Termíny začiatku sezóny 2021/22 – kedy otvárajú lyžiarske strediská?

Newsroom Cestovanie Termíny začiatku sezóny 2021/22 – kedy otvárajú lyžiarske strediská?

Neviete sa dočkať, kedy vyrazíte na lyže? Zisťovali sme, kedy otvárajú zimnú sezónu najväčšie lyžiarske strediská v Rakúsku, Taliansku, Švajčiarsku a Francúzsku.

OnTheSnow

Zisťovali sme pre vás, kedy sa začína lyžiarska sezóna 2021/22 v nejdôležitejších a najnavštevovanejších lyžiarskych strediskách v Rakúsku, Taliansku, Švajčiarsku a vo Francúzsku. Môžete si začať plánovať svoje prvé jesenné lyžovačky 🙂

Lyžiarska sezóna a Covid

Oplatí sa využiť príležitosť, keď lyžiarske strediská na jeseň otvoria, keďže nie je známe, či ďalšia vlna pandémie Covid-19 opäť neprekazí naše lyžiarske plány v tejto sezóne. Ako si všetci pamätáme, lyžiarske strediská v minulej sezóne museli mnohokrát posunúť dátumy otvorenia a vypnúť lyžiarske vleky, keďže národné vlády zaviedli rôzny stupeň obmedzení. Svetlým bodom na lyžiarskej mape Európy počas celej sezóny bolo Švajčiarsko, ktoré ponechalo väčšinu lyžiarskych stredísk otvorených. To dokazuje, že pri zachovaní vhodného hygienického režimu je lyžovanie bezpečné. Zástupcovia lyžiarskeho a turistického priemyslu dúfajú, že úrady vyvodia z posledných dvoch sezón vhodné závery a v prípade ďalšej vlny pandémie budú v tejto sezóne pristupovať k prevádzke vlekov a lanoviek menej reštriktívne. Nedá sa však vylúčiť uzatvorenie hraníc a ťažkosti s cestovaním. Držitelia certifikátu EÚ potvrdzujúceho očkovanie proti Covid-19 však môžu mať aj naďalej možnosť cestovať.

Lyžiarska sezóna a snehové podmienky

Termíny otvorenia sezóny pre jednotlivé lyžiarske strediská uvedené nižšie sú samozrejme len termíny plánované. To, či sa budú realizovať, závisí od poveternostných podmienok. V prípade vysokých teplôt alebo suchého počasia bez sneženia sa tieto termíny môžu posunúť až o niekoľko týždňov. V posledných rokoch sa však tiež dosť často stáva, že kvôli silnému sneženiu sa strediská rozhodli urýchliť uvedenie lyžiarskych vlekov do prevádzky o jeden alebo dokonca o dva týždne. Pravidelne sledujte náš web, kde nájdete aktuálne informácie o situácii v každom regióne. Priebežne vás budeme informovať o tom, kde sneží a kde sa už lyžuje! Otvárame teda kalendáre a plánujeme jesennú lyžovačku!

Kedy začína lyžiarska sezóna v Rakúsku

Z alpských destinácií je nám najbližšie Rakúsko. Niet divu, že slovenskí lyžiari si radi vyberajú za svoju lyžiarsku destináciu lyžiarske strediská nielen najbližšie pri hraniciach, teda v Dolnom Rakúsku, ale aj v Tirolsku, Salcbursku alebo Štajersku. Tu totižto nájdete niekoľko veľmi zaujímavých miest nachádzajúcich sa na ľadovcoch, ktoré vám umožňujú lyžovať už na začiatku jesene.

Ľadovce otvárajú už na jeseň

V Rakúsku je ako jediný po celý rok dostupný ľadovec Hintertux. Už v polovici septembra sa k Tuxu plánuje pridať najväčší ľadovcový rezort v Rakúsku – Stubai. V ostatných rokoch sa zvyčajne tento plánovaný termín dodržiaval, niekedy sa dokonca stalo, že otvorili ešte skôr.

V septembri by mal svoje brány otvoriť pre lyžiarov takisto ľadovec Pitztal. Podľa predbežných plánov sa tam zimná sezóna začína 25 septembra. O týždeň neskôr, 4. októbra, je naplánovaný ski opening na ľadovcoch Rettenbach i Tiefenbach v susednom Söldene. Práve tu sa 23.-24. októbra budú konať úvodné preteky alpského Svetového pohára v obrovskom slalome žien a mužov. Do konca októbra budete určite môcť lyžovať aj na ľadovcoch Kitzsteinhorn ,Kaunertal a Mölltal.

