Koľko ľudí, toľko chutí... To samozrejme platí aj o výbere zjazdoviek, ktoré uprednostňujete. Kým niektorí z vás dávajú prednosť prudkým svahom s bubnami alebo jazde metrovým prašanom, iní najviac ocenia široké, krásne upravené a dokonale hladké zjazdovky s konštantným sklonom a s nádherným výhľadom na okolité hory.

Či už preferujete akékoľvek z vymenovaných typov tratí, vo výbere 10 najlepších zjazdoviek, ktorý sme si pre vás v OnTheSnow pripravili, si každý nájde tú pravú!

 

1. Pic du Midi de Bigorre, La Tourmalet - Francúzsko

Mýlil by sa ten, kto by Pic du Midi považoval len za ideálne miesto, kde sa dá naučiť lyžovať. Existuje tu totiž aj niekoľko náročných tratí. V skutočnosti je Pic du Midi de Bigorre jedným zo svetových gigantov, ktorý sa pýši vrcholom vo výške 2877 mn.m., zároveň sa jedná o najvyšší bod v Pyrenejach, kam sa dá dostať na lanovke. Celkové prevýšenie tu činí 1900 metrov. Dlhá cesta dole, úplne mimo zjazdovky, patrila donedávna medzi trasy, ktoré je nutné absolvovať so sprievodcom. Aj keď už to teraz nie je nutnosť, doprovod sprievodca je každopádne vhodný ...

Keď sa dosť potešíte nádhernou panorámou horských vrcholov, začína klasický zjazd, dlhý a strmý v niekoľkých variantoch, vrátane "Combe de L'Ours", ktorej zdolanie trvá štyri hodiny a končí v malej dedinke Artigues, kde môžete využiť kyvadlový autobus pre freeriderov.

"Keď sme lyžovali na Pic du Midi, naša skupina mala to šťastie, že sme si mohli užívať úžasný jarný sneh, ktorý vyzeral, že nemá konca. Z tej nádhernej výšky sme ale zostupovali opatrne," povedal k zážitku z Pic du Midi Arnie Wilson, novinár a spisovateľ venujúci sa lyžiarske tematike.

Najlepšie zjazdovky: Z vrcholu Pic du Midi sa otvárajú ohromujúce výhľady

 

2. Valle Nascosta, Cortina - Taliansko

Zjazdovka uprostred ničoho, to je asi najvýstižnejší popis trati "Valle Nascosta" (Skryté údolie). Jej jednoznačnou prednosťou je vzdialenosť asi 20 minút autobusom z centra Cortiny, avšak návrat už nie je taký jednoduchý. Spiatočná cesta autobusom alebo taxíkom trvá oveľa dlhšie, až o toľko dlhšie, že to veľa ľudí úplne odradí, čo je ale veľká škoda. Tí, ktorí to nevzdajú, sú po zásluhe odmenení - vychutnávajú si fantastický 8 km dlhý zjazd.

"Táto trať je skutočne jedným z pokladov Cortiny a celých Dolomitov," hovorí Marianne Moretti z Cortina Turismo. "Je to pocit, ako by ste sa ocitli milión kilometrov od sveta, keď si tak idete dole a pred vami sa otvárajú tie úchvatné scenérie."

Z otvoreného vrcholu Lagazuoi (2750 mnm) zostupuje trať cez veľkolepé 360° výhľady na ružové, sivé a hnedé nadložia Dolomitov s občasnými zábleskami zmrznutých vodopádov. V dolnej časti sa konským poťahom môžete dostať na okruh Sella Ronda a možno si aj zalyžovať v strediskách Alta Badia či Val Gardena, alebo sa vrátiť autobusom späť do Cortiny.

Najlepšie zjazdovky: Scenérie v Skrytom údolí, Cortina, Taliansko

 

3. Trať 4, Riksgränsen - Švédsko

Riksgränsen je naozaj neobvyklé lyžiarske stredisko – nachádza sa totiž vo švédskej Arktíde. Príliš veľká zima a prílišná tma umožňuje otvoriť až od polovice februára, ale sneh sa tam samozrejme drží výborne, takže tento areál býva v prevádzke až do neskorého leta. Od konca mája si tu môžete zalyžovať aj za polnočného slnka.

