Nezabudnite, že na na Slovensku platí povinnosť používať zimné pneumatiky vždy od 15. novembra, ak je na vozovke súvislá snehová alebo ľadová vrstva. V prípade cestnej kontroly a nedodržania tohto nariadenia môžete dostať pokutu až 60 EUR a k tomu dokonca môžete vyfasovať aj zákaz jazdy. A náklady spojené s odťahom si uhradíte vy ako vodič. Toto nariadenie platí vždy od 15. novembra do 31. marca.

 

Povinnosť zimnej výbavy v európskych krajinách

 

Česká republika

V Česku musíte zimné pneumatiky používať v období od 1. novembra do 31. marca na všetkých cestách, označených dopravnou značkou „Zimná výbava“, na ktorú môžete naraziť aj na niektorých úsekoch diaľnice D1 medzi Prahou a Brnom. Postihnuteľnou sa však táto povinnosť stáva rovnako ako na Slovensku len vtedy, ak je v úsekoch označených danou dopravnou značkou súvislá vrstva snehu alebo ľadu. Minimálna hĺbka dezénu zimných pneu je 4 mm.


Poľsko

V Poľsku nie je použitie zimných pneu povinné, avšak rozumný motorista tu tiež radšej prezuje, keď nasneží alebo je poľadovica.

 

Rakúsko

Od 1. novembra do 15. apríla je zimné obutie v Rakúsku povinné. Hĺbka dezénu musí byť minimálne 4 mm, ak je menšia, policajti budú považovať vaše pneu za letné. Za nedodržanie nariadenia o zimnej výbave vám v Rakúsku hrozí pokuta vo výške až 5000 EUR. Na niektorých horských cestách sú tu povinné aj snehové reťaze, s ktorými sa rýchlosť obmedzuje na 40 km/h.

 

Nemecko

Zimné pneumatiky sú tu povinné, ak si to vyžadujú poveternostné podmienky. Ak budete so svojimi letnými pneumatikami zdržiavať premávku alebo obmedzovať ostatných vodičov, môžete očakávať mastnú pokutu. Takisto v Nemecku sú v extrémnych podmienkach povinné aj snehové reťaze. Čo je však súčasťou povinnej zimnej výbavy: nemrznúca zmes do ostrekovačov!


Francúzsko

Povinnosť používať zimné pneumatiky tu nie je stanovená zákonom, do niektorých horských úsekov sa však s letnými gumami nemusíte dostať – nájdete tu dopravné značky, ktoré zakazujú vstup s letnou výbavou.


Švajčiarsko

Švajčiarsko tiež nemá stanovenú zákonnú povinnosť jazdiť na zimných pneumatikách, avšak pokiaľ by došlo k dopravnej nehode, vodič s letnými pneumatikami by mohol niesť plnú zodpovednosť za jej vznik, ak by policajti posúdili, že použitie zimnej výbavy by tomu zabránilo.


Taliansko

V Taliansku takisto nie je zimné obutie povinné, avšak najmä v severnej časti krajiny sa jeho použitie pochopiteľne odporúča. Kde však zimné pneumatiky isto použiť musíte: v oblasti Údolia Aosty na severozápade Talianska.

↓Prečítajte si tiež ↓