Lyžiarske stredisko Jasná začalo v nedeľu 28. októbra o 17.00 technicky zasnežovať zjazdovky. Skorý štart zasnežovacích systémov umožnilo chladné počasie, ktoré dorazilo na Slovensko. Teploty pod bodom mrazu sa počas nedele v Jasnej na Lukovej pohybovali okolo -6 až -7 stupňov Celzia. Napadlo aj do 10 centimetrov prírodného snehu.

Niektoré slovenské lyžiarske strediská plánujú zahájiť zimnú sezónu koncom novembra. Jasná, Tatranská LomnicaŠtrbské Pleso štartujú 30.11. s lyžovačkou za jedno euro. Tieto strediská zatiaľ ohlásili pevný termín štartu sezóny ako jediné. Na sobotu 1. decembra dokonca pripravujú bohatý kultúrny a hudobný program, a to napriek tomu, že z poveternostných podmienok nie je možné garantovať prevádzku zjazdoviek v tieto dni. Spoliehajú sa práve na zasnežovacie systémy, v prípade, že by nebol dostatok prírodného snehu.

Menšie lyžiarske strediská, napríklad Ski Zábava – Hruštín alebo Mýto pod Ďumbierom, každoročne zahajujú sezónu až začiatkom Vianočných sviatkov.

Chladná vlna zasiahla aj Alpy. Najviac snehu napadlo na ľadovcoch. Dachstein Gletscher hlási 10 cm nového snehu, 30 cm hlásia ľadovce Stubai, Sölden, Hintertux, KaunertalKaprun – Kitzsteinhorn, Mölltal udáva až 40 cm.

Rakúske lyžiarske strediska taktiež spustili zasnežovacie delá. Otázkou ani tak nie je to, ktoré tak učinili, ale ktoré nie. Väčšina stredísk strieka sneh na kopy tak, aby sneh prežil aj oteplenia, ktoré v novembri prídu.

Niektoré rezorty by však chceli otvoriť čo najskôr. Schladming – Planai, ReiteralmHauser Kaibling zatiaľ skiopening naplánovali na štvrtok 1. novembra. Minulá sezóna na Planai odštartovala 23.11.2011.

Lyžiarske stredisko Stuhleck, obľúbená destinácia Bratislavčanov, taktiež spustilo zasnežovací systém v nedeľu 28. októbra 2012. Aktuálne sa zasnežujú vyššie položené časti strediska nad 1000 m.n.m., ako je napríklad okolie šesťsedačky Steinbachalm.