Slovak

Davos - švajčiarsky luxus, ktorý si môžete dovoliť

15. november 2013 | Kamila Novotná

Správy z regiónu: Švajčiarsko, Graubünden

Strediská v tomto článku: Davos Klosters

Funmountain Jakobshorn, Davos

Funmountain Jakobshorn, Davos

Copyright: Marcel Giger

Patrí k rozšírenému povedomiu, že Davos je nielen tradičným miestom konania Svetového ekonomického fóra, ale predovšetkým jedným z najznámejších a najluxusnejších európskych lyžiarskych stredísk. Tunajšie svahy brázdi každoročne množstvo celebrít a populárnych osobností - do Davosu vyráža na lyže napríklad princ Charles, propagátorom tohto strediska je tradične bývalý český prezident Václav Klaus (ktorý, ako hovorí, tú zvláda diskutovať o ekonomike i lyžovať). Avšak nielen politikov môžete stretnúť na niektorých zo 380 kilometrov zjazdoviek! Veľa ďalších celebrít sa rado necháva vidieť v horskom prostredí najväčšieho a najvyššie položeného mesta v Európe - pravidelne sa sem s obľubou vracia napríklad Angelina Jolie a dom tú vlastní Tina Turner! V Davose okrem iného nájdete aj preslávené klimatické kúpele a samozrejme nevyčerpateľné množstvo zábavných podnikov, kasín, reštaurácií, barov a obchodov, ktoré môžete objavovať, keď z nôh zhodíte lyže.


Čarovný vrch a jeho 320 km perfektne upravených zjazdoviek

Lyžiarske stredisko Davos Jakobshorn, ležiace v regióne Graubünden, drží prvenstvo aj v čisto lyžiarskom ohľade: Práve tu bol v roku 1934 inštalovaný vôbec prvý vlek v Európe. K nemu postupne pribudlo mnoho ďalších, pohodlnejších a neskôr aj modernejších lanoviek a vlekov, takže v súčasnosti tu môžete využívať služby celkovo 56 dopravných zariadení, z ktorých 12 je obľúbených kabínkových lanoviek. Tie vás vyvezú až na vrcholky hôr.

Zjazdovky v Davose sú asi rovnako obľúbené ako miestne vyhlásené klimatické kúpele (ktorých zlatú éru mimochodom majstrovsky opísal nemecký spisovateľ Thomas Mann vo svojom románe Čarovný vrch). Aby ste zvládli vyskúšať všetkých 320 km tratí, ktoré Davos ponúka, museli by ste byť v prvom rade dosť skúsenými lyžiarmi, pretože zhruba tretina všetkých zjazdoviek je označená čiernou farbou (a polovica je stredne náročných), ale hlavne by ste na to potrebovali poriadne dlhú dovolenku. Najdlhšia miestna zjazdovka meria 12 kilometrov.

Funmountain Jakobshorn, Davos  - © Reto Blättler

Funmountain Jakobshorn, Davos

Copyright: Reto Blättler

 

Mimochodom, vedeli ste, že všetky bežkárske dráhy v Davose sú úplne zadarmo? Milovníci bežeckého lyžovania by mohli vyskúšať napríklad bežkársku dráhu Flüela so svojím povestným stúpaním Cologna.


Rodiny vítané

Vďaka rozsiahlemu areálu určenému pre rodiny s deťmi, ktorý nájdete na úpätí Jakobhorn, v Bolgen, je Davos Klosters ocenený značkou "Rodiny vítané". Celé rodiny tu nájdu športové i relaxačné vyžitie, pri ktorom rodičia budú spokojní, že ich deti sú v bezpečí, a o deti bude dobre postarané.

Pokiaľ s lyžovaním vy alebo vaše deti ešte len začínate, potom práve vám je určený svah pre začiatočníkov, doplnený dvojsedačkovou lanovkou Carjöl. Na celý svah v Bolgen sa ponúka perfektný výhľad z reštaurácie, takže zatiaľ čo vaše deti objavujú kúzlo lyžovania (napríklad s lyžiarskou školou Disney, kam ich môžete prihlásiť), vy môžete využiť lehátka na terase a chytať bronz.

