V ostatných rokoch sa na horách objavuje čoraz viac žien a dievčať, ktoré neohrozene brázdia neupravené terény vedľa zjazdoviek. Pokrok nezastavíš: Čo bolo kedysi vyhradené najmä odvážnym mužom, je dnes často doménou nejednej slečny a panej. A verte, že existuje naozaj veľa žien, ktorých freeridové zručnosti predčia hociktorého chlapa.

Renomovaní svetoví výrobcovia lyží tento trend samozrejme zachytili a už niekoľko rokov stavajú špeciálne lyže pre ženy. Náš testovací tím získal na testovanie v americkom stredisku Snowbird pred zimou 2016/17 kolekciu 14 dámskych freeridových lyží, ktoré sa od pánskych modelov zvyčajne líšia viac ako len dizajnom. Jasné, aj vzhľad a farby sú prispôsobené ženskému vkusu, no podstatné zmeny sa nachádzajú aj v stavbe dámskych lyží. Veľký dôraz je kladený na čo možno najnižšiu hmotnosť lyže, výrobci sa takisto snažia ženám čím viac uľahčiť manipuláciu s lyžami aj samotné lyžovanie.

V našom teste freeridových lyží nenájdete tie najširšie kúsky, zaradili sme sem skôr stredne široké modely, dačo medzi šírkami all-mountan lyží a naozaj širokými doskami do hlbokého snehu. V páse majú testované freeridové lyže od 94 mm do 100 mm a môžu sa pochváliť dobrým výkonom najmä v teréne - no napriek tomu to nie sú lyže výhradne do prašanu. Prinášajú dobrú kombináciu stability, hladkej jazdy, dobrého vztlaku a carvingových schopností. Aspoň teda tie štyri testované modely, ktoré sme označili ako Tip redakcie. Avšak aj zvyšné testované lyže bez tohto ocenenia majú svoje silné stránky.

Všetko podstatné o testovaných freeridových lyžiach pre dámy na sezónu 2016/2017 nájdete nižšie, stačí iba rozkliknúť názvy jednotlivých modelov a vybrať si to pravé na túto zimu.