Mníchovský veľtrh zimnej športovej výstroje ISPO ukázal, že v zime 2014/2015 ponúkne veľa výrobcov lyžiarskej výbavy nové technológie, ešte širší sortiment a veľa atraktívnych dizajnov. Jeden konkrétny trend sme mali možnosť pozorovať aj prostredníctvom štatistík návštevnosti stránok na OnTheSnow: Najviac lyžiarov sa zaujíma o All–Mountain lyže. Náš Skitest all-mountain lyží bol bezkonkurenčne zo všetkých našich Skitestov najsledovanejší. Pred budúcou zimnou sezónou pre vás samozrejme opäť pripravíme podrobný Skitest vo všetkých hlavných kategóriách, od freeridových lyží cez All-Mountain až po pretekárske a carvingové lyže. Keďže nám to ale nestačí, podrobili sme dva modely ešte detailnejšiemu testu. Pri návšteve krásneho údolia Alpbach sme pre vás na začiatku apríla 2014 otestovali nové All Mountain lyže Fischer Ranger 88 a Dynastar Powertrack 89 - a objavili sme dvojo lyží s veľmi odlišnými charakteristikami.

 

Čo na to redakcia

 

Naši testéri mali na testovanie celé tri dni v údolí Alpbach a počas tej doby získali viac ako dostatočný prehľad o vlastnostiach Dynastar Power Track 89 a Fischer Ranger 88. Vyložene sklamaných komentárov sme sa nedočkali, tieto lyže sú skutočne all-mountain a veľmi dobre do tejto kategórie zapadajú. Ale: Obe majú svoje výhody aj nevýhody, svoje silné a slabé stránky.

Power Track s našimi nameranými 3476 g (hmotnosť lyže vrátane viazania) je oveľa ťažšia ako Ranger (2947 g). Testovací model Dynastar bol síce tiež o tri centimetre dlhší (179cm vs 176cm), ale vyššia hmotnosť lyže sa pri jazde nápadne prejavila. Power Track vyzerá trochu ťažkopádnejšie ako super živý Ranger a nie je tak temperamentný. Kým na Fischerkách sa ide voľne a uvoľnene od jedného oblúka k druhému a v krátkych oblúkoch sú veľmi zábavné, Powertracky si žiadajú dôslednejšiu kontrolu a vyžadujú viac energie. Preto sa hodí skôr na dlhšie oblúky, či už na alebo mimo zjazdovky, majú hladší prejazd, sú stabilnejšie a celkovo o niečo ťažšie.

Vztlak je pri Dynastare trochu výraznejší ako u Fischer Rangera. Mimo zjazdovky sú pre našich testerov mierne lepší Power Track 89, na zjazdovkách alebo v hrboľatom teréne je s Rangerom viac zábavy. V predĺžených carvingových oblúkoch ukázal Ranger veľmi dobrú priľnavosť hrán a dobrú smerovú stabilitu, pri vysokých rýchlostiach sú mäkké, no trochu ploché. Power Tracku zase chýba väčšia priľnavosť ku kratšej hrane, ale cez rozmoknutý či ťažký sneh prechádza vďaka svojim vlastnostiam uvoľnene.

Celkovo možno povedať, že Fischer u nás mierne vedie, lebo je jednoducho o niečo ľahší, hravejší a živší ako Dynastar, a v neposlednom rade je tiež o 150 eur lacnejší. Avšak ak radšej brázdite svahy s hlbokým prašanom ako upravené zjazdovky, mohli by vám viac vyhovovať Power Tracky. Každý by mal starostlivo zvážiť, kde bude svoje All-mountain lyža používať viac, a rozhodnúť sa pre jeden z modelov podľa toho. Obidvoje lyže každopádne bodujú vďaka svojim individuálnym silným stránkam; jedna vztlakom, rockerom a stabilitou (Power Track), druhá ovládateľnosťou, flexibilitou, priľnavosťou hrán a efektivitou jazdy (Ranger).

Ešte dve poznámky: Obidva modely majú slušnú šírku – predovšetkým ženám sa asi budú o niečo horšie prenášať (vzhľadom na menšie ruky). No ani pre silných mužov to nie je med lízať, keď sa majú s Dynastarmi nosiť na dlhšie vzdialenosti! Čiže ak sa po týchto modeloch obzerajú ženy, mali by brať do úvahy aj túto skutočnosť. Pokiaľ ide o dizajn, ten sa nám páčil u oboch modelov, v tomto ohľade (rovnako ako pri celkovom porovnaní) nie je žiadny jasný víťaz. Urobte si obrázok sami, pozrite sa na fotogalériu pod článkom, tam nájdete pár zaujímavých obrázkov.

