Kým jedni budú dobývať okrem rakúskych vrchov aj barové pulty, elegantné kluby a bary, druhí sa radšej pritisnú ku krbu. Alebo si doprajú delikátnu večeru v jednej z mnohých gurmánskych reštaurácií.

Hovorí samo za seba, že v rakúskych horách "Après Ski" začína už počas lyžovania: početné lyžiarske chatky a snehové bary hneď vedľa zjazdoviek sú jednoducho príliš vábivé na to, aby človek po každé okolo nich iba prešiel. A často krát prejde plánovaný návrat bezprostredne do večerného programu. Pritom majú kultové nápoje ako legendárny čaj „Jaga-Tee" už dlhšie statnú konkurenciu: v obci Ischgl napríklad si môžete v tzv. „Šampanskej chatke" ("Champagnerhütte") hotela Romantica pri komornej atmosfére pomaličky popíjať tento šumivý nápoj. V úplne drevenom šate sa zase prezentuje tzv. krištáľová chatka Kristallhütte v lyžiarskom stredisku Hochzillertal, horská reštaurácia pre životný štýl, a z baru Adler-Lounge, najvyššie položenej ocenenej reštaurácie v Európe (2620 m), budete mať výhľad priamo na horu Großglockner.

Spoločnosť v typických lyžiarskych chatkách

Autentickejšie je dejstvo v typických lyžiarskych chatkách, ktoré ako pred tým, tak aj teraz, dávajú prednosť komornému štýlu pred eleganciou. Nad hranicou stromu si podľa starého horského a turistického príslovia bez tak každý tyká, a celkove sú si v príjemnej atmosfére nejednej chatky všetci blízki: človek sa radšej potlačí, v prípade že by bolo miesta málo, a porozpráva sa so svojim prísediacim, s ktorým má určite spoločné minimálne jedno: dobrú náladu po výbornom dni na zjazdovke, ktorá sa myšlienkou na chutné jedlo ešte viac zlepšila. Len čo vôňa domácich pokrmov zachváti miestnosť, sa Vám už doslova začnú zbiehať slinky v ústach. Mnohí hostia sa pri tejto príležitosti prvý krát stretnú s labužníckymi dielami ako  „Schlipfkrapfen" alebo "Kasnocken" a sú z nich nadšení.  


Kulinárske špeciality

Mnohé chatky majú svoje vlastné špeciality, kvôli ktorým sa hostia neustále vracajú. V chate Edelweißhütte na Mariazeller Bürgeralpe to sú oškvarkové knedle(Grammelknödel) s kyslou kapustou a úžasný krupicový nákyp s jahodovou polevou, ktoré lyžiarov lákajú k domácemu s menom "Pfanni". Sto metrov pešej chôdze od zjazdovky k idylicky situovanej chatke človek rád oželie.

V Bründlstadl am Hochkönig sú výdatné "Kasnocken" - domáce cestoviny zapečené syrom - dokonca podávané na stôl na obrovských tradičných panviciach. A aby toľké sýte pochúťky neostali ležať v žalúdku, sa po jedle s radosťou podáva domáca pálenka "na pretrávenie" (tzv. "Verdauungsschnapserl") - vynikajúce ovocné destiláty, ktoré v prvom rade intenzívne zavoňajú po ovocí, skôr ako jemne zahrejú dušu i žalúdok.

Chata Unterwirthütt'n v Bad Kleinkirchheim je jedna z najnovších a zároveň má aj tradíciu: V lyžiarkach sa ide priamo až k baru pod holým nebom, kde si určite radi posedíte na terase a vychutnáte čerstvý vzduch. Postavený z dreva podľa starých vzorov, je hostinec symbolom korutánskeho pohodlia a kvality. Všetko, čo Vám príde na stôl, pochádza z vlastného gazdovského statku. Maškrtníci prídu rozhodne na svoje. Pri domácich korutánskych šúľancoch "Kletznudeln" so škoricou, cukrom a hnedým maslom sa doslova rozplyniete.Pôžitok v centre vysokohorského sveta

Pri pojme "Jedlo v Rakúsku" vie človek veľmi rýchlo začať básniť. Keďže domáca špičková gastronómia má vynikajúce medzinárodné renomé, a v mnohých zimných strediskách sa dostanete od zjazdovky priamo k nádherne prestretému stolu. Najbezprostrednejšie snáď v izbe "Verwallstube" v Galzigu - s nadmorskou výškou 2 185 m najvyššie položenej gurmánskej reštaurácii. Napriek tomu, že sa pohostenie nachádza v centre vysokohorského sveta, sú to predovšetkým špeciality z rýb, pre ktoré je hostinec známy a pre ktoré získal už dve ocenenia. O nič menej výnimočný je pohľad cez panoramatické okno na mohutné hory okolo - alebo aj na vedľajší stôl, keďže sa k hosťom rátajú aj známe osobnosti ako spevák Hansi Hinterseer, bývalý pilot formuly 1 Gerhad Berger, či hviezdny kuchár Witzigmann.