Leto prichádza, no sneh stále padá. Neveríte? Zahoďte plavky a oprášte lyžiarsku výstroj! Za letnou lyžovačkou sa môžete vydať aj ďalej ako len do Rakúska či Francúzska. Veľa snehu ponúkajú aj strediská v Severnej Amerike a tiež na južnej pologuli – v našom článku sa pozrieme aj na svahy stredísk na Novom Zélande, v Austrálii, Čile alebo v Argentíne. Sezóna je tu v plnom prúde od júna do októbra.


Výber najlepších letných lyžiarskych stredísk


LES 2 ALPES, Francúzsko


Les 2 Alpes je jedným z najväčších letných lyžiarskych stredísk v Európe. Ľadovec Dôme de la Lauze ponúka lyžovanie v nadmorskej výške od 3200 do 3600 metrov nad morom, teda svahy s prevýšením 400 metrov. Rezort myslí aj v lete na všetky kategórie lyžiarov, od začiatočníkov cez zdatných lyžiarov až po vyznávačov freestylu - Les 2 Alpes sa totiž môže pochváliť medzinárodne uznávaným snowparkom, otvoreným denne od 7.00 do 12:30 hod. 

K jednomu z najväčších európskych ľadovcov sa dostanete za necelých 30 minút.

- 17 prepravných  zariadení: 2 gondoly, 1 kabínová lanovka, 2 sedačkové lanovky a 12 rozličných lyžiarskych vlekov vrátane posuvných pásov,
- 90 hektárov lyžiarskych terénov zahŕňa: 9 modrých zjazdoviek - 1 zelenú zjazdovku - 2 červené trate.

Zjazdovky a vleky sú otvorené každý deň od 7:15 do 12:30 hod v období od 23. júna do 26. augusta 2018. 

Letné lyžiarske stredisko Les 2 Alpes, Francúzsko

Letné lyžiarske strediská: Les 2 Alpes, Francúzsko | © OT Les 2 Alpes - BoulgakowLAS LEÑAS, Argentína


Las Leñas je najvyššie položené lyžiarske stredisko v Argentíne a môže sa pochváliť spoľahlivou snehovou pokrývkou. 64 km dobre udržiavaných zjazdoviek (ktorých je v stredisku 27) je vhodných najmä pre začiatočníkov a mierne pokročilých lyžiarov. Pokročilí a skúsení lyžiari toto stredisko navštevujú kvôli freeride zážitkom mimo upravené zjazdovky. Najlepšie freeride trasy sú prístupné zo sedačkovej lanovky Marte.

Miestny snowpark ponúka prekážky pre každého. 150 lyžiarskych inštruktorov vám pomôže precvičit si lyžiarske zručnosti. Skúsenejší sa môžu pustiť na výpravu do panenského snehu so sprievodcom. Tri horské reštaurácie vám ponúknu občerstvenie a meistne jedlá. Celodenné skipasy sú za 1040 - 1590 argentínskych pesos, v závislosti od typu sezóny.

Sezóna v Las Leñas začína 16. 6. 2018.

Letné lyžiarske stredisko Las Lenas, Argentína

Letné lyžiarske strediská: Vleky a zjazdovky v stredisku Las Leñas, Argentína | © Christoph SchraheHINTERTUX, Rakúsko


Hintertux je jedným z mála ľadovcových stredísk, ktoré zostáva otvorené 365 v roku. Počas leta tu nájdete 20 km zjazdoviek s 10 vlekmi. Najväčšia lanovka má prepravnú kapacitu 3000 lyžiarov za hodinu. Stredisko ponúka zjazdovky všetkých druhov, známe je však najmä vďaka svojim strmým terénom. Fandovia freestylu sa potešia mnohým prekážkam v Betterparku, jednom z najväčších rakúskych freestylových hotspotov!

Na Hintertuxe celoročně premáva autobusová preprava lyžiarov až k vlekom z Vorderlanersbach, Lanersbach, Juns a Madseit. Denný skipas počas letnej premávky (od 12. mája do 12. októbra 2018) stojí 45 €. Oproti minulému roku o 1,5 eura podražel.

- 20 km zjazdoviek a 10 prepravných zariadení (lanoviek a vlekov)

Letné lyžiarske stredisko Hintertux, Rakúsko

Letné lyžiarske strediská: Ľadovec Hintertux, Rakúsko | © Hintertux GletscherTIGNES, Francúzsko


Ľadovec Grande Motte má naozaj rozmanitý terén, letné zjazdovky sa rozkladajú medzi 3000 a 3456 metrov nad morom! Dovedna 10 kilometrov zjazdoviek je prístupných od polovice júna do začiatku septembra. Lyžiarske stredisko Tignes je toto leto jedným z najväčších lyžiarskych rezortov. 
K dolnej stanici strediska vás počas 7 minút dopraví podzemná lanovka Perce Neige. 

