Slovak

Testovali sme: Lavínový ruksak Ortovox Base 20

10. júl 2014 | OnTheSnow/Skiinfo

Batoh Ortovox Base 20 ABS

Batoh Ortovox Base 20 ABS

Copyright: Skiinfo

Niet pochýb, že v oblasti výstroja na lyžiarske výpravy (Ski-Tour) a na horské túry všeobecne patrí nemecká firma Ortovox k absolútnym bezpečnostným expertom. Lavínové majáky, sondy, lopaty, ruksaky ako aj oblečenie patrí do sortimentu Ortovoxu. Po minulej sezóne predstavili prvýkrát tiež lavínové airbagy a pre sezónu 2014/15 sa ponuka rozširuje okrem iného o lavínový ruksak Ortovox Base 20. Kompaktný základný model sme pre vás vopred otestovali a zaujímalo nás: Je možné, aby tento dôležitý bezpečnostný prvok výstroja bol aj pohodlný a praktický?

 

Popis výrobcu

Po minuloročnom úspešnom vstupe na trh s airbagmi rozširuje Ortovox svoj rad o model BASE 20 ABS. Kompaktný, ľahký a so širokou škálou možností využitia, to je základný model s objemom 20 litrov. Vôbec prvá odopínacia jednotka M.A.S.S. ABS (Modular Airbag Safety System) je unikátnou súčasťou všetkých lavínových airbagov Ortovox. Celý systém môže byť veľmi ľahko odpojený v závislosti na prevládajúcich podmienkach, čo umožňuje množstvo využití. Maximálnu flexibilitu poskytuje tiež odopínanie a pripínanie Trigger rukoväte. Rukoväť je výškovo nastaviteľná, je možné nastaviť jej uhol aj stranu umiestnenia v ramennom popruhu (vľavo/vpravo).

Model BASE má štíhlu siluetu a ergonomický tvar a bol navrhnutý špeciálne pre freeridové výlety a dlhé výpravy pri Ski-Tour. Pre zabezpečenie maximálnej ochrany môžu byť integrované TÜV-certifikované chrániče. Štandardný model BASE 20 ABS je veľmi veľkoryso vybavený: X-SKIFIX systém pre flexibilné umiestnenie lyží (diagonálne alebo do kríža), snowboardu či snežníc, uzamykateľných pomocou masívnych hliníkových praciek; bezpečnostný hrudný popruh so signalizačnou píšťalkou, pútka na cepíny a mačky, možnosť upevnenia prilby, regulácia zaťaženia pása, sieťované vrecko na zips pre uloženie systému ABS s vývodom na Trigger rukoväť do ramenného popruhu, vystužený bedrový pás s vreckom na zips a s pútkami na náradie, Vent O Flex chrbticový systém s air systémom, ergonomicky tvarované nastaviteľné ramenné popruhy, vodo-odpudivé zipsy na všetkých vreckách. Model BASE je dostupný v dvoch farbách a tiež ako anatomicky UPRAVENÁ DÁMSKA VERZIA s objemom 18 litrov.

 

Názor redakcie OnTheSnow/Skiinfo

Ortovox Base 20 má s kompletným príslušenstvom hmotnosť 3310 gramov, bez plynovej kartuše 2726 gramov a bez vstavaného systému ABS 1309 gramov - v porovnaní s produktami ostatných výrobcov to nie je nijako extrémne ľahký kúsok, no v porovnaní s väčšími modelmi je to samozrejme výrazný pokrok. Špeciálne pre freeriderov a milovníkov lyžiarskych túr (Ski-Tour) je tento model zaujímavý, lebo jeho celková hmotnosť v pomere k pohodliu a funkcionalitám je viac než prijateľná a navyše je Base 20 extrémne flexibilný: S ohľadom na aktuálne snehové a lavínové podmienky sa dá celý airbag-systém pomerne ľahko a rýchlo nainštalovať alebo odstrániť. Tento systém nazývajú u Ortovoxu "MASS" - Modular Airbag Safety System. Montáž a demontáž ABS jednotky vám možno zo začiatku zaberie pár minút, ale kto si postup osvojí, nepotrvá mu odpojenie či pripojenie jednotky viac ako niečo málo cez minútu.

