Nám z redakcie OnTheSnow/Skiinfo prejde každý rok rukami množstvo produktov. Niektoré sú vzrušujúce a inovatívne, ale častokrát v porovnaní s predchádzajúcimi modelmi nejde o žiadnu skutočnú novinku. Samozrejme sú to aj tak zaujímavé kúsky, ktoré ale fungujú dobre také, aké sú, a nemusia byť stále dookola "vynovované". Avšak z času na čas sa nájdu také záležitosti, ktoré nastavujú nové štandardy alebo dokonca patria k revolučným novinkám na trhu so športovým zimným vybavením. A práve medzi také patrí nové okuliare Uvex Snowstrike VT. Mali sme príležitosť ich teraz na jar v Alpbachtali otestovať, kým sa na jeseň 2014 objavia v limitovanej edícii 500 kusov za cenu 399,95 eur v obchodoch.

 

Popis výrobcu

Prvé lyžiarske okuliare s inteligentnými LCD zorníkmi. Táto nová generácia Variotronic sa počas zlomku sekundy prispôsobuje aktuálnym svetelným podmienkam, automaticky mení mód zo svetla do tmy a naopak. Senzor fotobunky detekuje momentálnu situáciu a zorníky okamžite reagujú. Táto revolučná technológia funguje na báze tekutých kryštálov, podobne ako LCD monitory. Funguje to vždy. A funguje to okamžite.

Prechádzate vo vysokej rýchlosti zo slnka do tieňa? Žiadny problém. Systém Variotronic okamžite zmení tónovanie skiel na svetlejšie. Z tieňa do jasného slnečného svetla? Nestihnete ani zažmurkať a zorníky tmavnú. Slnko sa na chvíľu schová za mraky? Svetlejšie tónovanie je tu v zlomku sekundy!

Tieto okuliare myslí za vás. Navyše majú tri úrovne ochrany, ich funkčnosť je úplne nezávislá na teplotách a dokonca aj na rýchlosti. Skúšali sme to aj pri rýchlostiach cez 100 km/h. Konečne si tak budeme môcť dopriať trochu pohodlia pre oči aj pri vysoko premenlivých svetelných podmienkach. Voliteľné sú aj rôzne farebné odtiene zorníkov, vybrať si môžete zo štyroch farieb: Oranžová, modrá, červená či sivá. Revolučný zatmievací/zosvetlovací mechanizmus funguje rovnako výborne pre všetky farby.

Premena tónovania zorníku prebieha počas jedinej desatiny sekundy (na rozdiel od chemických systémov, ktoré majú reakčnú dobu na zosvetlenie a stmavnutie asi 20 sekúnd a viac). Uvex SnowStrike VT sú ale ústretové aj k tým, ktorí si radi nastavujú svetelnú priestupnosť zorníkov sami. Funkcie senzora sa totiž dá vypnúť, a vy tak môžete ovládať tónovanie skiel ručne prostredníctvom tlačidiel.

 

Názor redakcie Skiinfo / OnTheSnow

Snow Strike VT Uvex prinášajú milovníkom zimných športov revolučný koncept, ktorý dokonale funguje. Diskrétne a nevtieravé okuliare, veľmi ľahké (121 g), pružné a pomerne malé, sú nadupané úžasnou technológiou štvorstupňového nastaviteľného displeja. Pre freestylerov a tých, čo si potrpia na imidž, bude mať dizajn týchto okuliarov pravdepodobne nudný vzhľad, ale klasickí lyžiari a snowboardisti, pre ktorých je funkčnosť lyžiarskych okuliarov dôležitejšia než to, ako vyzerajú, budú jednoznačne nadšení!

