Slovak

Lyžovačka v stopách hviezd

The Beatles na návšteve rakúskeho Obertauern

The Beatles na návšteve rakúskeho Obertauern

Aj pre nás obyčajných smrteľníkov môže byť niekedy ťažké rozhodnúť sa, kde stráviť lyžiarsku dovolenku. Ale predstavte si, že by ste okrem všetkých svojich bežných povinností mali ešte navyše riešiť problém pristávacej dráhy pre svoje súkromné lietadlo a zabezpečiť ubytovanie pre všetkých vašich bodyguardov.

Aj cez tieto náročné povinnosti sa miliardári, politici a svetové hviezdy vydávajú každú zimu na zjazdovky do jedného zo svojich obľúbených stredísk. Ich nápady môžu poskytnúť inšpiráciu nám ostatným. Môžeme tak aspoň na chvíľu bývať na rovnakom mieste, v niektorých prípadoch dokonca v rovnakom apartmáne ako naši filmoví, hudobní alebo športoví hrdinovia. 

 

Ktoré strediská si celebrity obľúbili?

Minulé ale aj súčasné hollywoodske hviezdy často zavítajú do jedného zo svojich obľúbených lyžiarskych stredísk. Lyžiarske strediská ako Aspen, Sun Valley a Vail sú synonymom pre hollywoodske hviezdy zo Zlatého veku. Počas posledných desaťročí si tu postavili dokonca svoje vlastné veľkolepé domy v horách. Ich častou voľbou sú napríklad aj Telluride a Jackson Hole. Niektorým ani domy nestačia – Robert Redford si kúpil svoje vlastné lyžiarske stredisko – Sundance v Utahu (a každý rok tam organizuje vychýrený filmový festival).

Západ Kanady sa tiež hemží rôznymi celebritami. Justin Timberlake býval v sezóne 2011/2012 v Island Lake Lodge vo Fernie. Leonardo DiCaprio a režisér Christopher Nolan s celým osazenstvom filmu Inception (Počiatok) býval počas nakrúcania snehovej scény z filmu v lyžiarskom stredisku Nakiska. Scéna sa odohrávala pri neďalekej pevnosti, ktorá je časťou bývalého lyžiarskeho areálu, ktorý sa od tej doby čiastočne otvoril vďaka miestnemu nadšencovi a peniazom z filmového natáčania.

Režisér filmu Počiatok či trilógie Temný rytier, Christopher Nolan, mieri na lyžovačku do Nakiska.  - © Nakiska

Režisér filmu Počiatok či trilógie Temný rytier, Christopher Nolan, mieri na lyžovačku do Nakiska.

Copyright: Nakiska

Hotely Fairmont ubytovali už veľa hviezd, vrátane takých star akými sú Jim Carrey, Dan Aykroyd, John Travolta, Robin Williams, Michael Douglas, Vince Vaughn a Bob Hope. Už v roku 1953 pobývala v hoteli Fairmont v Banff Marilyn Monroe počas natáčania filmu The River of No Return (Rieka bez návratu).

V Alpách mieria hollywoodske hviezdy do strediska St. Moritz od samého začiatku zjazdového lyžovania v Hollywoode. Charlie Chaplin vyvinul značné úsilie, aby sa dostal do hotela Palace Hotel v St. Moritz autom. Aj keď ho ostatní odhovárali, že cesta autom, ktorú si zmyslel, je nemožná, Chaplin sa odradiť nedal a napokon použil auto s tankovými pásmi namiesto zadných kolies. Ostatní však museli cestovať hore lanovkou.

Režisér Alfred Hitchcock navštívil St Moritz prvýkrát roku 1930 počas svojej svadobnej cesty a odvtedy sa sem vyše 50 rokov pravidelne vracal.  - © St. Moritz

Režisér Alfred Hitchcock navštívil St Moritz prvýkrát roku 1930 počas svojej svadobnej cesty a odvtedy sa sem vyše 50 rokov pravidelne vracal.

Copyright: St. Moritz

V hoteli Palace boli ubytované stovky, možno aj tisíce slávnych ľudí. Jedným z pravidelných hostí bol režisér Alfred Hitchcock, ktorý tam prvý krát zavítal v roku 1930, keď bol na svadobnej ceste, a potom sa sem po dobu viac ako 50 rokov pravidelne vraciaval. Dnes je „jeho“ izba v hoteli otvorená a návštevníkom sa prezentuje ako miesto, kde prichádzal na námety pre svoje nové filmy.

Hollywoodski velikáni však nemajú v hoteloch vždy povesť zodpovedných hostí. Napríklad Frank Sinatra si hneď po svojom príchode do hotela Cristallo Palace v talianskom stredisku Cortina d'Ampezzo objednal 200 surových vajec na veľkom striebornom podnose. "Do rána bolo treba vymeniť všetky tapety v izbe," povedal smutne hovorca hotela, kde Sinatra býval. Táto izba sa v súčasnej dobe prezentuje ako apartmán Franka Sinatru a je medzi hosťami veľmi obľúbená, čiže výmena tapiet sa v konečnom dôsledku vyplatila.

Apartmán Franka Sinatru v luxusnom Cristallo Palace Hotel&Spa v talianskej Cortine pamätá četné spevákove vychýrené žúrky.  - © Cristallo Palace Hotel and Spa

Apartmán Franka Sinatru v luxusnom Cristallo Palace Hotel&Spa v talianskej Cortine pamätá četné spevákove vychýrené žúrky.

Copyright: Cristallo Palace Hotel and Spa

Mimochodom, Sinatra nebol jediným slávnym hosťom, ktorý zavítal do Cristallo Palace Hotelu. V roku 1963 tu býval aj Peter Sellers a páčilo sa mu tu natoľko, že sa tu natáčali niektoré scény z filmu Ružový panter, kde Sellers stvárnil inšpektora Clouseaua. 

 

Galéria

Beatles v Obertauern
Cristallo Palace Hotel & Spa v talianskej Cortine d´Ampezzo je obľúbenou destináciou hollywoodskej smotánky. - © Cristallo Palace Hotel and Spa
Mariah Cary a Elton John v Ischglu. - © Ischgl
Hotel Post hostil Ernesta Hemingwaya. - © Hotel Post

Zobraziť všetko

Reklama

Mohlo by ťa zaujať

Desať najmalebnejších lyžiarskych stredísk

Desať najmalebnejších lyžiarskych stredísk

Chalúpky ako z rozprávky, nádherné horské scenérie, očarujúce uličky – a kilometre zjazdoviek pre vás a vaše lyže!

Reklama

Reklama