- 20 km zjazdoviek a 11 prepravných zariadení je otvorených denne od 7:15 do 13:00 hodín.

Pozor: Lanovka Grande Motte bude v lete kvôli kompletnej rekonštrukcii zatvorená. Jej opätovné spustenie do prevádzky je plánvoané na jeseň 2018.

Letné lyžiarske stredisko na Grande Motte, Tignes, Francúzsko

Letné lyžiarske strediská: Vyzliečte sa, namažte sa a zalyžujte si na ľadovci Grande Motte v Tignes | © Andy Parant

 

TREBLE CONE, Nový Zéland


Treble Cone, v Lake Wanaka, je najväčšie lyžiarske stredisko na južnom ostrove. Ponúka najlepšie freeride zóny na celom Novom Zélande. Fanúšikovia strmého a náročného terénu si v Treble Cone prídu na svoje. Pokročilí jazdci sa môžu vybrať ďaleko od zjazdoviek spolu so sprievodcom. Začiatočníci a mierne pokročilí tu tiež nájdu zjazdovky podľa svojho gusta. Skipas na jeden deň stojí 135 novozélandských dolárov.

Letné lyžiarske stredisko Treble Cone, Nový Zéland

Letné lyžiarske strediská: Freeride v Treble Cone na Novom Zélande | © Treble Cone/Ben SkinnerCERRO CATEDRAL, Argentína


Cerro Catedral je jedným z najväčších lyžiarskych stredísk v Južnej Amerike. Jeho 120 kilometrov zjazdoviek ponúka pekný výhľad na jazero Nahuel Huapi. Tuanjšie vleky sú moderné a nájdete medzi nimi aj 6-sedačkovú lanovku. Pri zjazdovkách sa nachádzajú horské chaty s občerstvením. Miestny snowpark ponúka raily, bedne a rampy pre fanúškov freestylu. Práve tu sa aj konajú štyri veľké freestyle podujatia: Big Air Reef, Rip Curl Winter Search, Girls Only a Gorilla Day. Celodenné skipasy stoja 555 argentínskych pesos.

Letné lyžiarske stredisko Cerro Catedral, Argentína

Letné lyžiarske strediská: Cerro Catedral, Argentína | © Horacio Lyon.ZERMATT, Švajčiarsko


Zermatt má na svojom ľadovci Theodul na letné lyžovanie vyhradených 21 kilometrov zjazdoviek. Je otvorený denne od mája do polovice novembra. O letné lyžiarske svahy sa delí so strediskom Cervinia v Taliansku, a tak si na obed môžete zaskočiť cez hranice. 13 zjazdoviek má červenú a modrú náročnosť. Freestylerom je k dispozícii Gravity Park s U-rampou, skokmi a ďalšími prekážkami. Stredisko ponúka jeden z najkrajších výhľadov - na horu Matterhorn.

Vleky sú otvorené od 7 ráno a denný lístok stojí 66 švajčiarskych frankov. Pri kúpe viacdenných skipasov však cena významne klesá, napr. za 5-denný skipas tak zaplatíte len 44,40 švajčiarskych frankov na deň.

Letné lyžiarske stredisko Zermatt, Švajčiarsko

Letné lyžiarske strediská: Zermatt | © Bergbahnen ZermattTIMBERLINE LODGE, Oregon, USA


Timberline Lodge má najdlhšiu sezónu v Severnej Amerike - stredisko je otvorené denne od konca mája do začiatku septembra. Lyžiarske stredisko sa tiahne po celej ploche Palmer Snowfield, kterú nájdeme na južnej strane Mt. Hood. Letnú lyžiarsku oblasť využívajú najmä pretekárske tímy, vždy sa tu však nájde aj priestor pre verejnosť. Stredisko sa nachádza asi hodinu jazdy od Portlandu. Pre letné lyžovanie je otvorené denne od 7 hodín do 14:00.

- 41 zjazdoviek: 25% pre začiatočníkov, 50% pre pokročilých a 25% pre expertov.
- 5 expresných štvorsedačkových lanoviek, 1 trojsedačka, 1 dvojsedačka, 1 vlek a 1 ratrak na prepravu lyžiarov.

