Hoci ešte pred niekoľkými rokmi neboli na trhu žiadne špeciálne lyže pre ženy, dnes majú osobitné dámske modely vo svojom portfóliu mnohí výrobcovia lyží. Tieto lyže vychádzajú z pánskych modelov, a to najmä s ohľadom na výzor. Rozdiely sa nachádzajú v konštrukcii, dĺžkach lyží aj vo vykrojení.

Dámske lyže v tejto sezóne získali ešte väčšiu ľahkosť a ovládateľnosť. Ženy zvyčajne nedávajú do lyžovania toľko sily ako muži, preto im výrobcovia podávajú pomocnú ruku v podobe prispôsobenia lyží čisto dámskym požiadavkám. Lyže však na druhú stranu nemôžu byť príliš podliezavé a ženy rozmaznávať, veď dobré lyžiarky samozrejme chcú mať možnosť šliapnuť na plyn!

V našom ski teste dámskych all-mountain lyží na sezónu 2015/2016 sme sa vypravili s odborníkmi z talianskeho magazínu Sciare preskúmať niektoré modely pod lupou. Ako už názov kategórie "All-Mountain" napovedá, tieto lyže sú vhodné na lyžovanie v hociktorom teréne. Mali by ste na nich lyžovať rovnako dobre na zjazdovke aj v neupravenom teréne, niektoré lyžiarky chcú tieto lyže využívať aj na backcountry bez toho, aby museli lyže pri ski-toure vždy meniť.

Náš testovací tím hodnotil lyže od výrobcov Völkl, Blizzard, Salomon a ďalších pomocou testovacieho listu. V teste môžete nájsť komentáre testovacích lyžiarov, ako aj všetky dôležité technické parametry testovaných lyží. Na zobrazenie detailov hodnotenia každého modelu kliknite na jeho názov v tabuľke nižšie.