 

Popis výrobcu


Dynastar Powertrack 89

Nový rad Powertrack je úspešná kombinácia radu Chrome, určenej pre zjazdovky, a freeridovej série Cham. To najlepšie z oboch sérií je spojené práve v Powertrack – jadro z topoľového dreva, dve vrstvy titánu a sklenených vlákien aj patentované profily Levitation pre vynikajúcu jazdu mimo zjazdovky. Výsledkom je nový rad All Mountain lyží pre náročných lyžiarov, ktorí sú ako doma v ktoromkoľvek lyžiarskom teréne. Extrémne univerzálne Power Track 89 bodujú účinnosťou a presnosťou. Rocker na špičke pre vynikajúci pohyb v prašane, rádius 17 metrov, ktorý zaručuje vynikajúcu funkčnosť aj na zjazdovkách. Päťbodové vykrojenie umožňuje ľahký začiatok oblúku a hravú kontrolu jazdy za každých snehových podmienok a typov terénu. Power Track - lyže, ktoré vedia všetko.

Modely majú navyše novo koncipované, veľmi homogénne viazanie: SPX 12 je výkonné a pritom veľmi ľahké. Pružný, extrémne dlhý odopínací mechanizmus oceníte najmä na nerovných terénoch. Nový kinematický systém umožňuje dynamickú a rýchlu zmenu orientácie topánky pre väčšiu presnosť. Viazanie samozrejme zaručuje vysoký stupeň bezpečnosti a jednoduché použitie.

- Dĺžka: 165 - 172 - 179 - 186

- Rádius: 17 m (pri dĺžke 179 cm)

- Šírka: 126 - 89 - 110

- Viazanie: SPX 12

- Odporúčaná cena: 699,99 Euro (vr. viazania)

 

 

Fischer Ranger 88

Či už na zjazdovke alebo v teréne, pre Ranger 88 Ti neexistujú žiadne hranice. S šírkou 88 cm ponúka čistý pôžitok z jazdy. Prašan alebo upravené zjazdovky, Ranger nezastaví žiadne prekážky. Freeski Rocker umožňuje presné ovládanie aj ľahké zahájenie oblúku a zaručuje bezpečnú jazdu v teréne. Vďaka novej technológii Air Tec Ti sme dosiahli maximálne zníženie hmotnosti. Vyvážený flex a výborné riadiace vlastnosti sú založené na sendvičovej konštrukcii bočníc. Jednoducho jedny lyže pre každú situáciu a každý terén.

Fischer Rocker Technológia: Vyvinuté pre lyžiarov, ktorí chcú dosiahnuť jedinečný výkon. Kratšia kontaktná dĺžka lyže umožňuje ľahšie začatie oblúkov, a tým aj zábavu a radosť z jazdy. Najširší bod lyže zaisťuje bezpečnosť: Pri zmene smeru vôbec nepríde do kontaktu so snehom. Harmonický nájazd do oblúka vám ušetrí veľa energie, lebo umožňuje úsporný štýl jazdy. Rocker zase zaručuje tie najlepšie vlastnosti tak na zjazdovkách, ako mimo nich.

Profesionálne spracovaný Freeski Rocker a jeho až o 5 mm predĺžená freeridová špička. Jej ideálne vlastnosti dodávajú lyžiam perfektný vztlak. V kombinácii s early rise garantuje táto technológia perfektnú kontrolu lyží – pri ich riadení ušetríte množstvo energie vďaka vždy harmonickému nástupu do oblúka.

Jednoducho bez kompromisu: AIR TEC Ti

Vďaka špeciálne vyvinutej patentovanej technológii, ktorá bola vytvorená najmä pre čo najväčšie zníženie hmotnosti bežeckých lyží, ponúka teraz Fischer ešte ľahšie lyže aj pre alpské lyžovanie. Drevené jadro Air Tec je vytvorené komplexným, rovnomerným frézovaním, čo na jednej strane robí jadro o 25 % ľahšie, na druhú stranu pritom zachováva vynikajúce jazdné vlastnosti: Flex a torzia sa ani po úbytku hmotnosti nemení. Air Tec je navyše posilnená veľmi stabilným titanalom. Špeciálne pri freeski a ski-Toure vylepšuje titanal v oblasti viazania stabilitu lyže a odopnutie viazania.

Odporúčaná cena: 529,95 Euro (vr. viazania)

 

Viac o testovaných modeloch nájdete pred nadchádzajúcou sezónou na stránkach výrobcov: www.fischersports.com/sk/Home a www.dynastar.com/SK/SK/home.html