Snow Strike Variotronic ponúka pôsobivú technológiu, ktorú možno na lyžiarskych okuliaroch vidieť len zriedka: LCD panel je možné nastaviť do štyroch režimov na bočnici a ovládať sa dá dobre aj v rukaviciach. Štyri režimy, teda štyri odtiene zorníku sú: červená, modrá, fialová a číra. Celá vec funguje prekvapivo jednoducho: jedným kliknutím môžete prepínať medzi prednastavenou farbou a čírym / šedým zorníkom, dvojitým kliknutím môžete prepínať farebné varianty. Vyššie popísané automatické nastavenie zorníku za vonkajších svetelných podmienok sme otestovali v praxi. Prepnúť do automatického režimu je možné pomocou dlhého stlačenia jediného ovládacieho gombíku. Senzor okuliarov potom detekuje intenzitu svetla, ktorému sú okuliare vystavené, a k zmene odtieňa dochádza v zlomku sekundy. Táto rýchlosť je dosiahnutá vďaka technológii tekutých kryštálov. Automatický režim a rozšírenie dvoch fáz (svetlo / tma) na štyri úrovne – to sú oproti predchádzajúcej verzii Variotronic naozaj pozoruhodné a inovatívne zmeny!

Našich testovacích jazdcov tieto Uvex Snow Strike sústavne milo prekvapovali! Vďaka premenlivým zorníkom oceňovali vynikajúcu viditeľnosť v akejkoľvek situácii. Avšak využívali napokon predovšetkým manuálne nastavenie okuliarov, už preto, že každý z nich mal svoj obľúbený odtieň, ktorý mu najlepšie vyhovoval. Pokiaľ ide o kontrast, jas a ostrosť, pre tieto vlastnosti máme len slová chvály! Snáď jedine z červeného zorníku sme neboli úplne nadšení, lebo poskytuje veľmi neprirodzený obraz. Jediné, čo sme nemali šancu testovať, bolo použitie okuliarov v hustej hmle. V tomto ohľade teda musí naše hodnotenie zostať neúplné.

Vzhľad a technológia: Okuliare sú ľahké, veľmi flexibilné a ponúkajú slušné zorné pole, ktoré by však podľa nášho názoru mohlo byť trochu väčšie. Sú plne kompatibilné s prílbou, netlačia, nezahmlievajú sa (okuliare majú dobré vetranie) a elastický pásik okuliarov je ľahko nastaviteľný a vnútri pogumovaný, takže nešmýka. Jediný skutočný nedostatok týchto okuliarov, ktorý by sme chceli spomenúť, sa týka batérie, ktorá celý revolučný mechanizmus poháňa: batéria je veľmi malá a ľahká, čo je na jednu stranu fajn, no na druhú stranu jej maximálna výdrž je len 30 hodín. Ak si po celodennom lyžovaní prepnete do režimu čírych zorníkov, okuliare sa nachádzajú v úspornom režime a batéria by vám tak mala vydržať aj na ďalší deň. Avšak ak si zabudnete zmeniť režim okuliarov a/alebo zabudnete batériu dobiť, môže sa stať, že na druhý deň už nebudete môcť prepínať medzi jednotlivými režimami. Ak teda premýšľate o nákupe týchto takmer štvorstovkových okuliarov, nesmiete potom zabúdať pravidelne batériu dobiť alebo každý večer prepnúť do štandardného nastavenia zorníku (číra), kým okuliare uložíte na noc do skrine.

 

 Záver

Skvelý systém, ktorý by mohol predstavovať budúcnosť lyžiarskych okuliarov, v ktorej sa okuliare s niekoľkými výmennými zorníkmi stanú zbytočnými. Gratulujeme UVEXu k tomuto jednoduchému, ale veľkému vynálezu! Naši testovací jazdci boli úplne ohromení technológiou a funkčnosťou týchto okuliarov. Dizajn by mohol byť podľa nášho názoru trochu lepší, ale ak máte radi decentné okuliare a máte po ruke "drobné" na ich kúpu, tieto okuliare by ste jednoznačne mali na jeseň zahrnúť do svojho nákupného zoznamu.