V stredisku Riksgränsen s vrcholom v 910 metroch nad morom nájdete obrovský park s množstvom bubnov a hrboľov, z ktorých budú samozrejme všetci snowboardisti aj freeskieri nadšený. Vyskúšajte trať 4, zažijete vzrušenie z lyžovania na hraniciach s Nórskom, odkiaľ sa po sto metroch stočíte späť na švédske územie.

Najlepšie zjazdovky: Lákavá príležitosť pre freeriderov na zjazdovke 4 v Riksgränsen

 

4. Back Corries, Nevis Range - Škótsko

Minimálne na piatich miestach v Škótsku máte šancu nájsť vynikajúce zjazdovky, ponúkajúce navyše jedny z najlepších scenérií na svete.

Jedným z kandidátov na najlepšiu trať v Británii je málo známa Back Corries v stredisku Nevis Range. Jasne že aj tu sa dá bojovať s víchricou a zlými poveternostnými podmienkami, keď práve naďabíte na zlý deň, v tom prípade bude priestor samozrejme uzavretý. Keď vám však počasie bude hrať do kariet a vy sa dostanete hore na dlhý hrebeň, stačí už len si vybrať svoj východiskový bod, namieriť lyže dole a užívať si neopakovateľnú atmosféru a prostredie.

Najlepšie zjazdovky: Málo známa Back Corries v Nevis Range


 

5. Val de Mesdì, Alta Badia - Taliansko

Kým veľa ľudí si užíva príjemný deň lyžovaním na okruhu Sella Ronda a strieda pritom zjazdovky po smere hodinových ručičiek, pár vyvolených z bežnej trasy u Arabba odbočí a vydá sa do areálu ponúkajúceho klasické off-piste lyžovanie v Dolomitoch, do Val de Mesdi. Vybavení lavínovou výstrojou asi tak po hodine prejdete cez vrchol masívu Sella a môžete sa konečne ponoriť do onej slávnej skalnej trhliny so sklonom 35 stupňov, nad vami dominantné skalné steny, a vy si musíte vystačiť s relatívne úzkymi oblúčiky, kým sa trať rozšíri a vy budete môcť zdolať zvyšných 1200 výškových metrov.

Najlepšie zjazdovky: Zjazdovka Val de Mesdi v Alta Badia, Taliansko

 

6. Dammkar, Mittenwald - Nemecko

Ostatné nemecké lyžiarske strediská okrem Garmische nie sú tak známe, jedno konkrétne miesto však patrí medzi freeridové lahôdky. Viac ako 80 rokov museli milovníci off-piste prekonávať 1300 výškových metrov a šliapať hore pešo, ohrozovaní lavínami. Teraz už sa tak namáhať nemusia. Na vrchol ich dostane lanovka, tunel, ktorý prechádza vrcholom hory, kde sa kedysi lyžiari museli potýkať s ľadovými hrebeňmi. Kedykoľvek je lavínové nebezpečenstvo príliš vysoké, trať je uzavretá. Na vrchole sa nachádza reštaurácia, kde sa okrem občerstvenia môžete dokonca aj oženiť (alebo vydať) a za jasných dní odtiaľ môžete pozorovať panorámy s Zugspitze. Kto by ale strácal čas s jedlom, výhľady alebo manželstvom, keď ide o jediné, a to je čerstvý sneh!

Najlepšie zjazdovky: Freeride na Dammkaru, Mittenwald

 

7. Stena, Avoriaz - Francúzsko

Zvyčajne známa ako "Švajčiarska stena", oficiálne sa ale táto trať nazýva Chavanette. Tento obrovský a prudký svah začína na hraniciach medzi Francúzskom a Švajčiarskom a končí vo Švajčiarsku. Je vzrušujúci pre svoj sklon ako aj pre obrovské bubny, ktoré sú pre tento svah typické.

