Slovak

Via Lattea: Mliečna dráha pre lyžiarov

3. marec 2014 | Mariangela Balsama/TH

Správy z regiónu: Južné Alpy, Piemont, Via Lattea (Mliečna dráha)

Strediská v tomto článku: Sestrière, Sauze d'Oulx, Montgenèvre, Sansicario - Cesana, Claviere - Vialattea

Montgenèvre

Montgenèvre

Copyright: Montgenevre Tourism

Šesť lyžiarskych stredísk patriacich do Mliečnej dráhy (Via Lattea) sa líši vo veľkosti, atmosfére a charaktere. Od malebných dláždených ulíc v Sansicario po bujarý nočný život v Sauze d'Oulx... každý lyžiar si tu nájde stredisko, ktoré mu bude vyhovovať najviac.

Celý areál Via Lattea je prepojený vlekmi a rozprestiera sa na 400 km štvorcových. Prekračuje taliansko-francúzske hranice. Strediská sú rozložené v rôznych nadmorských výškach, od Cesana v 1350 m.n.m po Sestriere v 2035 m.n.m.

Mliečna dráha je vybudovaná tak, aby vyhovovala každému:


Claviere: Pre rodiny s deťmi

Clavière (1750 m) je malé letovisko s neskutočným charakterom. Centrum je zmesou starej a novej architektúry a nájdete tu aj niekoľko barov pre večernú zábavu. Tento rezort je obzvlášť obľúbený u talianskych rodín.

Tunajší lyžiarsky areál je najvhodnejší pre začiatočníkov a mierne pokročilých, ktorí sa chystajú stráviť pohodlnú dovolenku. Vďaka osvetleniu si môžete dožičiť večernú lyžovačku medzi stromami. Ak sa tu chcete ubytovať, skúste jednu z miestnych chát alebo luxusnejší Hotel Bes&Spa a doprajte vášmu telu oddych.

Claviere

Claviere


Montgenèvre: Ideálne stredisko pre snowboardistov

Montgenevre (1850 m) je sjediné francúzske stredisko patriace do Via Lattea. Nachádza sa v Južných Alpách. Ako jedno z najmenších stredísk vo Francúzsku je tiež jedným z najlacnejších. Toto priateľské stredisko ponúka ubytovanie priamo v blízkosti zjazdoviek.

Tunajšie svahy sú najvhodnejšie pre začiatočníkov a mierne pokročilých lyžiarov. Snowboardisti môžu okúsiť miestny snowpark s U-rampou, skokmi a dokonalým freeride terénom. Voľbou skúsenejších a odvážnejších lyžiarov bude určite Heli-skiing na vrcholkoch Dormillouse, Terranera a Claus. Ak sa tu chcete ubytovať, skúste Hotel Le Chalet Blanc, postavený z tradičných materiálov (dreva a kameňa), avšak v modernom štýle. Na večeru alebo dezert si zájdite do reštaurácie Dell'attiquo.

Montgenevre, Mliečna dráha  - © OT de Montgenevre

Montgenevre, Mliečna dráha

Copyright: OT de Montgenevre


Sansicario: Stredisko bez áut, s centrom plným obchodov

Sansicario (1700 m) leží v idylickom prostredí obklopenom lesmi a kopcami. Nachádza sa v samom srdci Mliečnej dráhy, medzi Sauze d'Oulx a Sestriere. Je to jedno z najmodernejších stredísk na Via Lattea a v centre nájdete namiesto áut oveľa ekologickejšiu jednokoľajku.

Ulice sú lemované množstvom obchodov a reštaurácií. Tunajšie zjazdovky sú vhodné pre všetkých. Nájdete tu slnečné svahy pre začiatočníkov a aj technicky náročné čierne zjazdovky. Je tu napríklad zjazdovka vedúca z Mt. Fraiteve (2700 m), na ktorej sa jazdili zjazdové preteky na zimných olympijských hrách v roku 2006. Vo večerných hodinách sa vydajte na ochutnávku vín do Enoteca Sansicario a na večeru vám radíme zamieriť do tradičnej talianskej reštaurácie Dolce Basilio, kde výborne varia a hrá tam aj živá hudba.