Davos Jakobshorn  - © Davos Jakobshorn der Funmountain

Davos Jakobshorn

Copyright: Davos Jakobshorn der Funmountain

 

Freestyle v JatzParku - najväčšom alpskom snowparku

Krátke, ale intenzívne trate v kompaktnom, univerzálnom a vždy dokonale upravenom snowparku - to je dôvod, prečo je práve JatzPark tak vyhľadávaným miestom všetkých freestylerov, a to bez ohľadu na to, či sú takmer profesionáli alebo úplní začiatočníci. JatzPark - najväčší snowpark v Alpách - má prekážky pre každého! Dohromady 18 prekážok - skoky, valce, zábradlia, rampy, debny, kickery, Corner a množstvo ďalších príležitostí pre milovníkov zábavy!

Druhý miestny snowpark, Bolgen ponúka okrem bežnej dennej prevádzky aj trikrát týždenne (utorok, štvrtok a v sobotu) možnosť večerného vyžitia - všetky prekážky sú upravené a dobre osvetlené.

Funmountain Jakobshorn, Davos  - © Sascha Drömer

Funmountain Jakobshorn, Davos

Copyright: Sascha Drömer


Freeride zóny pre nadšencov

Davos si pochvaľujú aj početní fanúšikovia freeridu, obrovské zasnežené plochy ich lákajú spustiť sa po svahoch mimo zjazdovky. Môžete to samozrejme vyskúšať aj vy, avšak pozor: Keď lyžujete mimo upravené zjazdovky, dostávate sa často do terénu ohrozeného lavínami. Myslite na svoju bezpečnosť a nezabudnite sa vždy dopredu informovať na stránkach švajčiarskeho Inštitútu pre výskum snehu a lavín na aktuálne lavínové nebezpečenstvo.

Funmountain Jakobshorn, Davos  - © Pally Learmond

Funmountain Jakobshorn, Davos

Copyright: Pally Learmond


Nočný život v Davose nikdy neutícha

Či sa chcete vrhnúť do nočného života v Davose, alebo si niektorý deň z vašej dovolenky dáte pauzu od lyžovania, a vydáte sa "do mesta" už cez deň, toto tradičné kúpeľné letovisko vám má rozhodne čo ponúknuť. Kým kráľovská rodina ako je známe, preferuje romantickú dedinku Klosters, ktorú si obľúbi nejeden pôžitkár, vy môžete svoj čas tráviť nakupovaním v obchodoch alebo relaxovaním v klimatických kúpeľoch, na preslnených terasách miestnych reštaurácií a barov alebo v niektorej z koncertných hál alebo v kine. Hazardných hráčov na dovolenke určite poteší návšteva niektorého z miestnych kasín.

Adrenalínový zážitok na vyššej úrovni ako sú miestne zjazdovky môžete zažiť pri paraglidingu. Vybrať si môžete stredne náročný let (začína tesne pod hornou stanicou Jakobshornbahn vo výške 2560 m.n.m.), alebo úplne ľahký let (z výšky 2530 m.n.m. na JatzHűtte).

 

K ubytovaniu skipas zadarmo !

Odštartujte zimnú sezónu v Davos Klosters. V predsezóne tu dostanete zadarmo skipas Davos Klosters Mountains ku každému ubytovaniu v jednom z partnerských hotelov. Táto výnimočná akcia platí pre rezervácie od 15. novembra do 22. decembra 2013. Za osobu a noc v uvedenom období tak zaplatíte napríklad v dvojhviezdičkovom hoteli Ochsen prijateľných 87 CHF - v prepočte 70 €. V cene ubytovania sú zahrnuté raňajky podľa vlastného výberu a tiež spomínaný skipas Davos Klosters Mountain na celú dĺžku vášho pobytu.

Pozri tiež:

Reklama

Mohlo by ťa zaujať

Lyžovačka v Alpách - najlepšie tipy

Reklama

Reklama