Slovak

Desať najmalebnejších lyžiarskych stredísk

Centrum Kitzbühelu, Rakúsko

Centrum Kitzbühelu, Rakúsko

Horské strediská nevyzerajú vždy idylicky, často sú to účelové betónové mestá. Ak bažíte po dokonalom stredisku, prečítajte si naše tipy na top 10 najmalebnejších lyžiarskych stredísk.


Alpbach, Rakúsko

Stredisko Alpbach vyhralo televíznu anketu v roku 1983, ktorá vyberala tie najkrajšie dediny v Rakúsku. Vieme, čo si myslíte – rok 1983??!! Toto označenie stredisku prischlo z dobrého dôvodu. Je tu nádherne. Alpbach sa nachádza na slnečnej náhornej plošine, v nadmorskej výške 1000 metrov. V pozadí sa tiahnu Alpy a vytvárajú ohromujúce pozadie, do ktorého je vsadená dedinka ako z rozprávky, zložená z krásnych drevených chatiek.

Spýtali sme sa manažéra strediska, Michaela Mairhofera, v čom Alpbach vyniká: "Povedal by som, že dedina Alpbach je v Rakúsku unikátom. Je tvorená jednotnou architektúrou, všetky budovy sú postavené od základov po strechu z dreva, čo je podľa mňa dôvod, prečo bol Alpabach zvolený za najkrajšiu dedinu v Rakúsku."

Alpbach je ideálny pre začiatočníkov, ktorí sa môžu ubytovať v krásnych apartmánoch na úpätí hory s výhľadom na Skiweg. Na hlavné zjazdovky sa dostanete krásnymi zjazdovkami lemovanými stromami. Pokročilí lyžiari majú menší priestor na vychutnávanie zjazdoviek ako začiatočníci, ale prídu si aj tak na svoje na zjazdovkách ako je napríklad tá vedúca z Loderstein späť na stanicu kabínkovej lanovky a na zjazdovke okolo Wiedersbergerhorn.

Wildschönau – Ski Juwel Alpbachtal Wildschönau

Wildschönau – Ski Juwel Alpbachtal Wildschönau

Kitzbühel, Rakúsko

Kitzbühel je známy ako "mesto kamzíkov". Je to stredoveká dedina s dláždenými ulicami a malebnými zákutiami, plná obchodiv a kaviarňí. Ubytovanie je tu na najvyššej úrovni, čo slúži na prilákanie najmä bohatých a slávnych hostí, ale je možné nájsť aj priemerne drahé ubytovanie.

Stredisko teží z davov návštevníkov počas neslávne známych pretekov na Hahnenkamme. V podstate ide o desivý zjazd série Svetového pohára, ale trať je polievaná vodou, aby zamrzla a stala sa tak ešte nebezpečnejšou. Právom si zaslúži svoju povesť jedného z najnáročnejších pretekov na svete. Miestne svahy sú ale určené pre lyžiarov všetkých úrovní. Oblasť zahŕňa neďaleké dediny Kirchberg a Jochberg, rovnako ako samostatnú oblasť Kitzbüheler Horn.

Kitzbühel – Hahnenkamm  - © Credit Bernhard Spoettl

Kitzbühel – Hahnenkamm

Copyright: Credit Bernhard Spoettl
 

Saas Fee, Švajčiarsko

Stredisko Saas Fee je zasadené medzi 13 vrcholkami presahujúcimi 4000m. Mnohí ho nazývajú perlou Álp. Saas Fee je nádherná tradičná švajčiarska dedina, ktorá ponúka nádherný výhľad v himalájskom štýle. Centrum obce je zakázanou oblasťou pre motorové vozidlá, s výnimkou elektrických, takže hluk je obmedzený na minimum. Úzke uličky sú plné butikov, barov a kaviarní. Stredisku sa napriek tomu podarilo zachovať autentickú dedinskú atmosféru. Dedinka je tak malebná, že bola vybraná ako miesto pre natáčanie videa tak sladkého, až z toho bolia zuby: Last Christmas od kapely Wham!

Čo sa týka snehu, Saas Fee leží vo vysokej nadmorskej výške a väčšina jeho svahov sa nachádza nad 2500 m.n.m, čo znamená, že sneh je takmer zaručený. Je to ideálne letovisko pre začiatočníkov, ktorí môžu využiť jednoduché zjazdovky v spodnej časti strediska. Pokročilým lyžiarom sa tu bude páčiť tiež, aj keď tým najlepším budú chýbať náročné zjazdovky.

Nočný život je rušný a veľmi osviežujúci. Obzvlášť populárny je Popcorn Bar – výherca MTV Bar Award. Nájdete ho v 5-hvězdičkovom hoteli Ferienart na hlavnej ulici.

Saas Fee a panoráma Álp

Saas Fee a panoráma Álp

 

Wengen, Švajčiarsko

Wengen je idylická švajčiarska dedinka ležiaca na úbočí nad údolím Lauterbrunnen. Toto stredisko bolo vlastne jedným z prvých lyžiarskych stredísk vôbec. Presne ako by ste od švajčiarskeho strediska očakávali, je bezchybné. Ak sa chcete do Wengen dostať, nasadnite na lanovku, v ktorej vám bude jazda pripadať ako cesta do čarovnej krajiny.

Lyžiarsky areál je prepojený so susedným Grindelwald a výhľad z neho je naozaj úchvatný. Samotná obec je veľmi malá. Má menej ako 1 km na dĺžku a je veľmi útulná a príjemná.

