Vymeňte auto za vlak a cestujte pohodlnejšie, ekologickejšie a lacnejšie.

 

Železničné spoločnosti na Slovensku a v Česku majú podpísané s lyžiarskymi strediskami osobitné zmluvy, vďaka čomu vedia ponúknuť balíček s dopravou a skipasom za nízku cenu.

 

Slovensko

Zaujímavá ponuka vlak+skipas od Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) v zimnej sezóne 2013/14 platí v šiestich strediskách.

Podstatou tejto akcie je to, že v rámci jedného balíka získate spiatočný cestovný lístok na vlak z ktorejkoľvek stanice na Slovensku do stanice najbližšej pri zvolenom stredisku a zároveň voucher na jednodňový skipas. V niektorých prípadoch je to aj autobusový transfer zo železničnej stanice k lanovkám.

Ponuka vlak+skipas platí denne až do 30.4.2014. Do IC vlakov a Ex 1502 je potrebné dokúpiť doplatok vo výške 5 eur. Nárok na zľavnenú cenu majú žiaci a študenti denného štúdia od 6 do 26 rokov, držitelia kariet Junior Railplus Euro26, Senior Railplus, ŤZP a ŤZP-S.

 

► Jasná Nízke Tatry, sever: 38 € (zľavnený 32 €) – spiatočný CL je vystavený do ŽST Liptovský Mikuláš, odtiaľ ráno premáva bezplatný skibus do Jasnej, opačným smerom je potrebné využiť platenú medzimestskú linku SAD.

► Jasná Nízke Tatry, juh: 38 € (zľavnený 32 €) – spiatočný CL je vystavený do ŽST Brezno, odtiaľ je potrebné využiť platenú medzimestskú linku SAD do strediska.

► Ružomberok – Malinô Brdo: 25 € (zľavnený 19 €) – spiatočný CL je vystavený do ŽST Ružomberok. Zo stanice premáva do strediska bezplatný skibus denne od 26.12.2013 (odchody zo ŽST do strediska sú o 8:00, 8:45 a 10:00; odchody zo strediska do ŽST sú o 15:55 a 16:35).

► Tatranská Lomnica: 33 € (zľavnený 28 €) – spiatočný CL je vystavený do ŽST Tatranská Lomnica. Zjazdovky sú zo železničnej stanice dostupné pešo (700 m).

► Štrbské Pleso: 33 € (zľavnený 28 €) – spiatočný CL je vystavený do ŽST Štrbské Pleso. Zo železničnej stanice premáva do strediska bezplatný skibus.

► Starý Smokovec: 33 € (zľavnený 28 €) – spiatočný CL je vystavený do ŽST Starý Smokovec. Lanovka na Hrebienok je zo železničnej stanice dostupná pešo (300 m).

► Vrátna: 29 € (zľavnený 24 €) – spiatočný CL je vystavený do ŽST Žilina, odchod bezplatného skibusu do Vrátnej je o 9:00 z AS Žilina. Cestou späť odchádza skibus z Vrátnej do Žiliny o 16:00. Skibus premáva vo vybraných dňoch.

 

Česko

České dráhy opäť ponúkajú akciu „Vlakem na lyže“. Ide o zľavu až 20% na celodenné skipasy vo vybraných českých lyžiarskych strediskách a zľavu 20% na dvojdňové skipasy vo vybraných slovenských lyžiarskych strediskách. Podmienkou je preukázanie sa platným cestovným lístkom ČD v pokladni skiareálu.

Ponuka platí denne od 11.1.2014 do 23.3.2014 v strediskách:

 

► Skiresort Buková hora, Červená Voda + Čenkovice (Orlické hory): vlakom na trase Pardubice – Choceň – Ústí nad Orlicí – Letohrad – Jablonné nad Orlicí – Lichkov (zo ŽST Jablonné nad Orlicí premáva v soboty a nedele od 11.1.2014 do 16.3.2014 bzeplatný skibus do Čenkovic)

► Tanvaldský Špičák (Jizerské hory): vlakom na trase Liberec – Smržovka – Tanvaldský Špičák

► Žacléř - Prkenný důl (Krkonoše): vlakom na trase Hradec Králové – Jaroměr – Trutnov (zo ŽST Trutnov premáva do skiareálu bezplatný skibus pre cestujúcich ČD, a to od 11.1.2014 do 16.3.2014)

► Mosty u Jablunkova (Beskydy): vlakom na trase Bohumín – Český Těšín – Třinec – Mosty u Jablunkova

► Špičák – Železná Ruda (Šumava): vlakom na trase Plzeň – Klatovy – Špičák – Železná Ruda

► PARK SNOW Donovaly (Slovensko): vlakom na trase Česká republika – Banská Bystrica

► Ružomberok – Malinô Brdo (Slovensko): vlakom na trase Česká republika – Ružomberok

 

Poľsko

Poľskí lyžiari a snowboardisti môžu využiť ponuku SparDay od železničnej spoločnosti PKP Intercity. V rámci tejto ponuky stojí spiatočný lístok z Varšavy, Sosnovca, Katovíc alebo Zebrzydovíc do rakúskeho Villachu len 39 eur. Lístok je potrebné zakúpiť najneskôr tri dni vopred a platí na vlaku EC Polonia.

EC Polonia odchádza z Varšavy Centralna o 6:20, odjazd z Katovíc je o 9:24. Príjazd do Villachu je o 18:46. Odtiaľ môžu poľskí lyžiari pokračovať napríklad vlakom IC 593 do lyžiarskeho strediska Bad Gastein s príjazdom do ŽST Bad Gastein o 20.16 (ŽST Bad Gastein leží priamo pri lanovke a v pešej dostupnosti zo stanice je tiež množstvo ubytovacích kapacít v rôznych cenových hladinách).

Ustroń Czantoria je jediné väčšie a moderné stredisko v Poľsku dostupné vlakom bez nutnosti ďalšieho presunu autobusom alebo taxíkom. Železničná zastávka Ustroń Polana, na ktorej zastavujú vlaky spoločnosti Koleje Śląskie z Gliwíc a Katovíc, je vzdialená 190 metrov od dolnej stanice lanovky na Czantoriu.

Niekoľko ďalších lyžiarskych stredísk v Poľsku je dostupných vlakom, no zo železničných staníc musíte do strediska absolvovať krátky transfer autobusom alebo taxíkom: spomeňme malopoľské strediská v Zakopanom a Krynici, Dwie Doliny Muszyna – Wierchomla, alebo Sklársku Porubu v Krkonošiach.