Letné lyžiarske stredisko Timberline Lodge, Oregon, USA

Letné lyžiarske strediská: Timberline Lodge, USA (Oregon) | © Junaid Dawud/FlickrDACHSTEIN, Rakúsko


Ľadovec Dachstein nad Ramsau am Dachstein bol po dlhé roky otvorený 11 mesiacov v roku. Tento rok sa však po 1. máji vleky zastavila a zjazdovky budú lyžiarom znovu k dispozícii od septembra. Na svoje si tu však počas leta prídu vyznávači bežeckého lyžovania, pre ktorých je na Dachsteine upravený päťkilometrový okruh. Ten využívajú aj početné národné bežkárske tímy, biatlonisti a športovci severskej kombinácie.

Letné lyžiarske stredisko na ľadovci Dachstein, Rakúsko

Letné lyžiarske strediská: Dachstein, RakúskoWHISTLER, Britská Kolumbia, Kanada


Ak sa niekedy na začiatku leta nájdete v kanadskej Britskej Kolumbii, vyrazte si ráno na bicykli a zamierte na ľadovec Horstman. Miestne stredisko je otvorené denne od 11 do 15 hodín, a to od 9. júna do 15. júla. Na zjazdovky vás prepravia gondoly Village a PEAK 2 PEAK. Zjazd si isto užijete o to viac, že vás po celý čas bude sprevádzať nádherný výhľad na údolie Whistler.

V tomto stredisku nájdete dva kotvové vleky a skvelo upravené zjazdovky. Obed je možné kúpiť v európsky ladenej chate Horstman, nachádzajúcej sa na vrchole hory Blackcomb. Denný lístok príde na 68 dolárov. 

Letné lyžiarske stredisko na ľadovci Whistler, Kanada

Letné lyžiarske strediská: Ľadovec Whistler, Britská Kolumbia, Kanada | © Paul Morrison/Whistler BlackcombSKI PORTILLO, Čile


Majitelia Ski Portillo sa snažili, aby stredisko pôsobilo komorným a intímnym dojmom. V skutočnosti jeho najväčšia výhoda je, že v blízkosti nenájdete žiadne mesto, nákupné centrum ani žiaden Starbucks. Je tu len jeden veľký žltý hotel, ktorý ubytuje 400 ľudí. To znamená, že tu sú len zriedka kedy rady na vlek a na svahoch je málo lyžiarov, lyžovačku si teda môžete vychutnať naozaj naplno. Portillo má 45 km upravených zjazdoviek. Nájdete tu množstvo nádherných turistických trás. Z rezortu sa dá dolyžovať priamo pred hotel. 7-denný skipas s ubytovaním a stravou stojí od 1150 amerických dolárov na osobu.

Letné lyžiarske stredisko Ski Portillo, Čile

Letné lyžiarske strediská: Iba prašan a ikonický žltý hotel v Portillo, Čile | © Ski PortilloSAAS FEE, Švajčiarsko


Ľadovec Allalin je prístupný vďaka podzemným lanovkám a je otvorený od polovice júla do konca októbra. Vleky premávajú od 7:00 do 12. hodiny, cesta na ľadovec však trvá ďalšiu hodinu, a tak je potrebné si privstať, aby ste si vychutnali ten najlepší sneh. Dvadsaťkilometrové lyžiarske stredisko veľkosťou podobné Zermattu dobre padne mierne pokročilým lyžiarom a je zvlášť obľúbené medzi freestylistami a pretekárskymi tímami. Miestny snowpark má U-rampu, skoky, zábradlia, boxy a prekážky každého druhu a tvaru pre všetkých, ktorí milujú freestyle. Celý park sa denne upravuje, aby boli zaručené tie najlepšie podmienky. Dajte si pauzu v chill-out zóne s hudbou a ležadlami na slnečnej terase pod zjazdovkami. V snowparku sa každoročne koná súťaž SaasFeeRide so sprievodným programom. Milovníci freestylu všetkých úrovní sa môžu prihlásiť na kurzy pod vedením trénera.

Stredisko má reštauráciu a slnečnú terasu, kde sa podávajú raňajky, obedy a pivo. Skipas stojí 56 švajčiarskych frankov na deň.

