Slovak

6 dobrých nápadov na májovú lyžovačku

28. apríl 2019 | Patrick Thorne

Správy z regiónu: Švajčiarsko, Švédsko, Nórsko, Francúzsko, Rakúsko, Kanada

Ľadovec Hintertux

Ľadovec Hintertux

Copyright: Hintertux Tourist Office

Lyžiarska sezóna končí, no vy ešte stále nemáte dosť? Žiadne obavy, aj keď sa väčšina alpských stredísk zatvorí na konci apríla, aj v máji si ešte máte kde zalyžovať! Predstavujeme 6 naozaj dobrých tipov na úspešné májové lyžiarske výlety, v našom prehľade nájdete aj niekoľko celkom exotických miest ;-)

Lyžovanie v máji prináša množstvo výhod: oveľa dlhšie dni, príjemné jarné teploty a (takmer) zaručené slnko na zjazdovkách! Samozrejme, ak chcete z vyťažiť z lyžovačky maximum a zabezpečiť si tie najlepšie snehové podmienky, je dobré vyraziť na svahy zavčas ráno. V strediskách, ktorých zoznam vám prinášame, sa najmä v dopoludňajších hodinách môžete určite spoľahnúť na zimnú kvalitu snehu. Pokiaľ práve nenaďabíte na náhle ochladenie (čo sa tiež môže stať a vlastne sa to deje dosť často, s trochou šťastia si tak môžete zalyžovať aj na čerstvom prašane), lyžiarske dni na zjazdovkách končievajú skoro popoludní. A to je práve dôvod, pre ktorý sa oplatí si privstať, ak si chcete poriadne zalyžovať. Navyše, vďaka skoršiemu uzavretiu svahov sa úmerne predlžuje možnosť vychutnať si báječné apres-ski ;-). Májová lyžovačka má však ešte jednu pozoruhodnú výhodu - nízke ceny. Keď pohľadáte, dá sa nájsť ubytovanie až za polovičné ceny oproti sezóne, a navyše vo väčšine takýchto ponúk je zahrnutý aj skipas. 

Tu je náš výber najlepších tipov na májovú lyžovačku:

 

Hintertux, Rakúsko

Prečo? 1.000 m prevýšenie, rýchle vleky
Otvorené: 365 dní v roku

Hintertux je jedným z dvoch stredísk, ktoré sú otvorené bez prerušenia po celý rok. Aj keď to v máji nie je jediný ľadovec, kde si môžete zalyžovať, v období od apríla do novembra ponúka najväčší počet upravených zjazdoviek, ktoré sú obsluhované modernými vysokorýchlostnými vlekmi a lanovkami s veľkou kapacitou prepravených osôb za hodinu. V máji väčšinou býva v prevádzke aspoň 40 km zjazdoviek (v obdobiach bohatých na sneh až do 60 km). Na jar, a teda aj v máji, si na Tuxe môžete užiť okrem skvelého lyžiarskeho zážitku aj niektorý z nekonečnej série festivalov a podujatí, organizovaných v podstate každý víkend.

Letné lyžiarske stredisko: Jazda na svahoch ľadovca Hintertux. Copyright: Hintertux Tourist Office  - © Hintertux Tourist Office

Letné lyžiarske stredisko: Jazda na svahoch ľadovca Hintertux. Copyright: Hintertux Tourist Office

Copyright: Hintertux Tourist Office

 

Tignes, Francúzsko

Prečo? Najdhlšia sezóna vo Francúzsku, snadný a rýchly prístup na zjazdovky
Otvorené: do 6. mája

Hoci Tignes už nie je strediskom s možnosťou celoročného lyžovania, ako tomu bolo donedávna, aj tak tu sezóna trvá dlhšie ako v ostatných francúzskych lyžiarskych rezortoch. Vleky sú tu totiž spustené takmer do polovice mája. Počas májových víkendov sa dá často zlyžovať až do samotného mestečka - v rokoch bohatých na sneh ponúka stredisko aj v tejto ročnej dobe ešte viac ako 100 km upravených trás. Vysoko položené Tignes sa môže pochváliť aj pohodlným a rýchlym spojením (podzemná lanovka) s ľadovcom Grande Motte, kde je sneh na svahoch jasná vec.

