Jedno z kľúčových kritérií pri porovnávaní stredísk – aké je celkové prevýšenie strediska ?

Ak máte radi zjazdovky s veľkým prevýšením, či už je to 12 kilometrov jemného klesania alebo 2000 metrov kratšieho, ale o to strmšieho zostupu, tieto zjazdovky na vás čakajú v Alpách. V skutočnosti sa totiž nachádza v Alpách až 49 z 50 stredísk s najväčším prevýšením.

Na svete je 50 stredísk, ktoré tvrdia, že majú zjazdovky s prevýšením 1700 m a viac. Každé stredisko je však iné, preto je treba skontrolovať vždy podrobnosti, alebo si aspoň prezrieť mapu strediska.

Po prvé, môžete zlyžovať celé prevýšenie naraz? Je potrebné sa zviesť od polcesty nadol lanovkou, ako je tomu medzi hornou a dolnou časťou strediska Les Arcs, alebo je v ceste veľký útes, ktorý nájdete pri lyžovaní z najvyššieho bodu Wengen alebo Garmisch dole do údolia?

Po druhé, ako veľmi je pravdepodobné, že spodná časť celkového prevýšenia bude mať dostatok snehu? Ak si to správne načasujete, môžete vyskúšať napríklad freeride zjazdovky pod Meribel alebo Verbier, ale tieto zjazdovky sú zapísané oficiálne ako freeride zóna.

Po tretie, skontrolujte, či je celé prevýšenie vhodné pre vašu lyžiarsku úroveň. Mnoho z najdlhších zjazdoviek je čiastočne freeride a mení sa na nich obtiažnosť terénu, tak isto ako snehové podmienky.

Nakoniec skontrolujte, či sa zjazdovka končí pri základni nejakého vleku, aby sa vám nestalo to, že sa budete musieť vracať späť ku vlekom skibusom, vlakom alebo taxi. Stať sa vám to môže napríklad v Davose alebo v Les Arcs alebo susednom stredisku Villaroger.

Pre podrobnosti o nástrahách dvoch stredísk s veľkým prevýšením, francúzskeho Chamonix a kanadského Revelstoke aj ich porovnanie klikni na odkaz pod textom.