Pri našom jarnom výlete do Alpbachtalu sme okrem lyží a lyžiarskych okuliarov mali možnosť testovať tiež lyžiarky. Z noviniek pre sezónu 2014/15, ktoré boli predstavené na mníchovskom ISPO 2014, sme si vybrali dvojo lyžiarskych topánok: Atomic-Skischuhe Hawx 2.0 100 a Hawx 2.0 120. A testovali sme.

Popis výrobcu

Atomic Hawx 2.0 sú lyžiarske topánky určené pre nadšených športových lyžiarov, ktorí hľadajú výkonnú pevnú topánku, ale nechcú zľaviť z požiadaviek na pohodlie. Jej tuhá konštrukcia je doplnená i-Flex zónou novo umiestnenou na chodidle pre ešte prirodzenejší ohyb topánky, vďaka ktorému topánka poskytne ešte viac stability a kontroly nad lyžou. Pre váš individuálny spôsob jazdy je možné nastaviť náklon komína. Pre tepelný komfort vašej nohy je vnútorná topánka vybavená izoláciou 3M Thinsulate. Jej tvar je možné prispôsobiť teplom tvarovateľnou penou. Topánka je navyše vybavená pamäťovou penou Dynashape pre dokonalú a hlavne dlhšie trvajúci adaptáciu. Novo je topánka vybavená ešte aj systémom Memory Fit, ktorý umožňuje teplom sformovať aj skelet. Výsledkom je topánka, ktorá sa plne adaptuje vašim individuálnym potrebám a poskytne pevnú oporu aj pri agresívnej jazde.

Memory Fit
Obľúbený Hawx-Fit sa nezmenil, okrem toho je tu teraz ešte systém Memory Fit, nová a rýchla technológia pre tepelnú úpravu lyžiarskej topánky, ktorá nastavuje nové štandardy, pokiaľ ide o tvar, pohodlie a výkon. Vďaka Memory Fit a možnosti prispôsobiť skelet presne vašej nohe získate anatomicky perfektne sediace lyžiarky. Špičku možno roztiahnuť až o 6 mm, oblasť okolo členkov až o 10 mm.

Power Shift
Zvoľte si uhol, ktorý vám vyhovuje (13°, 15° alebo 17°) a korigujte Flex o desať bodov nahor alebo nadol. Pre kompletnú adaptáciu vašim individuálnym potrebám a skvelý lyžiarsky zážitok.

3M™ Thinsulate ™-IZOLÁCIA: Ľahká, celkom novo vyvinutá vnútorná topánka s izoláciou 3M ™ Thinsulate ™ udržiava vaše nohy v teple a pohodlí, a to aj v extrémne chladných či vlhkých podmienkach. Thinsulate ™ Platinum obalí celú nohu, zatiaľ čo štandardné Thinsulate ™ sa používa len v špičke.

Sole flex
Hawx-FlexZone bola premiestnená z boku plášťa na chodidlo, čo prináša väčšiu pružnosť a zlepšuje rovnováhu, ktorá vám zaručí istejší pocit v stope a zlepšuje kontrolu nad lyžami.

✔ HAWX 2.0 100
Transparentná tmavo modrá / čierná
Veľkosti 25.5 - 29.5 + 30.5 + 31.5
- Memory Fit
- Strieborná vnútorná topánka s izoláciou 3M Thinsulate a pamäťovou penou Dynashape
- Remienok 35 mm
- Spony Edge 7000
- Standard DIN 2k Grip Pads
- Fit: MEDIUM
- Flex: MEDIUM

✔ HAWX 2.0 120
Lime / Crystal
Veľkosti 24.5 - 29.5 + 30.5 + 31.5
Memory Fit Power Shift
- Zlatá vnútorná topánka s izoláciou 3M Thinsulate Platinum a pamäťovou penou Dynashape
- Remienok 45 mm
- Spony Edge 7000
- Standard DIN 2k Grip Pads
- Fit: MEDIUM
- Flex: HARD

