Zermatt je podľa mnohých miestom s najkrajšou panorámou vo Švajčiarsku. Najznámejšiemu a najjužnejšiemu švajčiarskemu lyžiarskemu areálu dominuje výrazná silueta Matterhornu (4478 metrov). Okolo tohto luxusného strediska sa týči až jedna tretina všetkých alpských štyritisícoviek. Z vyhliadkovej plošiny na Malom Matterhorne môžete v dobrých poveternostných podmienkach vidieť až 38 vrcholov vyšších ako 4000 metrov. Vďaka vysokej polohe - Matterhorn Glacier Paradise je najvyššie položené lyžiarske stredisko v Alpách – sa môžete na svahoch zabávať aj v lete.

V zimnom období môžu lyžiari a snowboardisti zjazdiť až 360 km dokonale upravených zjazdoviek. Miestny skipas zahŕňa aj prepojené lyžiarske areály Cornergrat, Rothorn, ľadovcový Matterhorn Glazier Paradise a Cervinia. V lete si môžete vychutnať 21 km zjazdoviek na ľadovci Theodulgletscher, kde sa môžete stretnúť s trénujúcimi národnými tímami lyžiarov z celej Európy. Horná stanica lanovky na Malom Matterhorne je najvyššie položená svojho druhu v Európe.

Zjazdovky sú v stredisku naozaj veľmi rôznorodé, ale aby ste plne ocenili ich rozmanitosť, musíte mať dobré lyžiarske zručnosti. Viac ako 60 percent zjazdoviek bolo klasifikovaných ako stredne ťažké a označených červenou. Takmer 20 percent zjazdoviek je určených pre lyžiarskych expertov a označených čiernou farbou.

Najdlhšia zjazdovka (od Matterhornu do Zermattu) má až 25 kilometrov.

V stredisku je tiež možný heliskiing. Zabezpečené sú aj priestory pre freeride v Gornergrat v blízkosti vrcholu Stockhorn.


Rodiny

V každej časti strediska Zermatt sa nachádzajú zjazdovky vhodné pre rodiny s deťmi. Pre deti je  obzvlášť zaujímavá návšteva vo Wollipark. Táto oblasť je ideálna pre začiatočníkov a výučbu lyžovania. Wollipark v blízkosti Sunnegga je vďaka svojej výhodnej polohe krásne slnečný a chránený pred vetrom. Pre deti majú postavenú horskú dráhu, v ktorej detská sedačka nepohybuje na lanách, ale na koľajniciach.


Gravity Park (400 m)

Miestny snowpark leží v nadmorskej výške 3000 m.n.m. na ľadovci Theodulgletscher v blízkosti lanovky Furgsattel. Nájdete tu kickery, boxy, rímsy a množstvo ďalšieho.


Doprava

Zermatt je zóna bez motorových vozidiel. Individuálnou automobilovou dopravou sa dostanete do obce Täsch (5 km od Zermattu). Cesta z Täsch do Zermattu je pre verejnosť uzavretá. V obci Täsch je pre lyžiarov k dispozícii 2900 parkovacích miest. Niektoré taxi služby ponúkajú odvoz do Zermattu.  Medzi oboma mestami každých dvadsať minút premávajú vlaky. V samotnej obci sa môžete pohybovať s početnými autobusmi s elektrickým pohonom, taxíkmi a elektrickými vozidlami.


Pre gurmánov: Hütte Zum See

Z päťdesiatich miestnych horských reštaurácií a chát si zaslúži osobitnú pozornosť Chata pri jazere (Hütte zum See), ktorá sa nachádza v obci Zum See. Atmosféra je tu úžasná, keďže toto kultovné miesto má už 350 rokov. Môžete si tu vychutnať miestne špeciality a tradičnú kuchyňu.

www.zumsee.ch


Idyla : Dedina Findeln

Findeln sa nachádza približne 2 km východne od Zermatt nad údolím Findeltal na polceste k ľadovcu Findelgletscher. Malá obec s idylickými domčekmi povstala na malej prírodnej terase. Trvalo tu žije asi sto ľudí. Kto chce vidieť Matterhorn z najkrajšej strany, musí navštíviť práve túto dedinku.

www.findlerhof.ch


Prázdniny v iglu

Iglu dedinka (Iglu-Dorf) je to najlepšie miesto v celom stredisku. Lyžiari si tu môžu vychutnať varené víno alebo jesť chutné syrové fondue. Vo večerných hodinách sú podávané jedinečné syrové pochúťky.

www.iglu-dorf.com


Malý Matterhorn

Malý Matterhorn (Klein Matterhorn - 3883 m) je mladší brat najfotografovanejšej hory Álp. Nachádza sa tu najvyššia vyhliadková plošina v Európe. Žiadna iná lanovka nedosahuje takú nadmorskú výšku. Po príchode na miesto vedie k hornej stanici špeciálny 60 metrov dlhý podzemný tunel na južnom svahu hory. Výhľad, najmä na Matterhorn, je naozaj úchvatný.

www.klein-matterhorn.ch

 

Pozrite tiež: