Slovak

Tramway v Saint Gervais – električka k Mont Blancu

14. január 2014 | Markéta Růžičková

Správy z regiónu: Francúzsko

Strediská v tomto článku: Saint Gervais Mont-Blanc

St Gervais - Mont Blanc

St Gervais - Mont Blanc

Historické kúpeľné mestečko Saint Gervais les Bains priamo pod najvyšším vrcholom Európy láka od roku 1806 návštevníkov zotavujúci sa z astmy a ďalších dýchacích či kožných problémov. Zároveň je jedným z východiskových bodov pre horolezcov, ktorí sa vydali pokoriť Mont Blanc a samozrejme tiež centrom lyžiarskych radovánok. Tým sa stávalo Saint Gervais postupne od roku 1936, kedy sa v Saint Gervais spustila prvá lanovka. Otcom tejto myšlienky bol Charles Viard. Žiadny nadšený lyžiar, ale miestny lesník prišiel s nápadom na zavesený dopravný prostriedok pre pohyb a dopravu vecí v strmých lesnatých alpských kopcoch. Na lyžiarov si spomenul, až keď pri svojich potulkách lesom začal stretávať stále častejšie lyžiarov, ako namáhavo šliapu do čo najväčších kopcov, aby sa potom pár minút tešili rýchlou jazdou dole.

Na zjazdovkach St Gervais  - © STBMA

Na zjazdovkach St Gervais

Copyright: STBMA

Električka k Mont Blancu

Ešte pred visutou lanovkou sa však zo Saint Gervais vyšplhala do hôr zubačka Tramway du Mont Blanc. To bolo už v roku 1907 a dnes je jednou z najväčších miestnych atrakcií a zároveň obľúbený miestny dopravný prostriedok. Stretnete v nej ozajstných dobrodruhov, ktorým z batohu pozerajú mačky a cepín, pretože ich vyvezie až k úpätiu veľhory, na ktorú sa potom dostávajú vlastnými silami. Turistom však stačí výhľad z konečnej zastávky "električky" Bellevue v 1794 metroch (v lete sa ide ešte vyššie, až na Nid d'Aigle v 2372 m).

Saint Gervais: Priestor pre freestyle  - © STBMA

Saint Gervais: Priestor pre freestyle

Copyright: STBMA

S výhľadom po červenej

Pre milovníkov lyžovania je však dôležitejšie, že zo Saint Gervais vedie kabínková lanovka do srdca celej lyžiarskej oblasti Evasion Mont Blanc, ktorá ponúka 445 kilometrov zjazdoviek na jeden skipas (časť prejdete na lyžiach, do tých vzdialenejších však budete musieť skibusom alebo autom). Priamo v stredisku St. Gervais vám tie najlepšie výhľady na okolité horské velikáni ponúknu zjazdovky z Mt. Joly, ktorej vrchol je až v 2525 metroch. Na Mt. Joux o šesťsto metrov nižšie zase vyšiel prvý lyžiar na vleku už v roku 1938. Svahy sú tu pretkané prevažne červenými zjazdovkami. Ak vás však náhodou lyžovanie s výhľadmi vo vysokých nadmorských výškach omrzí, môžete vyskúšať nácvik skokov na lyžiach či na snowboarde bezpečne do airbagov.

Wellness v St Gervais - Mont Blanc  - © Les Bains du Mont-Blanc

Wellness v St Gervais - Mont Blanc

Copyright: Les Bains du Mont-Blanc

Relax aj adrenalín

A ako je to v Saint Gervais les Bains so zábavou po lyžovaní či pre nelyžiarov? Tej je tu naozaj na výber. Samozrejme si v kúpeľoch môžete užívať relaxačné a kúpeľné procedúry. Ak ste radšej na čerstvom vzduchu, zaplaťte si vyhliadkový let balónom nad Alpami alebo si vyskúšajte ešte dobrodružnejší paragliding. Zábava sa tu ale dá prevádzkovať aj na ľade a to nielen korčuľovanie, ale tiež curling. A veľmi romantickú a špecifickú zábavu, ktorou sú francúzske Alpy preslávené, je potom pôvodne severský skijöring, teda lyžovanie za koňom.

 

Pozrite si tiež:

Snehové podmienky v St Gervais Mont-Blanc

Mapa zjazdoviek

Mapa príjazdu

Webkamery

 

Galéria

St Gervais - Mont Blanc
Wellness v St Gervais - Mont Blanc - © Les Bains du Mont-Blanc
Saint Gervais Mont-Blanc - © STBMA
Na zjazdovkach St Gervais - © STBMA

Zobraziť všetko

 

Reklama

Reklama

Reklama