Tignes  - © Tignes Tourist Office

Tignes

Copyright: Tignes Tourist Office

 

Zermatt, Švajčiarsko

Prečo? Najvyššie umiestnené lanovky v Európe, prepojenie s areálom Cervinia
Otvorené: 365 dní v roku

Zermatt je druhé stredisko otvorené celoročne – a môže si to dovoliť. Záruka snehu je tu 100%. Ešte na začiatku mája je Zermatt prepojený s talianskym areálom Cervinia, dokopy tak tieto dva lyžiarske rezorty po oboch stranách hraníc ponúkajú zvyčajne viac než 100 km zjazdoviek. Po skončení sezóny v Cervinii majú lyžiari naďalej k dispozícii takmer 60 km tratí nad Zermattom, v Matterhorn Glacier Paradise. Jarný Matterhorn sa zdá byť ešte magickejšie a viac inšpirujúce miesto, ako tomu býva v zime. Rýchla a spoľahlivá kabínková lanovka na Malý Matterhorn, mimochodom najvyššie položená v celej Európe, umožňuje prístup do lyžiarskych terénov, ktoré si zachovávajú ideálne snehové podmienky až do neskorých jarných mesiacov. A čerstvý prašan tú nájdete po celý rok!

Májová lyžovačka v Zermatte  - © Patrick Thorne

Májová lyžovačka v Zermatte

Copyright: Patrick Thorne

 

Folgefonna, Nórsko

Prečo? Lyžuje sa s výhľadom na fjord
Otvorené: od polovice apríla až do začiatku septembra

Tretí najväčší ľadovec v Nórsku, Folgefonna, sa nachádza v rovnomennom národnom parku. Ľadovcové stredisko Fonna ponúka rozmanitý výber zjazdoviek pre všetky typy lyžiarov, od začiatočníkov až po expertov. Hoci zjazdových tratí je iba sedem, nudiť sa určite nebudete. Všetky sú krásne široké, s možnosťou dokonalého carvingu, navyše vás ohúria perfektné výhľady na samotný ľadovec ako aj na fjord Hardanger. Na ľadovci sú aj možnosti bežeckého lyžovania v celkovej dĺžke 5 kilometrov. Prvé 4 týždne budú lyžiarske terény iba vo víkendovej prevádzke, od 17. mája sa tu lyžuje denne.

Upravené široké svahy, niekoľko metrov snehu a skvelá lyžiarska zábava na ľadovci Fonna môže začať.  - © Ole Vidar Søviknes

Upravené široké svahy, niekoľko metrov snehu a skvelá lyžiarska zábava na ľadovci Fonna môže začať.

Copyright: Ole Vidar Søviknes

 

Riksgränsen, Švédsko

Prečo? Dlhé polárne dni, heliskiing
Otvorené: do 22. mája

Riksgränsen je veľmi špecifické stredisko. Nachádza sa totiž 1400 km severne od Štokholmu a dokonca 250 km za severným polárnym kruhom! Vzhľadom na polárnu noc, ktorá tu trvá do februára, býva v čase našej zimy príliš tma na spustenie vlekov. Sneh tu však zostáva vo výbornom stave až do júna. Celý areál je navyše jedným obrovským freeridovým rajom! Od konca mája tu býva 24-hodinový polárny deň. Vleky tu bežia už vo veľmi skorých nočných/ranných hodinách, keďže slnko tu jednoducho nezapadá...

Riksgransen - švédske stredisko za polárnym kruhom  - © Riksgransen Resort

Riksgransen - švédske stredisko za polárnym kruhom

Copyright: Riksgransen Resort

 

Whistler Blackcomb, Kanada

Prečo? Ľadovec ponúka dobré jarné podmienky
Otvorené: do 27. mája

Do mája sa v tomto slávnom kanadskom stredisku kumulatívne nazbiera až osem metrov snehu za sezónu, vďaka tomu je výška snehovej pokrývky v tomto období ešte stále impozantná. Práve v máji sa tunajšie lyžovanie sústreďuje na ľadovec, kde zostáva k dispozícii niekoľko sto hektárov zjazdoviek a skvelá zábava vo viacerých fun parkoch.

 

Galéria

Hintertux - © Hintertux Tourist Office
Jar na lyžiach - © Mammoth Mountain Ski Resort
Ľadovcové stredisko Fonna v Nórsku - © Andreas Skogseth
Zermatt - © Matterhorn Paradise

Zobraziť všetko

 

Reklama

Reklama

Reklama