Slovak

Snehové správy: Nedostatok snehu v severných Alpách vzbudzuje obavy, slovenské strediská zasnežujú

Vysoké Tatry, Tatranská Lomnica 26.11.2014

Vysoké Tatry, Tatranská Lomnica 26.11.2014

Copyright: http://www.vt.sk

Ako to vyzeralo so snehom v posledných dňoch, aký je výhľad na dni nasledujúce, ktoré strediská začínajú sezónu, kde sa očakáva najväčšie sneženie... Všetky odpovede nájdete v našom pravidelnom týždennom súhrne snehových správ.


Slovensko

Keď sme sa snehu nedočkali na Sv. Martina, potešila slovenské hory aspoň Sv. Katarína! A to nielen samotným snehovým popraškom, ale najmä nástupom teplôt, ktoré umožnili vyššie položeným strediskám začať s technickým zasnežovaním, aby tak svojpomocne napomohli meškajúcej zime so snehovou pokrývkou. Ako prvé sa spustili snežné tyče na Chopku, v Jasnej sa zasnežuje už od minulého piatku. V piatok večer začali zasnežovať aj vyššie položené zjazdovky v Tatranskej Lomnici a neskôr aj na Štrbskom Plese. (Písali sme TU). Dnes, teda v štvrtok 27.11. spustili snežné delá aj na Donovaloch.

Aktualizácia 28.11.2014

O tom, že začali zasnežovať, informovali už aj ďalšie strediská. Ešte vo štvrtok spustili snežné delá na Martinkách, na Veľkej Rači v Snowparadise Oščadnica aj na Krahuliach. Dnes, teda v piatok 28.11. sa do zoznamu rezortov so snežnými delami v prevádzke zaradila aj Kubínska hoľa! 

►►► FOTOGALÉRIA: SV. KATARÍNA PRINIESLA SNEH NA SLOVENSKÉ HORY ◄◄◄

Snowparadise Veľká Rača Oščadnica, 25.11.2014

Snowparadise Veľká Rača Oščadnica, 25.11.2014

 

Podľa momentálnych predpovedí by sa teploty ani charakter počasia v ďalších niekoľkých dňoch príliš meniť nemali, v utorok a stredu by sme sa dokonca mali dočkať vo vyšších polohách aj snehových prehánok, čo by znamenalo, že strediská budú môcť nerušene pokračovať v technickom zasnežovaní bez obáv, že ich o pracne vyrobený sneh pripraví odmäk.

Všetky väčšie strediská už avízovali, že vleky spustia, akonáhle bude na zjazdovkách dostatočná vrstva snehu. Nateraz to teda vyzerá tak, že pôjde skôr o sneh technický...  :(

Copyright: http://www.facebook.com/skikouty

 

Rakúsko

Ako bolo predpovedané, v posledných niekoľkých dňoch v Rakúsku nesnežilo, takže môžeme rovno prejsť na inú tému: Začiatok sezóny. Víkend bude veľmi rušný, aspoň pre Ischgl, kde sa uskutoční legendárny koncert Top of the Mountain. Lyžiarsky areál je oficiálne otvorený oddnes (27.11.) Aj keď tu leží len 40 cm snehu, perfektne upravených je krásnych 72 kilometrov zjazdoviek. Špeciálnym hosťom otváracieho koncertu bude tento rok James Blunt - koncertovať bude v Ischgli v sobotu 29.11. Veľký štart sezóny čaká aj lyžiarov v Obertauern, kde návštevníkov poteší rakúsky spevák Andreas Gabalier, špecialista na ľudovky. Stredisko v Obertauern zatiaľ nie je pre lyžiarov otvorené, dúfajme však, že sa to čoskoro zmení a prvé vleky sa rozbehnú.

Vzhľadom na všeobecne zlé snehové podmienky boli niektoré strediská nútené o čosi posunúť začiatok sezóny, avšak napríklad Kühtai začína v piatok, aj keď v obmedzenej prevádzke. Ďalšie rezorty sa otvoria len vtedy, ak nastanú priaznivé snehové podmienky, tak to deklarovali napr. Dachstein West, Reiteralm, Saalbach Hinterglemm Leogang alebo Hochfügen. Veľa rakúskych stredísk ale určite otvorí počas mikulášskeho víkendu 5.-6.decembra, ak im počasie zahrá do kariet... Pokiaľ ide o najväčšiu snehovú pokrývku, za Rakúsko vedie ľadovec Mölltal s 250 cm, nasledovaný Hintertuxom so 185 cm a Söldenom sa 170 cm snehu.