Pri našej ceste do Alpbachtalu v apríli 2014 sme Base 20 dosť intenzívne nosili, a musíme konštatovať, že na nás urobil veľký dojem. Aj keď ruksak s vstavaným systémom ABS ponúka objem "len" 12,7 litra, je kompaktný a príjemne malý. Úložný priestor vedľa airbagu je samozrejme pomerne malý, nie však tak malý, ako sme čakali - integráciu systému ABS zvládol Ortovox naozaj dobre.

Do predného vrecka sa zmestí sonda aj malá lavínová lopatka. Vnútri hlavnej komory je veľa miesta trebárs na jedlo, ľahkú vetrovku alebo ďalšie oblečenie na prezlečenie. A skvelé je, že Base 20 pri pohybe vôbec neprekáža, necítili sme sa ním nijako obmedzovaní a ruksak vôbec nepôsobil rušivo.

Hoci v porovnaní s obyčajným ruksakom, ktorý neváži viac ako jeden a pol kila (často aj pod kilo), je Base 20 trochu ťažší, nosí sa napriek tomu veľmi pohodlne. Tesne prilieha, má veľmi široké a dobre polstrované ramenné popruhy. Chrbtová časť je vybavená šesťdielnym hrubým polstrovaním v miestach, kde sa batoh o chrbát opiera. Base 20 je pohodlný a chrbtici vďaka rozloženiu závesných bodov aj pri väčšej záťaži dosť uľaví, čo môže byť pri dlhom nosení na nezaplatenie.

Galéria

Batoh Ortovox Base 20 ABS - © Skiinfo
Lavínový ruksak Ortovox Base 20 - © Skiinfo
Vrecko na bedrovom páse lavínového ruksaku Ortovox Base 20 - © Skiinfo
V prípade lavínovej nehody dochádza k spusteniu airbagov na oboch stranách ruksaku. - © Skiinfo

Zobraziť všetko

Lavínový ruksak je pevný a stabilný, s príjemne mäkkým materiálom v miestach styku s telom. Má ergonomický dizajn. Ramenné popruhy sú, ako už sme povedali, príjemne široké. Polstrovaný bedrový pás je pomerne pevný, vybavený pevnou prackou a bezpečnostným zapínaním. Práve pri bezpečnostnom zapínaní sme narazili na jednu malú slabinu: Manipulácia s ním je s rukavicami dosť zlá, a dokonca aj bez rukavíc je trochu náročnejšie bezpečnostnú pracku ovládať. Naši testovací jazdci sa zhodli, že na tomto drobnom detaile by výrobcovia mohli ešte trochu popracovať. Na druhú stranu: v prípade lavínovej nehody musí bedrový pás zostať pripevnený, aby ruksak nestratil svoju správnu bezpečnostnú funkciu - určite tedy stojí za to venovať zložitejšiemu ovládaniu bezpečnostného uzáveru trochu toho času.

Okrem vysokého komfortu pri nosení a prekvapivo ľahkého ovládania systému airbagu (pre aktiváciu systému nemusíte robiť nič viac než naskrutkovať kartuš, zavrieť zips a pripojiť Trigger rukoväť) nás model Base 20 presvedčil svojimi užitočnými funkciami: Montážny systém X-SKIFIX pre upevnenie lyží funguje veľmi jednoducho a umožňuje prichytiť lyže diagonálne aj do kríža, vo vnútri predného vrecka je ďalšie zazipované vrecko zo sieťoviny, hlavná priehradka má dve úchytky pre upevnenie lopatky a ani tu nechýba ďalšie vrecko zo sieťoviny na zips, v hornej časti batohu je malé vrecuško na kľúče či iné drobné predmety (s vloženým M.A.S.S. je ale dosť maličké).

 

Záver

Bezpečnosť, komfort, ovládanie a využitie Base 20, to všetko nás presvedčilo. Objavili sme len pár vecí, ktoré mohli byť navrhnuté trochu inak, ale celkovo sa nedá tomuto modelu najmä kvôli integrácii M.A.S.S. a absolútne ľahkému použitiu tohto systému nič vytknúť. Jediná nevýhoda: Base 20 samozrejme nie je zadarmo. Od jesene 2014 sa objaví v obchodoch a odporúčaná maloobchodná cena bola výrobcom stanovená na 679 EUR. Ak už M.A.S.S. jednotku vlastníte, samotný ruksak Base 20 vás príde na 174,95 EUR.

Reklama

Výstroj

Reklama

Reklama