Slovak

Prázdniny v Samnaun - splňte si sen

25. december 2013 | Kamila Novotná

Správy z regiónu: Švajčiarsko, Graubünden

Strediská v tomto článku: Samnaun

Prvá dvojposchoďová gondola na svete, ktorá spája rakúsky Ischgl a švajčiarsky Samnaun

Prvá dvojposchoďová gondola na svete, ktorá spája rakúsky Ischgl a švajčiarsky Samnaun

Copyright: Andrea Badrutt/Chur

Na pomedzí Švajčiarska, v kantóne Graubünden vo východných Alpách, nájdete skutočnú perlu medzi lyžiarskymi areálmi: známe stredisko Samnaun, ktorého prepojením s rakúskym Ischgl vznikla rozsiahla lyžiarska oblasť - Silvretta Arena Samnaun/Ischgl. Spojený areál má lyžiarom a snowboardistom naozaj čo ponúknuť: Takmer 240 kilometrov perfektne upravovaných zjazdoviek, z ktorých si určite vyberú lyžiari všetkých úrovní. Veľmi pokročilí lyžiari a experti iste ocenia 9 čiernych zjazdoviek (určite vyskúšajte zjazdovky okolo hory Greitspitz, kde nájdete razantné zjazdy so 70 % sklonom). Pokročilým sa bude pozdávať množstvo červeno označených zjazdoviek - je ich 39 a tvoria viac ako 60 % všetkých tratí v areáli. Stredisko nezabúda ani na začiatočníkov a rodiny s deťmi, pre nich im Silvretta Arena vyhradila 18 % zjazdoviek, tie najširšie nájdete okolo Álp Bella, kde sa mimochodom v miestnej reštaurácii pečú tie najlepšie kurčatá!

Tomu, kto ráno skoro vstáva, odporúčame dať si šálku kávy v reštaurácii AlpTrida Sattel s úžasným výhľadom na celé údolie Samnauntal. A ak ste fanúšikovia prekážok, vyskúšajte tiež Snowpark - jeden z najväčších v Európe. Nájdete tu 1100 metrov zjazdoviek s 35 rôznymi prekážkami.

Lyžiari sa tešia z výhľadu v Samnaun  - © Graubűnden

Lyžiari sa tešia z výhľadu v Samnaun

Copyright: Graubűnden

Zástupcovia všetkých vekových kategórií si určite prídu na svoje v lyžiarskom stredisku Motta Naluns Scuol-Ftan-Sent. Pohodlnú dopravu vám zabezpečí dobré vlakové spoje. Areál s 80 kilometrami zjazdoviek, modernými a komfortnými prístupmi je vhodný zvlášť pre rodiny s deťmi.

Klenotom, ktorý môžete objaviť uprostred biosféry Val Müstair, je lyžiarska oblasť Minschuns/Val Müstair s 25 kilometrami zjazdoviek. Tu sa nachádza aj východiskový bod pre túry na lyžiach a možnosť návštevy kláštora St. Johann, ktorý je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO. Okrem zjazdoviek je v prázdninovom regióne Engadin Scuol Samnaun Val Müstair aj 110 kilometrov stôp pre bežecké lyžovanie, rozmanité možnosti sánkovania a upravované zimné pešie trasy. Absolútna špička je potom sánkarská dráha a špeciálna zjazdovka pre airboard v Prui-Ftan.

Prázdninám prežitým v Samnaun jednoducho nie je čo vytknúť. Z malebnej malej horskej dedinky vás na svahy Silvretta Areny pohodlne dopraví dvojposchodová lanovka, a potom si už celé dni môžete dopriať pôžitok z lyžovania na skvele udržiavaných svahoch, kochať sa pohľadom na švajčiarsku a rakúsku prírodnú panorámu a vychutnávať kvalitu zdravého horského vzduchu.


Svetový unikát: dvojposchodová lanovka

Celý priestor Silvretta Areny pokrýva 57 vlekov, ktoré zaisťujú prepravu pre všetkých návštevníkov. Okrem dvanástich odpojiteľných 6-sedačiek tu nájdete aj 5 kabínkových lanoviek, z ktorých jedna je svetovým unikátom. Jedinečná dvojposchodová lanovka Twinliner je prvá tohto druhu na svete, prepraví do tejto oblasti každých 10 minút až 270 ľudí!

Nie je sa teda čo čudovať, že Samnaun bol medzinárodnými agentúrami vyhlásený ako víťaz testu lyžiarskych stredísk - v prepojení Silvretta Areny Samnaun/Ischgl.


Nákupy v Duty Free ako aprés-ski zábava

Že by sa vám z toľkých nalyžovaných kilometrov triasli nohy? Nie je lepší spôsob oddychu, než ísť na nákupy! Nakupovanie v Samnaun vás bude určite baviť - miestne obchody totiž spadajú do Duty Free zóny, a tak budete potešení hneď dvakrát: bezmedzným výberom a jedinečnou cenou! Romanticky založeným návštevníkom odporúčame zakončiť deň kúpeľom v horúcej minerálnej vode v Engadin Bad Scuol a potom si vyraziť na večeru pri sviečkach do niektorej z mnohých príjemných reštaurácií. Nezabudnite pritom ochutnať aspoň niektorú z miestnych vyhlásených regionálnych špecialít.

Duty Free Shopping v Samnaun  - © Graubűnden

Duty Free Shopping v Samnaun

Copyright: Graubűnden

Galéria

Prvá dvojposchoďová gondola na svete v Ischgl - © Andrea Badrutt/Chur
Medzinárodné podujatie Top of the Mountain - © Graubűnden
Ischgl-Samnau - © Andrea Badrutt/Chur
Duty Free Shopping v Samnaun - © Graubűnden

Zobraziť všetko

 

Top of the Mountain - koncert na snehu

Dve gigantické hudobné akcie v sezóne priťahujú najväčšiu pozornosť všetkých návštevníkov: Koncerty "Top of the Mountain". Prvý z nich sa koná na oslavu začiatku lyžiarskej sezóny. Druhý sa koná pri príležitosti ukončenia zimnej sezóny a uvidíte tu mnoho svetových hudobných hviezd. 26. ročník tohto medzinárodného festivalu sa uskutoční v nedeľu 13.4.2014. Vstupné na koncert je zadarmo - s platným skipasom, takže budete môcť prežiť perfektnú kombináciu snehu, slnka a množstva hudby!


Pozrite tiež:

► Snehové podmienky v Samnaun

► Mapu zjazdoviek

 Mapu príjazdu

Fotogalérie

 

Galéria

Prvá dvojposchoďová gondola na svete v Ischgl - © Andrea Badrutt/Chur
Medzinárodné podujatie Top of the Mountain - © Graubűnden
Ischgl-Samnau - © Andrea Badrutt/Chur
Duty Free Shopping v Samnaun - © Graubűnden

Zobraziť všetko

Reklama

Lyžovačka v Alpách - najlepšie tipy

Reklama

Reklama