Redakcia OnTheSnow testovala na konci minulej zimy viac ako 100 modelov na sezónu 2016/17. Výsledky našich skitestov tentokrá prezentujeme v štyroch kategóriach: Lyže na zjazdovky, All-mountain lyže, freeridové lyže a lyže do prašanu, každá z kategórií je ešte rozdelená na dámske a pánske modely. Tentokrát sme sa ženskou časťou nášho testovacieho tímu pozreli bližšie na dámske modely všestranných lyží, ktoré budú na pultoch obchodov v sezóne 2016/17.

Názov tejto kategórie hovorí za vše - All-mountain lyže sú stavané na to, aby zvládali rozličné snehové podmienky aj rôznorodé lyžiarske terény, či už sa rozhodnete lyžovať na manžestri, na popoludňajšej rozmäknutej zjazdovke, mimo trať alebo v hlbokom prašane.

 

Každá je iná...

Možno menej evidentné však je, že čo lyža, to iný charakter. Je to presne ako so ženami, ktorým sú určené. Nami testované lyže majú rôzne šírky pod viazaním, od 82 mm až po 98 mm, zväčša sa však šírka v pase pohybovala pod 90 mm. Niektoré z nich lepšie jazdili na stvrdnutom snehu, iné sa predviedli v najlepšom svetle na mäkkom snehu...

All-mountain lyže zvyčajne majú sendvičovú konštrukciu bočníc s plným dreveným jadrom, kombináciu klenutia a rockeru spolu s technológiou na zníženie váhy švihu na špičkách. Aj v tejto sezóne a v tejto kategórii pokračujú výrobci lyží v naštartovanom trende znižovania hmotnosti lyží, a tak má veľa modelov rôzne účelné dizajnové prvky pre odľahčenie jadra bez negatívneho vplyvu na výkon. A väčšina výrobcov k modelom prikladá aj odporúčenia, ktoré viazania sú kompatibilné a k danej lyži vhodné.

Ak teda hľadáte všestranné lyže, ktoré môžete bez obmedzenia používať celú sezónu v rozličných snehových podmienkach a na rôznych typoch lyžiarskych terénov, potom si určite pozrite výsledky nášho skitestu. Testom tento rok prešli lyže 14 rôznych značiek: Armada, Atomic, Blizzard, Dynastar, Elan, Fischer, Head, K2, Line, Nordica, Rossignol, Salomon, Scott a Völkl.

Po rozkliknutí názvu lyže sa vám zobrazí skúšobný protokol s mnohými detailami a slovným ohodnotením našich testovacích lyžiarok.