Kedy začínajú rakúske neľadovcové strediská?

Na otvorenie sezóny v neľadovcových strediskách si budete musieť počkať do novembra. Jednou z prvých aktívnych lyžiarskych staníc tohto typu je Obergurgl – Hochgurgl v údolí Oetz. Vďaka jeho vysokej nadmorskej výške sú lyžiarske podmienky často už od začiatku vynikajúce. Tento rok je tu naplánované otvorenie sezóny na 18. novembra, tak ako aj v Obertauern v Salcbursku. O dva dni neskôr chce lyžiarske vleky spustiť slávny Kitzbühel.

Na koniec novembra (25-27.11) naplánovalo otvorenie zimnej sezóny veľa rakúskych lyžiarskych stredísk, vrátane Ischgl Silvretta Montafon , Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn , St. Johann – Alpendorf , Wagrain či Flachau .
Počas mikulášskeho víkendu, čiže na začiatku decembra, začínajú lyžiarske strediská: Dorfgastein a Bad Gastein , Gargellen , Hochkönig , St. Anton am Arlberg a Lech Zürs , Hochkrimml , Zillertal Arena a Mayrhofen .

Stredísk, plánujúcich otvorenie sezóny v polovici decembra je neúrekom. Sledujte pravidelne OnTheSnow.sk, aby ste získali vždy aktuálne informácie o dátumoch otvorenia.

Kedy sa začína lyžiarska sezóna v Taliansku?

V Taliansku sa už lyžuje na ľadovci Passo Stelvio. Od 17. 9. sa začalo lyžovať v obľúbenom stredisku Val Senales. Následovať bude stredisko Cervinia – Breuil, kde sa začína lyžovať v posledný októbrový týždeň.
V novembri pribudne celý rad ďalších lyžiarskych stredísk – Pontedilegno-Tonale s ľadovcom Presena alebo aj Solda v Južnom Tirolsku. Pred koncom novembra sa otvoria aj strediská Arraba Marmolada, Tre Cime DolomitiCavalese, Passo Rolle, Monterosa Ski, Bormio, Kronplatz, Abetone, Obereggen, Carezza Ski, Folgarida-Marileva, Livigno, Cortina d’Ampezzo či Madonna di Campiglio.

Kedy sa začína lyžiarska sezóna vo Švajčiarsku?

Niekoľko švajčiarskych lyžiarskych stredísk plánuje začať zimnú sezónu v októbri. K už otvoreným švajčiarským strediskám Zermatt (v tomto stredisku sa lyžuje po celý rok) a Saas Fee sa 17. októbra chce pridať Engelberg a o dva týždne neskôr, čiže 23. októbra Diavolezza Pontresina.

V novembri už na zjazdovky budú pozývať aj strediská Gstaad, Skiarena Andermatt-Sedrun, Verbier, Davos Klosters, Laax, Engadin St. Moritz, Samnaun, Arosa Lenzerheide či Adelboden.

V minuloročnej sezóne bolo Švajčiarsko jednou z mála krajín, kde sa aj napriek covidovej pandémii dalo lyžovať.

Kedy sa začína lyžiarska sezóna vo Francúzsku?

Na lyžovačku vo Francúzsku si musíme ešte chvíľu počkať. Ako prvé stredisko otvorí vleky a trate pre lyžiarov Tignes. Otvorenie sezóny na tunajšom ľadovci je naplánované na 16. októbra. Ďalšie francúzske strediská otvoria sezónu až v druhej polovici novembra – okrem iných aj Val Thorens, Orelle, Les 2 Alpes, Val d’Isere a Les Angles v Pyrenejoch. Zrejme v prvej polovici decembra sa otvoria aj Alpe d’Huez, Chamonix, Serre Chevalier, Les Menuires a Méribel.

Ako sme už povedali, toto všetko sú len plány. Lyžiarske strediská samozrejme nevedia zaručiť, že naozaj odštartujú lyžiarsku sezónu v plánovanom termíne – všetko záleží od počasia a snehových podmienok.

Kedy sa začína lyžiarska sezóna na Slovensku a v Česku?

Zimná sezóna na slovenských a českých horách sa zväčša rozbieha až na začiatku či v polovičke decembra. Počas vianočných prázdnin už zvykne byť na našich horách slušná ponuka upravených zjazdoviek. Ak je však slabšia zima, v menších strediskách, ktoré sú závislé od prírodného snehu, si na spustenie vlekov do prevádzky počkajú až po Novom roku.

Zdieľaj:
Copyright © 1995-2022  Mountain News Corporation.  All rights reserved.