Slovak

Tri dni v raji pre skúsených lyžiarov

11. december 2013 | OnTheSnow/Tomáš Harach

Správy z regiónu: Rakúsko, Tirolsko

Strediská v tomto článku: St. Anton am Arlberg

St. Anton am Arlberg

St. Anton am Arlberg

Copyright: TVB St Anton / Josef Mallaun

Lyžovanie v St Anton am Arlberg je známe predovšetkým kvôli dvom veciam: strmé zjazdovky plné prašanu a skvelý nočný život.

Stredisko je najvhodnejšie pre skúsených lyžiarov, začiatočníci by mali zamieriť skôr na mierne svahy susedného Lech alebo Stuben, prístupných vďaka skibusu.

Ak vlastníte skipas Ski Arlberg, jednodňový lístok vás bude stať 48 € a môžete vďaka nemu využiť až 94 lanoviek a vlekov v strediskách St.Anton, Lech-Zürs, Stuben, St. Christoph, Klösterle/Sonnenkopf, Warth a Schröcken.

 

DEŇ 1 – Hurá do prírody

Lyžovanie mimo zjazdoviek je v St Anton obzvlášť populárne, s jeho hlbokým prašanom, strmými svahmi a krásnou prírodou.

Certifikovaní inštruktori prevedú freeride fanúšikov terénom mimo zjazdoviek a dožičia vám neskutočné zážitky. Tieto lekcie sú vhodné pre každého od neskúsených lyžiarov až po skúsených freeride jazdcov. Náročnosť, akú si zvolíte, je čisto na vás.

Títo inštruktori poznajú celú oblasť ako svoje topánky, a preto vás zoberú do najlepších miest. Celodenný výlet si môžete rezervovať v skupine od štyroch do siedmich ľudí a stojí 97 € na osobu. Požadované bezpečnostné vybavenie je v cene.

St. Anton am Arlberg  - © Roderick Parks

St. Anton am Arlberg

Copyright: Roderick Parks

Ďalší tip pre freeride fanúšikov je Big Arlberg Tour, ktorú organizuje lyžiarska škola Arlberg. Tento výlet trvá šesť hodín. Trasa je nasledujúca: St Anton - Valluga - (Pazültal) - Zürs - Zug - (Madloch) - Upper Lech - Lech - Zürs - Stuben - Albona - (Maroi) - a nakoniec späť do St Anton. Big Arlberg Tour je prehliadka vhodná pre skupinu až do siedmich ľudí, stojí 63 € na osobu. Poznámka: Len pre skúsených lyžiarov!

Za apres-ski sa vyberte do Krazy Kanguruh, čo je jeden z najslávnejších barov v Alpách, založený v roku 1974. Očakávajte hlasnú hudbu, tanec na stoloch a hlavne neskutočnú zábavu. Je to obľúbené miesto pre lyžiarov a snowboardistov najmä pri západe slnka.

 

DEŇ 2 – Dlhé a kľukaté zjazdovky

Najdlhšia zjazdovka v Sankt Anton má dĺžku 13,6 km a prevýšenie 1350 metrov. Vydajte sa lanovkami Galzigbahn a Vallugabahn na vrchol Valluga (2811 m). Odtiaľ môžete lyžovať po strmej, ale krásnej zjazdovke Vallugagrat Schindlerkar vedúcej na zjazdovky KandaharOsthang. Nakoniec sa dostanete naspäť do St Anton. Na ceste dole sa určite zastavte pri Ulmer Hütte a vychutnajte si nádherný výhľad.

St Anton je jedným z najstarších lyžiarskych stredísk na svete, je "kolískou alpského lyžovania". Navštívte múzeum Arlberg Kandahar a dozviete sa viac o histórii strediska. Vystavené tu sú napríklad staré mapy a fotografie strediska. Po návšteve múzea si môžete vychutnať popoludňajšie občerstvenie v priľahlej reštaurácii, ktorá ponúka domáce koláče a zmrzlinu. Múzeum je otvorené denne od 15 do 20 hodín.

St. Anton am Arlberg  - © TVB St Anton

St. Anton am Arlberg

Copyright: TVB St Anton

Z početných après-ski zariadení na pešej zóne v Sv Anton musíte navštíviť Mooserwirt. Chata Mooserwirt je najlepšia zo všetkých chát a je otvorená každý deň. Nájdete tu živé prostredie bez ohľadu na dennú dobu, v ktorú prídete. Medzi ďalšie après-ski bary patria Piccadilly, Scottys a Bar Kubu.

 

DEŇ 3 – Sneh a freestyle zábava

Po noci na párty budete pravdepodobne potrebovať pomalý štart do ďalšieho dňa. Zamierte k sedačkovej lanovke Gampenbahn, kde nájdete pekné zjazdovky na precvičenie stuhnutého tela. Potom čo nájdete znovu svoj rytmus, vydajte sa do prašanu na zjazdovku Kandahar Galzig (zjazd číslo 5, tesne pod Galzigbahn).

Po obede odporúčame Rendl, tam je najlepší popoludňajší sneh. Ak sa cítite na náročnú zjazdovku, vydajte sa po svahu Gampberg do dediny.

Stanton Snowpark v St. Anton am Arlberg

Stanton Snowpark v St. Anton am Arlberg

Freestylisti môžu navštíviť Stanton Park, ktorý sa nachádza priamo pod Rendlom. Skladá sa z troch častí: Proline (s veľkými skokmi), druhá časť so strednými skokmi a Jibline. Tí, ktorí dávajú prednosť posedeniu, si môžu dať drink na slnečnej terase Rendl Beach Bar.

Zakončite deň jazdou na 4,3 km dlhej osvetlenej sánkarskej dráhe. Začína sa na hornej časti sedačkovej lanovky Gampen a zídete ju za približne 15 minút. Po návrate do dediny sa vydajte do Funky Chicken na mrazenú margaritu.

 

Pozrite si tiež:

Snehové podmienky

Webkamery

Mapu zjazdoviek

 

 

Galéria

St. Anton am Arlberg - © TVB St Anton / Josef Mallaun
Galzigbahn - St. Anton - © TVB St. Anton am Arlberg / Friedrich Schmidt
Rodinný freeride v St. Anton am Arlberg - © St. Anton am Arlberg
St. Anton am Arlberg - 6.02.2014 - © TVB St. Anton am Arlberg

Zobraziť všetko

Reklama

Mohlo by ťa zaujať

Reklama

Reklama