Slovak

Miesto hore: Nocľah v oblakoch

Najvyššie položená vonkajšia sauna v Európe:  Rifugio Bella Vista, Val Senales

Najvyššie položená vonkajšia sauna v Európe: Rifugio Bella Vista, Val Senales

Copyright: Rifugio Bella Vista

Ako zvíťaziť nad frontami pri vlekoch? Ubytovať sa priamo hore!

Vstávajte s bezkonkurenčným výhľadom na okolité hory, ktorý vám ponúkne okno vašej dočasné spálne, skôr ako sa spustíte z dverí na lyžiach rovno na neporušené zjazdovky do čerstvého prašanu... a to všetko ešte predtým, než sa vôbec spustí vleky!

OnTheSnow vybralo šesť najlepších vysokohorských ski-in/ski-out hotelov tak, aby vyhovovali rôznym vašim záľubám, ako aj rozpočtom...

 

Hotel Bellevue des Alpes (2070 m.n.m.): Staromódne kúzlo v tieni Eigeru

Grindelwald, Švajčiarsko

Výborne zachovaný Hotel Bellevue des Alpes slúži návštevníkom už od roku 1856 a ešte stále si zachováva veľa zo svojho pôvodného čara – otočné dvere, zelené okenice, stolové lampy, luxusné vane na nôžkach... a dokonca aj staré dobré koktaily ako je džinfiz.

Tento grandhotel sa nachádza na úpätí mocného Eigeru a známym sa stal najmä v 30. rokoch minulého storočia, kedy sa davy novinárov a divákov zhromažďovali na slnečnej hotelovej terase a sledovali horolezcov, ktorí sa pokúšali zdolať severnú stenu Eigeru, nemecky Nordwand. Kvôli celkovej obťažnosti a množstvu životov, ktoré tu pri dobývaní vrcholu Eigeru vyhasli, je tiež prezývaná ako Mordwand, teda stena smrti. Jednou z obetí Mordwand bol aj Toni Kurz, horolezec, ktorý zomrel v roku 1936 zavesený na lane, len pár metrov od svojich záchrancov – a pred zrakmi davov divákov na terase hotela Bellevue... Hotelové chodby sú dodnes nabité atmosférou horolezeckých pokusov aj úspechov a hovorí sa, že sú aj plné duchov alpinistov, ktorí pri prekonávaní Eigeru zahynuli.

Hotel Bellevue leží v samom srdci lyžiarskej oblasti Jungfrau, v priesmyku Kleine Scheidegg, medzi Grindelwaldom a Wengenom. Zubačka Wengernalpbahn zabezpečuje priame spojenie až do hotela - po ceste sa totiž k Bellevue nedostanete. Priesmyk Kleine Scheidegg je tiež východiskovým bodom trasy končiacej v najvyššie položenej európskej železničnej stanici, Jungfraujoch v nadmorskej výške 3.454 metrov.

Dvojlôžkové izby s polpenziou stoja od 380 švajčiarskych frankov, teda cca 312 € pre dve osoby.

Hotel Bellevue, Eiger North Face  - © Hotel Bellevue des Alpes

Hotel Bellevue, Eiger North Face

Copyright: Hotel Bellevue des Alpes

Riffelalp Resort (2.222 m.n.m.): Päťhviezdičkové ubytovanie pri Matterhorne

Zermatt, Švajčiarsko

Vysoko v horách nad Zermattom, bez akéhokoľvek cestného spojenia, sa nachádza päťhviezdičkový Riffelalp Resort (2.222 m.n.m). Táto luxusná rezidencia ponúka vynikajúci výhľad na monumentálny Matterhorn. Lyžovanie je tu samozrejme možné priamo z hotela, lyžiari môžu z dverí hotela vyjsť na lyžiach rovno do lyžiarskeho areálu Gornergrat, ktorý je súčasťou 360kilometrového Matterhorn Ski Paradise. Medzi ďalšie zimné aktivity v Riffelalp Resortu patrí korčuľovanie, zimná turistika aj výlety na snežniciach.