V ostatných rokoch sa stredisko Sansicario spojilo s areálom Cesana, ležiacim v dedine pod Sansicariom. Vzhľadom na to, že každý z týchto dvoch rezortov má veľmi odlišný charakter, rozhodli sme sa v tomto článku informovať o každom osobitne. Stredisko Cesana tak nájdete pod číslom 6.

Lyžiari v Sansicario, Taliansko

Lyžiari v Sansicario, Taliansko

 


Sauze d'Oulx: Búrlivý nočný život

Sauze d'Oulx (1500 m) si spravilo meno ako "apslký Benidorm", lebo je plné hlučných barov, nočných klubov a jedna párty tu strieda druhú. Nočný život je tu naozaj búrlivý a nájdete tu viac Britov ako Talianov. Preto tu anglické hlasy prehlušujú tie talianske. Napriek vychýrenému nočnému životu sa tu stále dá veľmi snadno nájsť pekná, kľudná rodinná reštaurácia.

Staré centrum križujú úzke dláždené ulice. Miestne lyžiarske terény sú najvhodnejšie pre mierne pokročilých lyžiarov. Sú tu samé široké, otvorené zjazdovky lemované stromami. Ak sa tu chcete ubytovať, odporúčame chatu Chez Nous alebo Hotel Monte Genevris, 200 metrov od sedačkovej lanovky Clotes.

Sauze d'Oulx  - © Sauze d'Oulx Tourism

Sauze d'Oulx

Copyright: Sauze d'Oulx Tourism


Sestriere: Vysoko položené stredisko

Sestriere (2035 m) je najvyššie položené stredisko Mliečnej dráhy. Pokročilí lyžiari si tu vychutnajú strmé zjazdovky plné snehu, orientované na sever. Sestriere má najlepšie snehové podmienky, ako aj tie najnáročnejšie zjazdovky.

Nočné lyžovanie je k dispozícii na osvetlenej zjazdovke Giovanni Alberto Agnelli. Vysoká nadmorská výška tohto strediska je veľmi lákavá, ale bohužiaľ stredisku chýba trocha osobitosti a charakteru. Samotná dedina sa skladá zo štyroch osobitných osad, a rovnako je to aj s ubytovaním. My odporúčame Hotel Savoy Edelweiss alebo Grand Hotel Sestriere s luxusnými kúpeľmi.

Nočná lyžovačka v Sestriere  - © Vialattea

Nočná lyžovačka v Sestriere

Copyright: Vialattea


Cesana: Pokojná, pekná dedina

Cesana (1350 m) je pekná starobylá dedina v srdci Mliečnej dráhy, pod strediskom Sansicario, s ktorým je už spojená do jednoho rezortu. Dostanete sa tam novou osem miestnou kabínkovou lanovkou zo Sansicaria. Cesta trvá 8 minút. Stredisko je obzvlášť populárne u rodín s deťmi, ktoré hľadajú pokojné lyžiarske destinácie. Jednou z predností tohto strediska je areál Cesana Parioli, ktorý bol v roku 2006 dejiskom niekoľkých olympijských disciplín. Ubytujte sa v komplexe chát Agriturismo Il Fiocco.

Cesana

Cesana

 

Pozrite si tiež: 

Webkamery z Mliečnej dráhy

Snehové správy z Mliečnej dráhy

Mapu Mliečnej dráhy

Galéria

Montgenèvre - © Montgenevre Tourism
Montgenèvre - © A. Benne / OT de Mongenèvre
Sestrière - © Ezio Romano
Nočná lyžovačka v Sestriere - © Vialattea

Zobraziť všetko

 

Reklama

Lyžovačka v Alpách - najlepšie tipy

Reklama

Reklama