Obtiažnosť závisí do značnej miery na poveternostných podmienkach, za ktorých sa tu ocitnete. Ak je práve čerstvý sneh a vy máte dostatočne silné kolená, dole sa vám pôjde dobre. Avšak ak nie ste dostatočne vyškolení a ak pred vami túto trasu prejde veľa ľudí, takže na bubnoch bude len vyleštený ľad, bude to o trochu menej príjemný zážitok. Za takýchto okolností nie je žiadna hanba (dobre, nie veľká) otočiť sa a vrátiť sa k lanovke hneď vedľa dráhy.

 

Švajčiarska stena: výzva pre tých ozaj odvážnych a skúsených lyžiarov!

 

8. Kanin – Sella Nevea - Slovinsko/Taliansko

Prepojenie lokalít Kanin a Sella Nevea lanovkami Doppelmayer umožňuje už od roku 2009 freeriderom užívať si nádhernú trať, prechádzajúcu lesnatými úseky. Z vrcholu sa pritom ponúkajú nádherné výhľady až na Jadran!

Avšak okrem krásnych výhľadov a faktu, že tu nenájdete davy ľudí, s ktorými by ste sa museli o neporušený prašan deliť, stojí za zamyslenie aj skutočnosť, že práve tu lyžujete na pomedzí takzvanej Železnej opony. Práve tadiaľ viedla ešte pred štvrť storočím tá tenká, ale ostro strážená línia medzi Východom a Západom.

Strhujúce výhľady sa otvárajú lyžiarom na slovinsko-talianskej hranici

 
 

9. Wild Grub'n, ľadovec Stubai - Rakúsko

Trať Wilde Grub'n na ľadovci Stubai, oficiálne na mapách značená ako zjazdovka 14, je 10 km dlhá az vrcholu ľadovca (3.210 m.n.m.) pri jej zdolávaní klesnete o 1.450 výškových metrov. Ako názov napovedá, po hladkej časti ľadovca na vrchole, kde bola sprevádzkovaná aj čierna zjazdovka, po ktorej sa môžete spustiť dole od štvorsedačkovej lanovky, vás čaká jazda ako na horskej dráhe smerom do údolia, čisté a dlhé potešenie z rýchlej a zábavné jazdy. Najzaujímavejšia časť Wilde Grub'n začína zhruba v 2640 m.n.m., kde končí ľadovec, ďaleko od lyžiarskych vlekov. Tie sa objavia zase až na konci, takže máte pocit, že ste sa ocitli na konci sveta. V stredisku Stubai majú dokonca špeciálne oddelenie pre prašan, "Powder Department", kde si môžete overiť počasie a poveternostné podmienky, objednať si testovaciu jazdu s bezpečnostným lavínovým vybavením a podobne.

Vyskúšajte rýchlu a zábavnú trať Grub'n v Stubai

 


10. Trať Olympia, Igls - Rakúsko

Jedna jediná zjazdovka na svete hostila tri rôzne podujatia v alpskom lyžovaní. Olympia na Patscherkofel v Igls nad rakúskym Innsbruckom bola dejiskom Olympijských hier v Innsbrucku v rokoch 1964 a 1976. V roku 2012 sa tu odohrali Zimné olympijské hry mládeže.

Zjazdovka je jasnou hviezdou Patscherkofel, kde je inak len skromný lyžiarsky areál. V okolí Innsbrucku leží ešte niekoľko ďalších susediacich lyžiarskych areálov, takže aj keď do tejto oblasti zavítate na týždeň či viac, určite sa nudiť nebudete! Olympia je nádherná vysokorýchlostná trať dlhá 5,1 kilometra na svahu s prevýšením 1350 metrov, obklopená prenádhernou tirolskou prírodou. Experti túto trať zvládnu zísť za menej ako dve minúty.. Ale prečo sa ponáhľať?!

Pohľad na Innsbruck zo zjazdovky Olympia v Igls