Wengen

Wengen

 

Megeve, Francúzsko

Módne stredisko Megeve bolo založené v 20-tych rokoch 20. storočia barónkou Noémi de Rothschild, ktorá chcela vytvoriť francúzsku verziu St Moritzu. Stredisko sa nachádza na úpätí Mont Blanc a stalo sa tak populárnym, že ho Jean Cocteau premenoval na "21. okrsok Paríža".

Rezort sa od svojho založenia pomaly rozrastal, no jeho dláždené ulice a pôvabné usadlosti zostali rovnaké. Je to elegantné miesto s kostolom zo 13. storočia a klziskom na malebnom centrálnom námestí. Nájdete tu mnoho vynikajúcich reštaurácií a kaviarní, z ktorých niektoré majú michelinskú hviezdu. Taktiež si môžete vybrať spomedzi špičkových butikov s oblečením.

Megève  - © OT de Megeve

Megève

Copyright: OT de Megeve
 

Cortina d'Ampezo, Taliansko

Stredisko sa nachádza v regióne Veneto v Taliansku. Je iba dve hodiny autom severne od Benátok. Cortina d'Ampezo má veľa predností, no jej tromfom je neuveriteľná okolitá scenéria Dolomitov, ktorá toto stredisko obklopuje. Atmosféru dokresluje sfarbenie dolomitického vápenca, ktorý sa dvíha do nadmorskej výšky viac ako 3000 metrov a mení svoje sfarbenie do červeno-oranžových odtieňov. Cortina je veľká dedina plná horských reštaurácií, luxusných butikov a dobrých barov.

Cortina d'Ampezzo

Cortina d'Ampezzo

 

Zermatt, Švajčiarsko

"Úžasné... Luxusné... Príliš drahé...,“ to sú frázy, ktoré sú často spomínané v súvislosti s Zermattom. Ale máme pre vás niekoľko ďalších. . . Nádherný, pekný, prekypujúci alpským kúzlom.

Toto stredisko splní všetky vaše tajné želania, je ako vystrihnuté z rozprávky. Určite odporúčame jazdu na saniach ťahaných koňmi. Nad dedinou sa týči tajomná hora, tiež známa ako Matterhorn.

Čo sa týka lyžovania, nájdete tu veľa náročných červených zjazdoviek a niekoľko technicky náročných čiernych zjazdoviek. Experti by isto nemali vynechať zjazdovku Stockhorn.

Zermatt  - © iglu-dorf.com

Zermatt

Copyright: iglu-dorf.com

Adelboden, Švajčiarsko

Stredisko Adelboden je ukryté na konci dlhej horskej cesty. Je to očarujúce miesto, miestne farmy stále fungujú a váš lyžiarsky inštruktor sa v lete pravdepodobne mení tiež na miestneho farmára.

Architektúra je v štýle tmavého dreva s červenými a zelenými okenicami. Námestie ponúka pekný kostol s nádhernými vitrážami. Lyžovať môžete v piatich areáloch, ktoré majú spolu 210 km zjazdoviek.

Adelboden  - © Photopress / Adelboden

Adelboden

Copyright: Photopress / Adelboden
 

Deer Valley, USA

Malebné Deer Valley bolo vyhlásené za top lyžiarske stredisko v Spojených štátoch už piaty krát za posledných 5 rokov. Niet sa čomu diviť, keď je stredisko tak rozsiahle ako je. Obklopuje ho 5 štítov od 2650 m vysokého Bald Eagle po 3190 m vysoký Empire.

Sneh je tu ľahký a suchý – typický pre Utah. Deer Valley nesklame skúsených lyžiarov, ktorí môžu vyskúšať svoju odvahu na troch slávnych olympijských zjazdovkách: Champion, Know You Didn´t a White Owl. Reštaurácie a après ski sú na vysokej úrovni.

Dedinka Silver Lake v Deer Valley

Dedinka Silver Lake v Deer Valley

 

A na záver jeden tip z Ďalekého východu, kde vás asi ani nenapadne pomýšľať na lyžovačku – a predsa je vraj vynikajúca!

Niseko, Japonsko

Niseko ponúka nádherný výhľad na horu Yote a je vychýrený pre svoj prašan, vraj je vďaka nemu dokonca jedným z najlepších stredísk sveta. Pravdepodobne aj preto, že je tu dostatok veľmi dobre prístupneho freeride terénu. V tomto stredisku si užijete tak lyžovanie ako v Alpách, ako aj lyžovačku medzi stromami. Nízke teploty a nízka vlhkosť spôsobujú, že tu padá slávny ľahký a suchý prašan.

Stredisko Niseko je vhodné pre všetkých lyžiarov, obzvlášť však pre pokročilých lyžiarov a snowboardistov. Après ski je na vysokej úrovni a za návštevu stoja aj miestne termálne kúpele.

Niseko, Japonsko  - © Rob Freeman@Skiwrite

Niseko, Japonsko

Copyright: Rob Freeman@Skiwrite

Galéria

Centrum Kitzbühelu, Rakúsko
Wildschönau – Ski Juwel Alpbachtal Wildschönau
Kitzbühel – Hahnenkamm - © Credit Bernhard Spoettl
Saas Fee - © Saas-Fee Tourism

Zobraziť všetko

Reklama

Reklama

Reklama