Slovak
Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang

Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang

Copyright: Gernot Schweigkofler

Rakúsko ponúka lyžiarom zo Slovenska najbližšiu alpskú lyžovačku. Vynikajúcu dopravnú dostupnosť rakúskych stredísk podčiarkuje nová diaľnica medzi Bratislavou a Viedňou.

 

Lyžiarske strediská v Rakúsku môžeme rozdeliť do dvoch kategórií:

Strediská nachádzajúce sa do 150 km od slovenských hraníc sú zo západného Slovenska tak blízko, že je možné do nich pohodlne vycestovať len na jeden deň. „Jednodňové lyžovačky“ sa stali fenoménom hlavne po odstránení hraničných kontrol a po vstupe Slovenska do eurozóny. Práve v tomto období boli neďaleké rakúske strediská výrazne modernizované. Spomedzi stredísk dostupných na jednodňové lyžovačky je populárny Stuhleck, Zauberberg Semmering a Mönichkirchen Mariensee.

Ski Opening v Stuhlecku 13.12.2013  - © Matej Petőcz

Ski Opening v Stuhlecku 13.12.2013

Copyright: Matej Petőcz

Pri ostatných rakúskych lyžiarskych strediskách je potrebné už aj zo západného Slovenska vycestovať na viac než jeden deň a zabezpečiť si ubytovanie.

 

Lyžiarske naj Rakúska

Rakúsko je svetovým lídrom v modernizovaní lyžiarskych areálov, stavia sa tu najviac nových lanoviek ako i veľmi výkonné zasnežovacie systémy.

Medzi najmodernejšie strediská v Rakúsku zaraďujeme Saalbach – Hinterglemm – Leogang (200 km zjazdoviek) či Ischgl (238 km zjazdoviek). Pomalé lanovky či nekomfortné lyžiarske vleky sú v týchto strediskách raritou.

Pitztaler Gletscher  - © Pitztal

Pitztaler Gletscher

Copyright: Pitztal

Najväčší prepojený skiareál v Rakúsku je SkiWelt Wilder Kaiser – Brixental, kde je 279 km zjazdoviek. Najvyššie položené stredisko v Rakúsku nájdete v Tirolsku, ide o ľadovcové Pitztaler Gletscher, kde zjazdovky kulminujú v nadmorskej výške 3440 metrov. Oplatí sa tiež navštíviť štyri ďalšie ľadovce v Tirolsku: Hintertux, Stubai, SöldenKaunertal.

Lyžiarske stredisko Serfaus – Fiss – Ladis je označované za jedno z najlepších pre rodiny s deťmi, o čom svedčí aj niekoľko medzinárodných ocenení.

 

Nové prepojovacie lanovky a  nízka nadmorská výška

Centrami väčšiny lyžiarskych stredísk v Rakúsku sú malebné dedinky s tradičnou architektúrou, ležiace v údolí, odkiaľ štartujú lanovky. Nízka nadmorská výška dojazdov zjazdoviek je kompenzovaná moderným technickým zasnežovaním, môže však byť problémom na začiatku a ku koncu sezóny. Výnimkou je niekoľko vysoko položených stredísk, napríklad Obertauern, Obergurgl-HochgurglKühtai.

Kühtai - 15.1.2014  - © Facebook Kühtai

Kühtai - 15.1.2014

Copyright: Facebook Kühtai

Pokiaľ niečo Rakúsku chýba, tak sú to obrovské lyžiarske areály s množstvom prepojených zjazdoviek. Práve preto sa v uplynulých rokoch snažia Rakúšania tento deficit dohnať. Svetoznámy Lech – Zürs am Arlberg v roku 2013 prepojili s Warth – Schröcken, podobne Wagrain dostal novú lanovku, ktorá prepojila dva lyžiarske areály nad mestom.

 

Unikátne après-ski

Rakúsko je známe veľkou après-ski scénou. Spomeňme napríklad St. Anton am Arlberg, Ischgl, Saalbach-Hinterglemm či Sölden. Zábava tu nezriedka začína už o tretej poobede na svahu v horských reštauráciách či presklených stanoch a až do neskorej noci pokračuje v dedinách v údolí.

Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang  - © hinterhag.at

Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang

Copyright: hinterhag.at
 

Ubytovanie

V Rakúsku nie je problém nájsť ubytovanie akéhokoľvek štandardu. Krajina je špecifická širokou ponukou horských apartmánov s kompletným vybavením (sociálne zariadenie, kuchyňa). Za ubytovanie tohto typu zaplatíte od 25 eur za osobu a noc.

Pokiaľ do Rakúska smerujete na vlastnú päsť, jednou z možností pri výbere ubytovania je využitie niektorého zo svetových internetových rezervačných systémov. V Rakúsku je do týchto systémov zapojených mnoho ubytovateľov. Alternatívou sú regionálne rezervačné systémy.

 

Pozrite si tiež:

Snehové podmienky v rakúskych strediskách

Webkamery

Užívateľmi najlepšie hodnotené strediská

► Rozmiestnenie rakúskych stredísk 

 

Galéria

Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang - © Gernot Schweigkofler
Obertauern
Aj keď sa v Stuhlecku lyžuje už od 30.11., oficiálne slávnostné otvorenie sezóny sa odohralo v piatok 13.12.2013 - © Matej Petőcz
Schischaukel Mönichkirchen-Mariensee - © Schischaukel Mönichkirchen-Mariensee FB

Zobraziť všetko

Reklama

Lyžovačka v Alpách - najlepšie tipy

Reklama

Reklama