trasami na celom svete.  - © Les 2 Alpes

Celých 17 km dlhá zjazdovka, ktorá vedie z Dôme de la Lauze vo francúzskom stredisku Les 2 Alpes. To je absolútna jednotka medzi všetkými upravovanými trasami na celom svete.

Copyright: Les 2 Alpes
 


Výhľad na ďalšie dni: Sneh do Álp príde - otázka je, kedy a kam?!

Podľa predpovede počasia by až do soboty vrátane nemali v severných Alpách od snehovej línie cca 1500 metrov spadnúť žiadne zrážky. V juhozápadných Alpách sa pre zmenu do soboty očakáva do 20 cm čerstvého snehu. Ani toto však rozhodne nie je tá pravá zima. V sobotu by malo dôjsť k zmene a sever Álp by sa potom mal dočkať zrážok. V Tirolsku, v centrálnom Švajčiarsku a v predhorí severných Álp by malo snežiť dokonca aj v dolinách (500 až 900 m.n.m.). Začiatok budúceho týždňa bude chladnejší, kde a koľko snehu napadne, však zatiaľ nemožno predpovedať. Momentálne to však ani v Alpách nevyzerá na žiadne veľké zázraky. Väčšina alpských lyžiarskych stredísk si tak bude musieť na silnejšie snehové zrážky počkať minimálne do polovice budúceho týždňa.

»»» Kde vo svete v posledných 7 dňoch snežilo najviac?

»»» Kde v Európe by malo v ďalších 3 dňoch snežiť?

 

Galéria

Ratráky v Jasnej rozhŕňajú nafúkaný technický sneh po zjazdovkách, prípravy na začiatok sezóny vrcholia! - © TMR, a.s.
Ski park Kubínska hoľa (30.11.2014) - © Michal Hečko
V Tatranskej Lomnici finišujú s úpravami zjazdoviek pred sobotňajšou otváračkou sezóny 2014/15 - © facebook.com/VysokeTatryHoryZazitkov
Tatranská Lomnica

Zobraziť všetko

 

Reklama

Reklama

Reklama

Ski and snowboard enthusiasts from around the world:

We have been proud to provide you with free access to snow reports, resort guides and more, and we are beyond grateful for your readership and contributions to our community over the years.

Unfortunately given the changing media landscape, Mountain News Corporation has experienced financial declines in recent years. With additional economic challenges from the COVID-19 pandemic now facing our business, it is not financially viable to continue operating.

Mountain News Corporation and our OnTheSnow and Skiinfo websites will be shutting down. We will explore the possibility of selling, partnering, or contributing assets to another media outlet if there is an opportunity to allow for a consistent or enhanced online experience. For inquiries about Mountain News Corporation, please email Feedback_OTS@mountainnews.com.

We want to thank our loyal employees for their tireless work over the years to bring great information to all of you. We take comfort knowing that our collective passion for the sport of skiing and snowboarding will certainly live on.

We’ll see you on the mountain.


– Mountain News Corporation