Slovak

Laax – švajčiarska Mekka freestylu

21. november 2013 | Kamila Novotná

Správy z regiónu: Švajčiarsko, Graubünden

Strediská v tomto článku: Laax

Laax, Grabünden

Laax, Grabünden

Copyright: Graubünden

Švajčiarska lyžiarska oblasť LAAX, zahŕňajúca strediská Flims, Laax a Falera, je ideálnym prázdninovým cieľom pre mnohých milovníkov lyžovania.

V Európe by ste našli len málo miest, kde sa návštevníkom ponúkajú také možnosti freestylu ako v Laax. Pritom je táto lyžiarska oblasť výrazne orientovaná na rodiny - v Laax nájdete takmer 30 percent modrých zjazdoviek a 19 percent zelených zjazdoviek, takže o to, že by deti alebo začiatočníci nemali kde v Laax lyžovať, rozhodne nemusíte mať strach. Ak by ste chceli vyskúšať všetky zjazdovky, ktoré vám táto oblasť ponúka, do svojho lyžiarskeho denníka by ste si zapísali číslo 220, čo je počet kilometrov všetkých miestnych zjazdoviek. Tie sa nachádzajú v nadmorskej výške od 1100 m.n.m až do 3018 m.n.m a najdlhšia z nich meria úctyhodných 11 kilometrov.

Laax, Graubünden  - © Graubünden

Laax, Graubünden

Copyright: Graubünden

 

Futuristická Porsche lanovka

Zjazdovky sú vzájomne prepojené dômyselným systémom vlekov a lanoviek, z ktorých určite najznámejšou a najvyhľadávanejšou je technologická novinka, moderná odpojiteľná 6-sedačková lanovka vyrobená v spolupráci s Porsche, ktoré sa podieľalo okrem iného na jej futuristickom dizajne. Lanovka Lavadinas - Fuorcia Sura bola v Laax spustená len v minuloročnej sezóne, a prináša lyžiarom unikátne spojenie bezpečia pohodlia s hypermodernými technológiami. Na zadnej strane sedadiel sa nachádzajú solárne panely, ktoré zaisťujú veľmi príjemné vyhrievanie sedačiek, takže sa pri ceste na lanovke cítite ako v bavlnke. Ďalšou zvláštnosťou tejto Porsche lanovky je, že rameno každej sedačky sa po opustení nástupnej stanice automaticky otočí o 45 stupňov, takže nemusíte pri preprave sledovať chrbát lyžiarov pred vami , ale môžete sa kochať nerušeným výhľadom na horskú krajinu, ktorá sa rozprestiera všade okolo vás.

Futuristická 6-sedačka s designom Porsche

Futuristická 6-sedačka s designom Porsche

Copyright: http://cz.graubuenden.ch/


Freestyle, kam sa pozrieš

Čo je ale skutočnou výsadou LAAX, sú rozsiahle plochy pre freestyle. Nadšenci kickerov, zábradlia, jumpov, railov a ďalších prekážok sa môžu realizovať v niektorom zo štyroch snowparkov. V jednom z nich, No Name, slúži neúnavným freestylerom najväčšia U-rampa v Európe. Vyblázniť sa môžu aj na superpipe a minipipe, alebo vyskúšať špeciálnu freestylovú zjazdovku, ktorá vedie z Crap Sogn Gion do Curnius.

V Laax sa nápadom na zimné športy medze nekladú. Na svoje si tu prídu bežkári, pre ktorých je perfektne upravovaných takmer 60 kilometrov bežeckých stôp a zimné radovánky na sánkach ocenia na dvoch sánkarských dráhach predovšetkým deti a hravá mládež. Ak po mrazivom dni na zjazdovkách uprednostňujete radšej halovú zábavu, je vám k dispozícii moderná hala na curling.

Ostatne pod strechou našla svoj domov aj Freestyle Academy - prvá krytá freestylová hala v Európe! Nájdete ju priamo pri dolnej stanici lanovky v Laax, a môžete v nej trénovať bez ohľadu na počasie a ročné obdobie, či už ste začiatočníci alebo pokročilí vo freestylu, snowboardingu, freeski, alebo na biku či skateboarde.

Video


Užitočné tipy

Pre všetkych lyžiarskych a snowboardovych začiatočníkov a predovšetkým pre deti sú v Laax k dispozícii lyžiarske školy. Deti si zaručene obľúbia miestneho maskota Ami Sabi, priateľa lesa a zvieratiek a rozprávača napínavých príbehov zo sveta hôr v kantóne Graubünden. S jeho pomocou sa stanú prvé kroky vašich ratolestí na lyžiach nezabudnuteľným zážitkom.

Pri objavovaní krás švajčiarskej prírody si nenechajte ujsť pôvodné čarovnú horskú dedinku - nájdete ju v dedine Falera. Mimochodom, aj odtiaľ sa môžete priamo napojiť na všetky zjazdovky.

Ak túžite ochutnať miestne špeciality, lahodné jedlá si vychutnáte v štýlovej reštaurácii Tegia Larnags.

A nakoniec prinášame tip na ubytovanie: momentálne v Laax nájdete niekoľko akciových ponúk, v rámci ktorých za pobyt na tri noci s raňajkami a s trojdňovom skipasom k tomu, zaplatíte za jednu osobu už od 258 CHF (teda v prepočte menej ako 210€) do 342 CHF, čo je zhruba 278€. Všetky ponuky ubytovania nájdete tu.

 

Pozrite si tiež:

Stránky strediska Laax

Mapu zjazdoviek

Mapu príjazdu

 

Galéria

Laax, Grabünden - © Graubünden
Laax, Grabünden - © Graubünden
Laax, Grabünden - © Graubünden
Freestyle Academy Laax - © Graubünden

Zobraziť všetko

Reklama

Reklama

Reklama