Letné lyžiarske stredisko v Saas Fee, Švajčiarsko

Letné lyžiarske strediská: Saas Fee, Švajčiarsko | © Saas FeeCORONET PEAK, Nový Zéland


Coronet Peak je najobľúbenejšie lyžiarske stredisko na južnom ostrove Nového Zélandu. Čiastočne je to vďaka jeho blízkosti ku Queenslandu – 20 minút cesty. A keď sa pozriete z vrcholu smerom doľava, uvidíte „Gondol“ z filmu Pán prsteňov. Pestrý terén ponúka pre každého niečo: pre začiatočníkov a mierne pokročilých tu majú modré a červené zjazdovky, kým pokročilejší lyžiari môžu vyraziť do terénneho parku, alebo si môžu vyskúšať svoju vytrvalosť na najdlhšej zjazdovke „M-1“ s dĺžkou 2,4 km. Stredisko je známe aj vďaka svojim expersným lanovkám. Denný skipas tu príde na 119 novozélandskych dolárov.

Letné lyžiarske stredisko Coronet Peak, Nový Zéland

Letné lyžiarske strediská: Parádny prašan v rezorte Coronet Peak na Novom Zélande | © Coronet PeakKAPRUN, Rakúsko


Ľadovec Kitzsteinhorn nad Kaprunom má veľkú, celoročne otvorenú lyžiarsku oblasť. Môže sa pochváliť pestrou ponukou zjazdoviek aj snowparkom na slušnej úrovni. Stredne pokročilí lyžiari a snowboardisti sa tu budú cítiť ako doma. Po niekoľkých jazdách si môžete oddýchnuť v chill-out zóne so snehovou plážou, íglú, snehovými šmýkačkami a ľadovým barom. Pokiaľ už máte lyžovania dosť, môžete sa vypraviť na jednu z panoramatických túr naprieč ľadovcom. Dvojdňový skipas stojí od mája do októbra 47 €.

Letné lyžiarske stredisko Kitzsteinhorn v Kaprunu, Rakúsko

Letné lyžiarske strediská: Kaprun, RakúskoPERISHER, Austrália


Perisher v Novom Južnom Walesu je najväčšie lyžiarske stredisko v Austrálii (a na južnej pologuli vôbec, keď už sme pri tom). Skladá sa zo štyroch dedín: Perisher Valley, Blue Cow, Simiggins Holes a Guthega. Všetky sú prepojené a ponúkajú pestrý terén. Stredisko leží asi 6 hodín jazdy od Sydney. Lyžuje sa tu na siedmich horách za pomoci 49 vlekov, vrátane expresných lanoviek s lepšou prepravnou kapacitou. Väčšina zjazdoviek má strednú obtiažnosť, nájdu sa tu však aj miesta pre začiatočníkov a mierne pokročilých lyžiarov. Fanúšikom freestylu ulahodí päť terénnych parkov a super U-rampa. Deň môžete zakončiť pohárom Brumby šnapsu v Top Spot bare v terminále Blue Cow. 

Letné lyžiarske stredisko Perisher, Austrália

Letné lyžiarske strediská: Mount Perisher v Austrálii | © Perisher ResortVALLE NEVADO, Čile


Valle Nevado má veľa slnečného svitu a ešte viac snehu. Na 37 kilometroch zjazdoviek premávajú tie najmodernejšie vleky v južnej Amerike. Nie je to tak dávno, čo tu bola spustená prvá gondola v Čile, a to v rámci desaťročnej investície 150 miliónov dolárov. Účelom investície bolo vybudovať horskú dedinku na úpätí miestneho lyžiarskeho strediska. Lyžiarsky rezort má prepojenie so susednými strediskami El Colorado a La Parva. Spolu tvoria „3 údolia Ánd“ – dovedna 107 km zjazdoviek. Freerideri si tu tiež nájdu zjazdovky, ktoré vyhovujú ich potrebám. Vo Valle Nevado sa nachádza aj snowpark, ktorý je jedným z najlepších v južnej Amerike a ponúka množstvo zaujímavých prekážok. Denný skipas vo Valle Nevado stojí 44.000 čilských pesos.

Letné lyžiarske stredisko Valle Nevado v Čile

Letné lyžiarske strediská: Valle Nevado, Čile | © Valle Nevado

 

ZHRNUTIE


Najlepšie letné lyžiarske strediská na svete sú tieto:

 1. Les 2 Alpes, Francúzsko
 2. Las Lenas, Argentína
 3. Hintertux, Rakúsko
 4. Tignes, Francúzsko
 5. Treble Cone, Nový Zéland
 6. Cerro Catedral, Argentína
 7. Zermatt, Švajčiarsko
 8. Timberline Lodge, Oregon, USA
 9. Dachstein, Rakúsko
 10. Whistler, Britská Kolumbia, Kanada
 11. Ski Portillo, Čile
 12. Saas Fee, Švajčiarsko
 13. Coronet Peak, Nový Zéland
 14. Kaprun, Rakúsko
 15. Perisher, Austrália
 16. Valle Nevado, Čile