Názor redakcie Skiinfo/OnTheSnow

Séria Hawx od Atomic, to je už po niekoľko rokov hnacia sila úspešnej kolekcie lyžiarskej obuvi tejto rakúskej športovej značky. Pre sezónu 2014/15 boli modely (testovali sme v rámci nášho testovacieho výletu do Alpbach verziu Hawx 2.0 s Flexom 100 a 120) prepracované a optimalizované. Najväčšiu novinku sme bohužiaľ nemohli vyskúšať - Hawx 2.0 bol vybavený systémom Memory Fit, s ktorým sa dajú priamo u predajcu vykonať tepelné úpravy skeletu aj vnútornej topánky, my sme sa však v oboch modeloch aj bez tejto úpravy, ktorá umožňuje rozšírenie o šesť až desať milimetrov, cítili okamžite ako doma.

Už pri obúvaní Hawx 2.0 môžete šetriť silami, lebo sa veľmi ľahko obúvajú a nohu do topánky zasuniete bez väčšieho úsilia. Dobre sediace topánky sa našim testerom páčili hneď. Lyžiarky ponúkajú v porovnaní s inými modelmi skôr veľa priestoru v prednej časti chodidla, bez toho aby testerom pripadali príliš voľné. Aj pri základnom nastavení topánok sa testeri ani po troch dňoch nesťažovali na otlaky, čo je pre nové lyžiarky trochu nezvyčajné. Štyri pracky sú ľahko ovládateľné a zaisťujú trvalo dobrú fixáciu nohy aj chodidlá. Drobný nedostatok: modely by mohli byť ešte trochu lepšie tvarované pre veľmi tenké nohy - každopádne určite sa oplatí si lyžiarky poriadne vyskúšať v obchode. A tip pre tenké nohy: druhý pár ponožiek alebo jeden pár teplých by tento problém mohol spoľahlivo vyriešiť...;-)

Hawx 2.0 100 je vybavená 35 mm širokým remienkom, model 120 ponúka dokonca 45 mm široký pások. Pocit pohodlia je pri 100 Flex o máličko lepší, keďže flaušový vnútorný materiál je trochu mäkší. Športovejší model 120 však zaostáva len nebadane, a je skôr určený pre pretekárov medzi amatérskymi lyžiarmi, ktorí uprednostňujú priamy prenos sily na lyže, bez toho, aby zľavili z komfortu. Čo je zarážajúce, je pomerne nízky profil podrážky, ktorý zabraňuje usadzovaniu snehu, ale pri chôdzi vyžaduje odpovedajúce ťažisko a je veľmi klzký. Buďte teda počas obedňajšej prestávky v bufete alebo po ceste k autu veľmi opatrní! Toto je však jediný negatívny aspekt, ktorého sme si pri testovaní série Hawx všimli.

Izoláciu 3M™ Thinsulate™ sme bohužiaľ nemohli primerane otestovať, počas našich testovacích dní panovalo pomerne teplé počasie, takže izoláciu proti chladu sme mohli z topánky bez problémov vybrať. Pozoruhodné však bolo, že aj pri vyšších teplotách panovala v topánkach (pre nohy) dobrá klíma. :-) Ešte sme nespomenuli ďalšiu vychytávku: vďaka systému Powder Shift môžete pôvodny uhol "komína" meniť v rozsahu 13-17 stupňov.

Celkovo si obidva modely, ktoré vážia 2302 a 2333 gramov, viedli podľa nášho názoru mimoriadne dobre. Obe topánky ponúkajú skutočne skvelú kombináciu výkonu a stability v spojení s úžasným komfortom. Rozdiely medzi 100 Flex a 120 Flex sa nám zdali len minimálne.

Ďalšie podrobnosti k lyžiarskym topánkam Atomic nájdete na http://www.atomic.cz/lyzarske-boty/.