Fantastické zjazdovky v Ischgli, kde sa 27.11. začala nová lyžiarska sezóna  - © Ischgl

Fantastické zjazdovky v Ischgli, kde sa 27.11. začala nová lyžiarska sezóna

Copyright: Ischgl


Švajčiarsko

Ani vo Švajčiarsku v ostatnom týždni nezaznamenali žiadne snehové prírastky a s výškou snehu vedie Saas Fee - 222 cm. Z Zermattu hlásia 155 cm na vrchole a 110 kilometrov upravených zjazdoviek. V Laaxe spúšťajú vleky zatiaľ len vo víkendovom režime, rovnako ako v Skiarene Andermatt-Sedrun. Dnes, teda vo štvrtok 27.11. začala sezóna v Samnaune - čo je logické, veď Samnaun je priamo prepojený s Ischglom, vychýrený Top of the Mountain teda prebieha aj na švajčiarskej strane. V Samnaune leží 40 cm snehu. Vo Švajčiarsku sú otvorené ešte lyžiarske areály v St. Moritz, Diavolezza, Corvatsch a Corviglia. V Davose môžete brázdiť niektorú zo šiestich otvorených zjazdoviek už nejaký ten piatok, hlásených je aktuálne 70 cm snehu. A čoskoro sa dočkajú aj priaznivci lyžiarskych areálov vo Verbier a Veysonnaz.


Francúzsko

Niektoré francúzske strediská spustili aspoň víkendovú prevádzku už minulý víkend. Nového snehu sa väčšina areálov tento týždeň tiež nedočkala, iba v noci na štvrtok napadlo v Tignes a Praloup po piatich centimetroch prašanu. V súčasnej dobe fungujú v riadnej zimnej prevádzke len Tignes, Val Thorens a Montgenevre, no žiadny z týchto rezortov nemôže ponúknuť výborné snehové podmienky. Najviac snehu z menovaných leží vo Val Thorens - 90 cm. Nadchádzajúci víkend by mal priniesť oveľa vyšší počet otvorených stredísk (mj. Serre Chevalier, Les2Alpes alebo Orelle), avšak veľa stredísk, najmä v severných Alpách, sa stále potýka s nedostatkom snehu. Na čele pomyselného rebríčka stredísk s najvyššou snehovou pokrývkou sa usadil areál v Serre Chevalier sa 145 cm.


Taliansko

Talianske strediská v posledných dňoch takisto nehlásili žiadne sneženie. Sedem stredísk je už čiastočne otvorených, napr. Solda, Aprica, Val Senales a Cervinia, počas nadchádzajúceho víkendu by sa malo pridať množstvo ďalších, vrátane Cortiny, Bormia Cavalese. Najviac snehu hlásia v súčasnej dobe z Adamello Ski - až do 300 cm, ďalej z Val Senales (250 cm) a Madesima (230 cm).

Madonna di Campiglio 22.11.2014  - © Funivie Campiglio

Madonna di Campiglio 22.11.2014

Copyright: Funivie Campiglio


Exkurs: USA a Nórsko

Kým v Alpách v posledných dňoch nebolo po snehu pomaly ani chýru, americké a nórske lyžiarske strediská sa mohli tešiť snáď zo všetkých druhov prašanu! Veľa nového snehu hlásili z Jackson Hole (Wyoming), ako aj z Crested Butte Mountain Resort, a snehové prírastky hlásili aj viaceré strediská v štáte Colorado. V Nórsku bolo v tomto týždni hlásených viac než 30 centimetrov prašanu v niekoľkých otvorených lyžiarskych strediskách, napr. v Kvitfjell, Valdres, Bjorli či Rauland. Práve do Kvitfjellu sa vybrali vyskúšať čerstvú snehovú nádielku naši kolegovci z nórskej redakcie, pozrite si video pod článkom.

Kvitfjell  - © Eirik Aspaas

Kvitfjell

Copyright: Eirik Aspaas
 

 

Snehová predpoveď a výhľad počasia na ďalšie dni

V ďalších dňoch sa po pomerne pokojnom období Alpy dočkajú opäť snehových zrážok. Rovnako ako v minulej sezóne a pri poslednom väčšom snežení sa aj teraz zrážkový potenciál hromadí najmä v juhozápadnej časti Álp. Snehové zrážky, aj keď nie príliš produktívne, sa očakávajú najmä v regióne južného Wallisu, teda v Zermatte na švajčiarskej strane a v Cervinii na strane talianskej. Snehová línia sa nachádza vo výškovej hranici 2000-2500 m. Snehové zrážky sú predpovedané aj pre Francúzsko, najmä pre Pyreneje, ale tiež pre západné Alpy - v strediskách medzi Monte Viso a Gran Paradiso by malo napadnúť až do 30 cm čerstvého snehu.

V súčasnej dobe sa nádeje na prívaly čerstvého snehu teda nerysujú nielen pre slovenské hory, ale ani pre lyžiarske strediská v Tirolsku, Štajersku, Hornom a Dolnom Rakúsku či v Salzbursku. Ak napadne, tak len zopár centimetrov. Zima sa pohráva s našou trpezlivosťou...

 

»»» Snehové správy z celej Európy nájdete tu: http://www.onthesnow.cz/snehove-zpravodajstvi.html

»»» Prehľad sneženia za ostatních 7 dní nájdete tu: http://www.onthesnow.sk/sneh-ostatnych-7-dni.html

 

 

Video

  

Galéria

Vysoké Tatry, Tatranská Lomnica 26.11.2014
Fantastické zjazdovky v Ischgli - © Ischgl
Skalnaté pleso, Tatranská Lomnica
Vrátna FreeTime Zone, 26.11.2014

Zobraziť všetko

Reklama

Reklama

Reklama