Kým na Slovensku by ste našli sneh iba na Hrebienku, v rakúskych strediskách naberá zima iné obrátky! V Rakúsku majú aj vďaka sneženiu v ostatných dňoch čoraz viac možností na lyžovačku. Po ľadovcovom stredisku Pitztal, ktoré spustilo vleky minulý týždeň, sa teraz otvára aj Stubai, Kaunertal a Sőlden. Na týchto ľadovcoch odštartujú sezónu už 20. septembra!

 

Ľadovec Pitztal znovu otvára

14. septembra zahájilo ľadovcové lyžiarske stredisko Pitztal zimnú sezónu. Nová snehová nádielka dovolila spustiť 3 km zjazdoviek. Lyžiari môžu využiť novú „Wildspitzbahn“ lanovku. S ďalšími 26 cm čerstvého snehu už snehová pokrývka narástla na 38 cm. 

 

Víkendové zahájenie aj na ľadovcoch Kaunertal a Stubai

Onedlho bude otvorená nová zimná sezóna aj v dvoch ďalších strediskách. Z ľadovca Stubai prišli informácie, že miestny lyžiarsky areál sa otvorí v piatok 20. septembra. Aj tu sa objavil čerstvý sneh a jeho výška teraz dosahuje 20 cm. Na dnes predpovedajú ďalšie pomerne husté sneženie. Od piatku bude v prevádzke 5 vlekov a zo začiatku 3 zjazdovky.
Svoje brány tento víkend lyžiarom aj snowboardistom otvára aj ľadovec Kaunertal. Podľa snehových správ zo strediska je v Kaunertal momentálne asi 34 cm snehu.
Na piatok ohlásili otvorenie sezóny tiež na ľadovci Rettenbach v Sőldenu. V prevádzke bude osemmiestna gondola  a trasa 32. 

 

Čerstvý sneh na ľadovci Mőlltaler

Ľadovec Mőlltaler je pre lyžiarov otvorený už dlhšie. Dnes pribudlo na zjazdovkách ďalších 20 cm čerstvého snehu, vďaka čomu už výška snehu dosahuje až 140 cm. Lyžiarom sú momentálne k dispozícii 4 km zjazdoviek. Zjazdné zjazdovky sú samozrejme aj na ľadovci Hintertux, kde si ako zvyčajne nedali ani len letnú pauzu. Sneh tam dosahuje 75 centimetrov. Otvorených je dokopy 22 km zjazdoviek.
Vo Švajčiarsku sú otvorené strediská Saas – Fee a Zermatt. Ďalšie švajčiarske lyžiarske strediská plánujú otvorenie sezóny na polovičku októbra.

 

Na južnej pologuli sa zima končí

Kým lyžiarske strediská v Alpách pomaly ožívajú, na južnej pologuli sa zimná sezóna pomaly končí. V Argentíne a Brazílii je väčšina lyžiarskych stredísk otvorená do konca septembra či do začiatku októbra. V Čile sú však stále dobré snehové podmienky – napríklad v Portillo napadol na začiatku týždňa čerstvý sneh a momentálne  hlásia 117 cm snehu v stredisku.

 

Pozrite si prehľad všetkých otvorených stredísk v Európe!

 

 

.