Všetky izby aj apartmány hotela, ponúkajúceho dokopy 140 lôžok, sú veľmi dobre vybavené. K službám, ktoré Riffelalp ponúka, patrí aj požičovňa lyží, prírodné klzisko, slnečná terasa, kúpele aj štyri reštaurácie, kde podávajú všetko od päťhviezdičkových pochúťok až po špeciality miestnej kuchyne. Vychutnajte si nádherný výhľad na Matterhorn z najvyššie položeného vonkajšieho bazénu v Európe, vyhrievaného na 35°C. Zaplávať si ale môžete aj v krytom bazéne, využiť môžete solárium či rôzne parné kúpele, sauny a vírivky.

Po príchode do Zermattu vám miestnej vrátnik odovzdá lístky na Gornergrat, železnicu, ktorá vás zavezie až do Riffelalp. Odtiaľ už je to len kúsok pešo alebo na lyžiach do hotela (batožinu vám privezú na snežnom skútri).

Dvojlôžkové izby stoja od 670 švajčiarskych frankov (cca 550 €) pre dve osoby. Za týždenný balíček pre dvoch, obsahujúci ubytovanie, skipasy, večere a poplatky za vlakovú prepravu by ste potom museli z peňaženky vytiahnuť takmer 5.400 € (6.550 švajčiarskych frankov).

Korčulovanie pod Matterhornom  - © Riffelalp Resort

Korčulovanie pod Matterhornom

Copyright: Riffelalp Resort

Cabane du Mont-Fort (2.457 m.n.m.): Jednoduché útočisko s prašanom na prahu

Verbier, Švajčiarsko

Usadený na zjazdovke vysoko nad Verbier prináša Cabane du Mont-Fort prašan doslova na váš prah. Lyžiarsky areál 4 Vallees (Štyri údolia) so 400 km zjazdoviek a samozrejme tiež verbierské legendárne freeridové terény, to všetko môžete objavovať ešte skôr, ako stredisko spustí svoje vleky. K dispozícii je 15 jednoducho zariadených izieb s poschodovými posteľami alebo dvojlôžkami, k tomu na každom poschodí sprchy. Teplé jedlo tu podávajú po celý deň.

Julien Morcom, pravidelný návštevník Cabane du Mont Fort v období novoročných sviatkov, pripúšťa, že pomery sú tu trochu sparťanské a rozhodne tu nenarazíte na nočný klub, avšak na druhú stranu toto ubytovanie je cenovo dostupné. Julien hovorí: "Chodievam tu lyžovať aj so svojimi dvoma synmi a je to naozaj takmer neprekonateľné. Toto je miesto, kde nájdete kvalitný sneh aj počas Vianoc a Nového roka. V dnešnej uponáhľanej dobe je otravné čakať na vleky. A tu na ne čakať nemusím! A ten zážitok, keď sa ostatní lyžiari vráti dolu do Verbier a vy sledujete západ slnka nad horami, to je jednoducho nádhera!"

Cabane du Mont Fort je ľahko dostupný lanovkami: z Verbier sa vydajte lanovkou Medrano a potom lanovkou Chaux. Z Nendaz nastúpte na lanovku Gentianes do Tortin a potom lyžujte na Gentianes/Lime. Čas od času sa však stane, že lanovka je kvôli zlým poveternostným podmienkam mimo prevádzku, takže dostať sa do Cabane du Mont Fort a z neho nie je možné...

Dospelí zaplatia za jednu noc s polpenziou 92 švajčiarskych frankov, teda niečo cez 75 €. Na Švajčiarsko celkom dobrá cena, čo poviete?

Cabane du Mont Fort, Verbier  - © Cabane du Mont Fort

Cabane du Mont Fort, Verbier

Copyright: Cabane du Mont Fort

Rifugio Bella Vista (2.845 m.n.m.): Sledujte západ slnka z vyhriatej vírivky

Val Senales, Taliansko

Táto chata z roku 1896 leží uprostred 35kilometrovej lyžiarskej oblasti Val Senales v južnom Tirolsku. Bella Vista stojí na ľadovci Schnalstal a hoci je veľmi ľahko dostupná na lyžiach, súčasne akoby stála na konci sveta.

Bella Vista sa môže pochváliť najvyššie položenou vonkajšou saunou v Európe. Sauna bola dodaná z Laponska a helikoptérou dopravená hore k chate. Nechýba tu ani vonkajšia vírivka, kde si môžete vychutnať pohárik vína a sledovať, ako slnko zapadá za zasnežené vrcholky hôr. Reštaurácia ponúka juhotirolské špeciality, veľmi populárne sú cestoviny na pare a domáci jablkový závin. Ubytovať sa môžete v 2-5 lôžkových izbách alebo vo väčších miestnostiach turistického typu.

Ak sa chcete k Bella Vista spustiť na lyžiach z vrcholku, lyžujte dole po zjazdovkách Grawand a Gletchersee až k vleku Hintereise. Táto lanovka vás vyvezie hore, odkiaľ môžete zlyžovať priamo k chate.

Ubytovanie v dvojlôžkovej izbe s polpenziou stojí od 66 € na osobu a noc.

Vonkajšia sauna a vírivka v Rifugio Bella Vista  - © Bella Vista

Vonkajšia sauna a vírivka v Rifugio Bella Vista

Copyright: Bella Vista

Wedelhutte (2.350 m.n.m.): Štvorchodové večere a plná pivnica vína

Hochzillertal, Rakúsko

Wedelhutte stojí v nadmorskej výške 2.350 metrov a vyzerá ako tradičná horská kamenná chata s borovicovým obložením, avšak vo vnútri je to samý moderný luxus, počnúc Wi-Fi a DVD prehrávačmi a končiac saunami, parnými kúpeľmi a vírivkou. Lyžiari môžu zísť na lyžiach rovno od dverí do lyžiarskeho areálu Hochzillertal ski area (181 km zjazdoviek) alebo sa môžu vydať hľadať najlepšie prašanové zóny s horským sprievodcom z Wedelhutte, Stefanom.

V reštaurácii sú servírované raňajky formou bufetu, popoludňajší čaj a zákusky aj štvorchodové večere. Jedenásť apartmánov ponúka z balkónov panoramatické výhľady na okolité hory. K romantickému zážitku odporúčame vybrať si niektoré z lahodných vín z miestnej vínnej pivnice a popíjať ho pri západe slnka...

V zime sa k chate dostanete jedine lanovkou alebo na lyžiach. Z Kaltenback/Zillertal si kúpte lístok do Hochzillertal a vyvezte sa lanovkou na vrchol. Odtiaľ vás k chate dopravia vleky Sonnenjet a Wedel.

Ceny ubytovania tu začínajú na 169 € na osobu a noc s polpenziou.

Wedelhutte, Hochzillertal  - © Wedelhutte

Wedelhutte, Hochzillertal

Copyright: Wedelhutte

Almhotel Piz Seteur (2.064 m.n.m.): Rustikálny nábytok a tirolská kuchyňa

Val Gardena, Taliansko

Ubytovanie uprostred lyžiarskej oblasti Sella Ronda (175 km zjazdoviek) – táto moderná rustikálna horská chata ponúka 360-stupňové výhľady na okolité kultové vrcholky Dolomitov. Piz Seteur bola pred niekoľkými rokmi zrekonštruovaná a teraz je zdobená jednoduchými bielymi stenami v kontraste s masívnym rustikálnym borovicovým nábytkom.

Po dni strávenom na zjazdovkách môžete dopriať svojim svalom regeneráciu v saunách, vírivkach alebo v Kneippovom kúpeli, milovníci dobrých vín si môžu otvoriť fľašu na slnečnej terase. V reštaurácii sa podávajú raňajky formou bufetu a štvorchodové večere zostavené z juhotirolských špecialít.

Aby ste sa k hotelu dostali, musíte využiť sedačkovú lanovku Piz Seteur z Plan de Gralba alebo vlek Sole zo Sella Pass do Selva.

Dvojlôžkové izby kategórie Štandard s polpenziou stoja od 150 € na osobu.

Masívny drevený nábytok v Almhotel Piz Seteur, Val Gardena  - © Almhotel Piz Seteur

Masívny drevený nábytok v Almhotel Piz Seteur, Val Gardena

Copyright: Almhotel Piz Seteur

 

Galéria

Najvyššie položená vonkajšia sauna v Európe:  Rifugio Bella Vista, Val Senales - © Rifugio Bella Vista
Hotel Bellevue des Alpes pod vrcholkom Eiger, Grindelwald - © Scheidegg Hotels
Cabane du Mont Fort, Verbier - © Cabane du Mont Fort
Vonkajšia sauna a vírivka v Rifugio Bella Vista - © Bella Vista

Zobraziť všetko

 

Reklama

Reklama

Reklama